Didmeninė prekyba
5 (100%) 1 vote

Didmeninė prekyba

TURINYS

1. Įvadas 3

2. Didmeninės Prekybos Struktūra 4

3. Didmeninės prekybos funkcijos 5

4. Didmeniniai prekybininkai 6

4.1. Didmeniniai prekybininkai 6

4.2. Brokeriai ir agentai. 7

4.3. Gamintojų didmeniniai skyriai ir kontoros. 8

4.4. Specializuoti didmenininkai. 8

5. Didmeninės prekybos įmonių rūšys ir pardavimo formos 9

6. Didmeninės prekybos objektų vietos parinkimo ypatumai 11

7. Kauno Miesto Verslo Lyderiai 13

8. Išvados 14

9. Literatūra 151. ĮVADAS

Didmeninė prekyba – tai veikla, susijusi su prekių pardavimu ir paslaugų teikimu gamybai ar prekybos tarpininkams.

Didmeninės prekybos įmonės parduoda savo prekes mažmeninei prekybai, gamintojams, komplektuotojams, eksporto, importo organizacijoms. Tai yra negalutiniams ir stambiems vartotojams : biudžetinės įstaigoms, paslaugų įmonėms ir panašiai.

Didmeniniai prekybai priklauso visos prekybos firmos, kurios parduoda prekes ne galutiniam vartotojui. Jų klientai gali būti kiti prekybininkai, gamybinės firmos bei įvairios organizacijos. Todėl beveik visuomet šioje grandyje prekės parduodamos ir perkamos urmu, gana didelėmis partijomis. Didžiausiomis partijomis prekes parduoda gaminančios firmos, toliau kiekvienas didmenininkas skaido jas į smulkesnes, kol šios pasidaro tinkamos mažmenininkams ar kitiems klientams.

2. DIDMENINĖS PREKYBOS STRUKTŪRA

Buvusios didmeninės prekybos grandys nors ir turėjo pakankamai gerą materialinę techninę bazę, nesugebėjo iš karto prisitaikyti prie naujų rinkos sąlygų. To pasėkoje visos organizacinės ir paskirstymo funkcijos atiteko neorganizuotoms ir neaiškioms struktūroms. Neesant konkrečioje biržoje alternatyvių pasiūlos šaltinių, kainos buvo dirbtinai sukeliamos, nespecializuotų biržų organizuoti sandėriai buvo atsitiktiniai ir labiau priklausomi nuo valstybinių sienų rėžimų, muitų, licenzijavimo tvarkos, o ne nuo pasiūlos ir paklausos, gamybos, vartojimo santykių. Didmeninės prekybos vaidmuo, reikšmė pasireiškia:

1) apsaugant mažmeninės prekybos ir stambių vartotojų interesus nuo netikėtų bei neapgalvotų gamintojų veiksmų ;

2) Komplektuojant ir parengiant prekes pardavimui ir galutiniam vartojimui. Didmeninės prekybos pagalba įmanomi glaudūs ir pastovūs ryšiai tarp atskirų šalių ir partnerių, subalansuoja atskirų veiklos šakų, sričių ir regionų rinkos santykius, padeda įveikti pasiūlos sezoniškumą ir netgi monopolio diktatą;

3) Perima komercinės rizikos dalį sudarant kontraktus, pervežant ir saugant bei realizuojant produkciją. Skiriamos 3 pagrindinės didmeninių prekybos įmonių komercinės veiklos formos:

q savarankiškas verslas;

q tarpininkavimo verslas;

q prekyba firminėmis prekėmis.

Savarankiškas verslas, kai didmeninės prekybos įmonės savo vardu, sąskaita ir rizika perka ir parduoda prekes.2 variantai:1)sandėlinis;2) tranzitinis.

Sandėliniu atveju prekės atvežamos į din. pr. sandėlius ir iš ten parduodamos pirkėjams.Tranzitiniu atveju prekės nepatenka į did. pr. sandėlius, o tiekiamos iš karto įmonėms pirkėjams.

Tarpininkavimo verslas pagal pirkimo centro įgaliojimus svetimu vardu vykdo derybas su tiekėjais, dalyvauja mugėse ir tiek savo, tiek nesavo sąskaita sudarinėja generalines sutartis, kuriose fiksuojamos kainos, tiekimo ir atsiskaitymo bei kitos sąlygos. Prekių pirkimo sutartys sudaromos tarp tiekėjų ir įmonių – pirkėjų, kartais did. pr. apsiriboja tik tiekėjų sąrašų sudarymu ir pateikimu įmonėms – pirkėjams. Did. pr. įmonių laidavimas gali pasireikšti ir kaip centralizuotas atsiskaitymas už pirkėjų įm. Įsigytas prekes tiekėjams, nepriklausomai nuo to ar pirkėjai atsiskaitė su tarpininku.3. DIDMENINĖS PREKYBOS FUNKCIJOS

Didmenininkų atliekamos funkcijos:

v Prekių pardavimas ir pardavimų rėmimas;

v Prekių pirkimas ir asortimento formavimas;

v Stambių prekių partijų skaidymas į mažesnes;

v Prekių sandėliavimas;

v Prekių pervežimas;

v Finansavimas;

v Rizikos prisiėmimas;

v Informacijos apie rinką teikimas;

v Valdymo ir konsultacijos paslaugų teikimas.

Pardavimo ir pirkimo funkcijas didmenininkai atlieka tada, kai gamintojas nepajėgia tai daryti pats arba tokia veikla jam neapsimoka.

Perveždami didelius prekių kiekius, didmenininkai mažina santykines pervežimo išlaidas. Jie prisiima atsakomybę už prekių pervežimą. Paprastai didmenininkai prekes laiko arčiau vartotojų nei gamintojai ir vykdydami užsakymus gali jas pristatyti greičiau.

Sandėliavimo funkcija labai plati. Tai ne tik prekių laikymas, saugojimas, bet ir didelių apimčių skaidymas į mažesnes, reikiamos apimties ir sudėties prekių sudarymas ir kita. Ruošdami prekių siuntas, didmenininkai atlieka ir kai kurias gamybines funkcijas : fasuoja, pakuoja, apdoroja, džiovina, pjausto ir kitas.

Didmenininkai dažnai gali suteikti financinę paramą gamintojams ir mažmenininkams. Kai gamintojui apmoka už prekes jų išsiuntimo momentu, greitėja jų lėšų apyvarta. Mažmenininkai dažnai už savo prekes sumoka ne iš kart po jų gavimo ir tam tikra laiką tarsi naudojasi didmenininkų kreditu.

Pirkdami daug prekių ir tapdami jų savininkais, didmenininkai dažnai ir labai rizikuoja. Rizika susijusi ne tik su prekių sugedimo galimybe, bet ir su galimais rinkos, pirkėjų nuostatų, madų ir kitais pokyčiais.

Kadangi
didmenininkai yra arčiau vartotojų nei gamintojai, jie gauna daugiau informacijos apie rinkos pokyčius ir gali atitinkamai koreguoti savo veiklą.

Kartais didmenininkai teikia su parduotomis prekėmis susijusias paslaugas ( pakeičia mažmenininkams pirkėjų grąžintas nekokybiškas prekes ir panašiai ).

Didmenininkai kaupia ir saugo sezoninių prekių atsargas, gali laikyti ir valstybės rezervo atsargas.

4. DIDMENINIAI PREKYBININKAI

Didmeniniai prekybininkai pagal jų savarankiškumą, parduodamų prekių ir atliekamų funkcijų specializaciją skirstomi į keturias pagrindines grupes:

Didmeniniai prekybininkai;

Ų Agentai ir brokeriai;

Ų Gamintojų didmeninės prekybos skyriai ir kontoros;

Ų Specializuoti didmenininkai.

4.1. Didmeniniai prekybininkai

Tai nepriklausomos prekybos įmonės, turinčios savininkų teisę į visas prekes, su kuriomis susijusi jų veikla.

Įvairiose veiklos srityse jos vadinamos skirtingai: didmeninėmis prekybos įmonėmis;didmeniniais tarpininkais ( distributoriais ); tiekimo rūmais.

Šios įmonės sudaro beveik pusę visų didmenininkų įmonių. Didmeniniai prekybininkai yra dviejų tipų:

Ų Viso aptarnavimo ciklo didmenininkai;

Ų Riboto aptarnavimo ciklo didmenininkai.

Viso aptarnavimo ciklo didmenininkai teikia tokia paslaugas:

q Laiko prekių atsargas;

q Pristato prekes;

q Tekia kreditą;

q Ieško pardavėjų;

q Konsultuoja valdymo klausimais.

Pagal parduodamų prekių asortimentą viso aptarnavimo ciklo didmenininkai gali būti:

1. Mišraus prekių asortimento didmenininkai ( prekiauja keliomis prekių asortimento grupėmis);

2. Neplataus viso prekių asortimento didmenininkai ( prekiauja vienos ar kelių prekių grupių giliu asortimentu );

3. Siauros specializacijos didmenininkai ( prekiauja vienos prekių grupės asortimentu ).

Riboto aptarnavimo ciklo didmenininkai nuo kitų skiriasi tuo, kad jie teikia mažiau paslaugų. Šie didmenininkai dar skirstomi į:

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 975 žodžiai iš 3206 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.