Civilinis procesas
5 (100%) 1 vote

Civilinis procesas

ĮVADAS

Bylinėtis – turėti teisme bylą .Vadinasi, bylinėjimasis – civilizuotas ginčo sprendimas .Bylinėjamasi paprastai turtiniais sumetimais, siekiant tam tikro pelno, kartais dėl užgautų ambicijų ar net tam tikro pomėgio.Antai iš senų senovės yra žinomas žodis “ bylininkas “ – tai yra tas,kas dažnai bylinėjasi, mėgsta bylinėtis.

Naujausių laikų istorija Lietuvoje “bylininkų” skaičių gerokai padidino: teismai skęsta bylose dėl žemės rėžio, kiemo dalies, netgi dėl laiptinės ar teisės pasisemti vandens iš šulinio.

Bylinėjimasis kainuoja daug { ne tik pinigų – laiko, sveikatos ir t.t.},todėl nuo senų laikų žmonės bylinėjimosi kiek įmanoma vengdavo. Tačiau, iš kitos pusės, bylinėjimasis kai kam yra netgi savotiškas verslas – siekiama naudos{bylinėjamasi} dėl tyčinėje avarijoje apdaužyto automobilio,žvėrių suniokotų javų ,netgi dėl neva įžeistos garbės bei orumo.

Antai vos nuo žemės atsiplėšęs pyplys šaukia bendraamžiui: “ Kertam lažybų “{Lažybos – dviejų susiginčijusių pusių savo teiginių teisingumo garantavimas kokiu daiktu ir pinigais. }

Dabartiniu metu bylinėjimosi naštos neretai neatlaiko ne tik pavieniai piliečiai, bet ir valstybės biudžetas.

SAMPRATA

Bylinėjimosi išlaidos – tai pinigai, kuriuos turi sumokėti šalys ir tretieji asmenys, esantys materialiai teisiškai suinteresuoti bylos baigtimi.[Tam tikrais atvejais kai kurias teisminio bylos nagrinėjimo išlaidas padengia valstybė].

Bylinėjimosi išlaidomis padengiamos procesinių veiksmų atlikimo išlaidos.Jos visada tiesiogiai susijusios su nagrinėjama byla.

Siekiant, kad teisminė gynyba būtų prieinama visiems, teismo mokesčių sistemą siekiama supaprastinti, mažinant kai kurias bylinėjimosi išlaidas [ pvz.,žyminį mokestį ],kai kuriose bylose atleidžiant nuo pareigos iš anksto mokėti žyminį mokestį.

Tačiau visiškai išnykti bylinėjimosi išlaidų institutui neleidžia keletas priežasčių:

1) valstybės ekonominė – bylinėjimosi išlaidomis padengiama tam tikra dalis valstybės išlaidų, skiriamų teismams išlaikyti, šalims visiškai ar iš dalies padengiamos turėtos bylinėjimosi išlaidos;

2) didėjantis teismuose nagrinėjamų bylų ir nepagrįstų pareiškimų skaičius – bylinėjimosi išlaidos netiesiogiai užkerta kelią nepagrįstiems reikalavimams. Be to pareigas mokėti gana nemažas bylinėjimosi išlaidas skatina ginčo dalyvius ieškoti kitų, neteisminių priemonių išspręsti ginčą.

RŪŠYS

Bylinėjimosi išlaidos skirstomos į dvi rūšis: žyminį mokestį ir išlaidas susijusias su bylos nagrinėjimu.

ŽYMINIS MOKESTIS

Žyminis mokestis – tai procesinio įstatymo nustatyta suma, kurią šalys, tretieji asmenys, pareiškiantys savarankiškus reikalavimus, pareiškėjai ar kreditoriai privalo sumokėti už tam tikrus įstatyme numatytus teisme atliekamus procesinius veiksmus.

Žyminis mokestis mokamas už:

1) ieškinio, priešinio ieškinio, pareiškimo ypatingosios teisenos tvarka arba pareiškimo išduoti teismo įsakymą padavimą;

2) prašymų peržiūrėti sprendimą už akių padavimą;

3) apeliacinio ar kasacinio skundo padavimą;

4) prašymų atnaujinti procesą padavimą;

5) prašymų taikyti laikinąsias apsaugos priemones iki ieškinio pateikimo dienos padavimą.

Pagal apskaičiavimo būdą žyminis mokestis gali būti paprastas ir proporcinis.

Paprastas žyminis mokestis išreiškiamas tikslia suma, nepriklausančia nuo ginčo dalyko vertės. Toks žyminis mokestis nustatomas bylose, kai sudėtinga arba net neįmanoma įvertinti reikalavimo pinigais: “Žyminio mokesčio dydis bylose dėl teismo įsakymų sudaro ketvirtadalį sumos, mokėtinos už ieškinį, bet ne mažiau kaip dešimt litų… Neturtiniuose ginčuose – vieno šimto litų žyminis mokestis. Tačiau paprastas žyminis mokestis dar yra indeksuojamas, jeigu metų ketvirčio vartojimo kainų indeksas yra didesnis negu šimtas dešimt. Todėl, jei vartojimo kainų indeksas bus šimtas penkiolika, tai už prašymą dėl sprendimo peržiūrėjimo už akių bus mokamas penkiasdešimt aštuonių litų žyminis mokestis.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 629 žodžiai iš 2071 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.