Darbo zonos ir vietos
5 (100%) 1 vote

Darbo zonos ir vietos

Turinys

Įvadas…………………………………………………………………………..…3psl.

Darbo zonos ergonominiai reikalavimai……………………………….………….4psl.

Darbo vietos ergonomika…………………………………………………………………………….9psl.

Išvados…………………………………………………………………………………………………….15psl.

Įvadas

Visiems gerai suprantama profesinių pakenkimų rizika dirbant atominėje elektrinėje, statyboje, medžio padirbimo įmonėse. Biurai, raštinės ir įstaigos dažniausiai priskiriamos saugiai ir nekenksmingai darbo aplinkai. Tradicinėse šių įstaigų darbo vietose, kai pagrindinės darbo priemonės buvo rašiklis ir popierius, darbuotojas atlikdavo eilę fizinių veiksmų ir turėjo pakankamai vietos kūno padėčių ir judesių įvairovei. Jis galėjo tvarkyti dokumentus, užrašyti žinutes, naudotis telefonu, skaityti tekstą, keistis informacija su kolegomis, spausdinti ir atlikti kitus veiksmus. Tokiam įvairiam fiziniu požiūriu darbui, per žemas ar per aukštas stalas ar kėdė negalėjo sukelti dirginančio poveikio ar fizinio diskomforto. Skirtinga situacija susidaro dirbant šiuolaikiniame kompiuteriais aprūpintame biure. Darbuotojai ištisas valandas dažnai be pertraukos praleidžia prie kompiuterio. Vis daugiau darbuotojų biuruose ir valstybės tarnautojų įstaigose praleidžia darbo dieną dirbdami su klaviatūra, pele ir visą laiką žiūrėdami į displėjų. Dirbantis kompiuteriu tampa sistemos žmogus-kompiuteris-aplinka dalimi.

Darbo zonos ergonominiai reikalavimai

Ribota darbo patalpa arba didelės patalpos dalis, kurioje išdėstytos darbo vietos, vadinama darbo zona. Ją sudaro: 1) erdvinė patalpos struktūra (matmenys, paskirtis, mikroklimatas, judėjimo – transportavimo galimybės); 2) baldai, techninė įranga, energijos šaltiniai, kontrolės ir saugos priemonės, priklausantys ne vienai darbo vietai, o visai zonai; 3) darbo vietų išdėstymas (jų tankis, išdėstymo tvarka, informaciniai ryšiai tarp jų).

Darbo zonos ergonominėms savybėms gerinti imamasi šių priemonių: 1) patalpa turi būti pritaikyta žmogaus veiklai (tikslams, motyvams, funkciniam komfortui); 2) priemonių, esančių darbo zonoje, vertinimas turi būti kompleksini, teikiantis galimybę jas pritaikyti operatoriui; 3) patalpos komfortiškumas vertinamas objektyviais ir subjektyviais kriterijais.

Projektuojant ir organizuojant gamybines darbo zonas, atsižvelgiama į minimalius darbo vietos matmenys.

1 lentelė

Darbo vietos parametrai ir jų matmenys:

Žymėjimai atitinkantys toliau esancio paveikslelio zymėjimus Operatoriaus vidutinis ūgis mm

1680 1590 1680 1590

Operatoriaus vidutinė masė kg

68 54 68 54

Darbo vietos matmenys mm

horizontalioje plokštumoje vertikalioje plokštumoje

vyrai moterys vyrai moterys

1 lentelės tęsinys:

1 240 200 1550 1400

2 720 660 1350 1100

3 1350 1100 780 680

4 1550 1370 800 720

5 240 200 700 630

6 335 300 1400 1260

7 550 480 800 730

8 – – 500 430

1 pav. Minimali erdvė (mm), reikalinga dibantiems įvairiuose darbo pozose: a – horizontalioje; b – vertikalioje plokštumoje, lygiagrečiai ir statmenai regėjimo ašiai.

Darbo vietos matmenys, nurodyti 1 lentelėje ir 1 paveiksle, įskaičiuojami į darbo zonos matmenis ir padauginama iš darbo vietų skaičiaus. Taip pat būtina įskaičiuoti plotus, reikalingus praėjimams (pravažiavimams), priėjimams prie bendrų techninių įrenginių ir prie kiekvienos darbo vietos. 2 pav. Diagrama, pagal kurią nustatomi minimalūs atstumai tarp įvairaus aukščio užtvarų ir pavojingų vietų, esančių įvairiame aukštyje nuo grindų. Kreivės vaizduoja maksimalią amplitudę judesių, atliekančių virš įvairaus aukščio užtvarų: A – užtvaros aukštis 2,44 m; B – 2,13 m; C – 1,98 m; D – 1,83 m; F – 1,52 m; G – 1,37 m; H – 1,22m. Diagramoje minimalus atstumas tarp užtvaros ir pavojingos vietos, m.

3 pav. Rankos judėjimo amplitudė virš vertikalios užtvaros, viršuje turinčios horiontalią apsaugą.

Skaičiuojant darbo zonos minimalią erdvę, taip pat būtina žiųrėti, kad būtu palaikomos normalios žmogaus organizmo funkcijos. Pirmiausia tai liečia kvėpavimą, t.y. pakankamą deguonies kiekį organizme, kad nenukentėtu dirbančiojo sveikata ir dabo funkcijos. Todėl kiekvienam dirbančiajam turi būti skirta tokia minimali erdvė, neužimta gamybos įrangų ir priemonių, kad joje esančio oro užtektų normaliai kvėpuoti. Jei į darbo patalpą tiekiamas kondicionuotas oras, erdvė gali būti mažesnė. Normaliam kvėpavimui palaikyti minimalios erdvės įvairiems darbams reglamentuoja atitinkami higienos tarnybų dokumentai.

Maksimali darbo zona – tai erdvė, apimanti ištiestą ranką visomis kryptimis, optimali – apima dilbiu ir plaštaka, kai alkūnė priglausta prie šono. Optimali zona yra patogiausia dirbti ir vadinama pagrindinių veiksmų ar judesių zona. Maksimali zona vadinama pagalbinių veiksmų zona.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 633 žodžiai iš 2092 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.