Didžiosios britanijos uzsienio ir saugumo politika
5 (100%) 1 vote

Didžiosios britanijos uzsienio ir saugumo politika

Turinys

Turinys 2

Įvadas 3

1. Užsienio politikos kontrolė 4

2. Svarstomieji klausimai užsieno politikoje 5

3. Politika po Šaltojo karo 7

4. Priežastys Britanijos politikos sunkumams Europoje 8

5. Didžiosios Britanijos saugumo politika 9

5.1 Europos saugumo ir gynybos politika 9

5.2 Tarptautinė ginklų kontrolė 10

5.3 Ginklų neplatinimas 10

5.4 Tarptautinis terorizmas 11

Išvados 11

Naudota literatūra 12

Įvadas

Jungtinės Karalystės yra viena įtakingiausių pasaulio valstybių, ji yra narė pagrindinių pasaulio valstybių sąjungų, turinti didelę įtaką tarptautiniai arenai ir padėčiai visame pasaulyje. Jos vykdoma užsienio politika dažnai sukrečia ir nustebina kitas pasaulio, o daugiausia Europos, šalis. Yra sunku suprasti kokioje Britanija yra padėtyje, ji Europos šalis priklausanti Europos Sąjungai, vis gi ji palaiko labiau JAV politiką negu Europos valstybių. Akivaizdžiai tai matėsi Irako invazijos išvakarėse, kai visiškai palaikė JAV sprendimą pulti Iraką. Nepaisant to, Didžiosios Britanijos užsienio politika yra gan sudėtingesnė nei atrodo ir savo darbe aš pabandysiu atskleisti kelis pagrindinius jos bruožus ir trumpai apžvelgti užsienio politiką, o tiksliau kokiais bruožais ji pasižymėjo ir kaip vystėsi nuo 1815 m. iki šių dienų. Didžiausias klausimas kylantis apžvelgiant jos užsienio politiką yra: kodėl Britanijos užsienio politika yra tokia skirtinga ir netgi prieštaringa Europos valstybių atžvilgiu? Savo darbe pabandysiu išaiškinti, kodėl santykiai tarp Britanijos ir kitų Europos Sąjungos narių yra tokie komplikuoti ir dažnai nesutariantys.

Kitoje darbo dalyje apžvelgsiu Britanijos saugumo politiką, kuri pasidarė ypač aktuali šiame amžiuje. Turbūt didžiausias klausimas kylantis valstybės vadovų yra kaip sustabdyti karą prieš terorizmą? Juk jis pavirto ir į tikrus karinius veiksmus tarp valstybių (Afganistanas, Irakas – šie karai kilo būten dėl terorizmo). Šiame amžiuje realios grėsmės iš kažkurios galingos valstybės nėra, todėl didžiausia grėsmė kyla iš separatistinių grupių, kurios veikia teroristiniais smurtiniais metodais. Taigi aš pabandysiu atsakyti į klausimą: kokius saugumo prioritetus nustatė Britanijos vyriausybė ir kokiomis priemonėmis ji ketina sumažinti jų pavojų. Pagrindinis šaltinis, kuriuo remsiuosi analizuodamas temą, bus oficialus Didžiosios Britanijos Užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje teikiamos užsienio ir saugumo politikos.

1. Užsienio politikos kontrolė

“Foreign and commonwealth office” pagrindinė formuotoja Didžiosios Britanijos užsienio politikos (Toliau darbe “Foreign and commonwealth office” vadinsiu Užsienio reikalų ministerija). Ši ministerija yra antra pagal svarbą po Finansų ministerijos britų administraciniame aparate, o jos ministras turi svarbų balsą Kabineto posedžiuose.

Užsienio reikalų ministras, kaip Finansų ministerijos kancleris, palaiko glaudžius ryšius su Premjeru ministru, kuris gali būti iškviestas į parlamento savaitines sesijas atsakyti į klausimus siejančius su užsienio reikalais. XIX a. tokie ministrai kaip Palmerstonas, J. Russellas galėjo formuoti užsienio politika be MP įtakos, tačiau jau XX a. tokie veiksmai tapo neįsivaizduojami. Nors kita vertus, iškulis dideliai problemai, ministrai pirmininkai užsienio politikos formavimą paimdavo į savo rankas. Tokių pavyzdžių yra gan nemažai, vienas iš jų, kai Heath’as dalyvavo derybose dėl Britanijos įstojimo į “Europos Bendruomenę”.

Tačiau pasakyti, jog Užsienio reikalų ministerija buvo nustūmta į šalį tokiais atvejais, būtų neteisinga. Britų Premjer Ministras nėra tokioje pozicijoje kaip JAV prezidentas turintis atitinkamą personalą Baltuosiuose Rūmuose. Iki 1982 metų turėjo tik minimalų personalą padedantį užsienio reikalų klausimais ir didele dalimi buvo priklausomas nuo užsienio reiklaų ministerijos. Nuo 1982 m. MP įgyjo specialių diplomatinių patarėjų, taip besiplėtojant MP kabinetas, rodė, jog Užsienio reikalų ministerija buvo tarsi nustumta į šalį. M. Thacher taipogi parodė, besivystančią tendenciją asmeninės diplomatijos vėlyvais 1980 m., kai ji palaikė artimus ryšius su JAV prezidentu R. Reiganu. Tačiau norint efektyviai formuoti užsienio politiką, ją reikia formuoti su atitinkamo personalo pagalbą, kurią gali pasiūlyti Užsienio reikalų ministerija.

Užsieno sekretoriui talkina trys valstybės ministrai ir trys parlamento viceministrai, taigi ministrų komanda yra stipri. Tai sudaro ir Diplomatinės tarnybos stiprumą. Tokia galia laikoma stipresnė už diplomatinių tarnybų panašaus dydžio ir galių šalių, tokių kaip Vokietija, Prancūzija. Ši Užseinio reikalų ministerija buvo kritikuojama dėl to, jog nesugeba sukūrti ilgalaikių planų, tačiau miekados nebuvo kritikuojama dėl blogo politikos vykdymo. Kai Argentina įsiveržė į Falklando salas, Britams reikėjo dviejų trečdalių balsų JT Saugumo Taryboje, jog ji pasmerktų invaziją. Nors ir daugelis pasisakė prieš britų idėją, tačiau britai įgyvendino savo sumanymus.

2. Svarstomieji klausimai užsieno politikoje

Pastaruosius du amžius Britanijos užsienio politika buvo stipriai įtakojama ekonominių ir geografinių faktorių. Po Pramonės revoliucijos Britanijos populiacija
ėmė sparčiai didėti, todėl Britanija tapo priklausoma nuo importuojamų maisto produktų ir kitų žaliavų. Nuo jų priklauso žmonių maitinimas ir pramonės vystymas. Poreikis importuoti tokius dalykus iš įvairų pasaulio vietų priklauso nuo prekybos kelių ir geopolitinės padėties. Kol Karališkasis Britanijos laivynas kontroliavo jūras, Britanija buvo saugi. Tradicinė politika buvo nukreipa prieš sąjungų prieš ją sukurimą, kurios galėtų riboti Britanijos laisvę vandenynuose. Taip ji kišosi ir į Europos reikalus tam, jog kažkuri šalis neiškiltu galia prieš savo kaimynus ir neįgytų didelio pranašumo.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 849 žodžiai iš 2775 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.