Drovumas
5 (100%) 1 vote

Drovumas

VILNIAUS PEDAGOGINIS UNIVERSITETAS

ISTORIJOS FAKULTETAS

DROVUMAS

Šeimos psichologija

Vilnius 2004

Turinys

Kas yra drovumas?……………………………………………………………………………….3

Kaip drovumas pasireiškia?……………………………………………………………………3

Kokie yra drovūs žmonės?…………………………………………………………………….4

Kuo gresia drovumas?…………………………………………………………………………..5

Karščiojanti siela arba gražus ,,traktatas“ apie drovumą……………………………6

Kaip tapti drąsesniam…………………………………………………………………………..9

Kas yra drovumas?

Drovumas – tai diskomforto jausmas, kylantis bendraujant su žmonėmis. Net patys didžiausi drovuoliai jaučiasi gerai vieni – mat kai niekas nemato, neįmanoma „blogai pasirodyti“ ar „ką nors ne taip pasakyti“.Drovumas būna įvairaus intensyvumo: nuo lengvo nerimo iki socialinės fobijos. Jis gali būti chroniškas (tokiu atveju tai yra asmenybės bruožas, kurį žmogus laiko „savu“) arba situacinis (tai – ne asmenybės savybė). Dažniausiai drovimės, bendraudami su autoritetingas asmenimis, nepažįstamaisiais, ar kai reikia ką nors pasakyti grupei (nesvarbu, ar sėdint prie pietų stalo, ar susirinkimo metu).

Dažnai drovumas painiojamas su intravertiškumu. Nors dauguma drovuolių yra intravertai, bet ne visi intravertai drovūs. Jei reikia rinktis tarp bendravimo ir vienatvės, intravertai teikia pirmenybę antrajai, bet bendraudami jie nejaučia nerimo ar baimės. Pasitaiko ir drovių ekstravertų, nors, atrodytų, tai – nesuderinami dalykai. Tokie žmonės nemėgsta būti vieni, bet ir bendrauti jiems sunku. Drovūs ekstravertai puikiai pasirodo tose socialinėse situacijose, kur kiekvienas žmogus turi aiškų vaidmenį ir lieka mažai vietos spontaniškumui. Tokie žmonės slapta bijo, kad kas nors įžvelgs jų tikrąjį „aš“, todėl jiems sunku atsipalaiduoti, elgtis spontaniškai ir natūraliai, ypač tada, kai lieka akis į akį su kitais žmonėmis, ypač su patraukliu priešingos lyties atstovu.

Drovumo nereikėtų painioti su kuklumu. Paprastumas, kuklumas – tai tik viena iš drovumo atmainų. Kažin, ar buvo teisūs viduramžių filosofai, sakydami, kad „dorovė neatskiriama nuo drovumo“ ar kad „gėdos raudonis – dorybingumo livrėja“? O gal iš tikrųjų tuomet viskas buvo kitaip, ir drovumas buvo ne sielos negalia, o vien tik dorybė? Tačiau laikai pasikeitė, ir šiandien kiekvienas vaikas pasakys – gėdintis jam yra gėda.

Kaip drovumas pasireiškia?

Drovuolį lengva pažinti iš elgesio: jis vengia akių kontakto, šneka beveik pašnibždomis, dažnai jo kalba nesklandi, trūkinėjanti. Jo mimika keičiasi labai mažai, jis arba visai negestikuliuoja, arba šie gestai nežymūs. Nuolat nedrąsiai šypsosi arba linksi, taip pat jam būdingi nervingi judesiai – plaukų glostymas, dažnas veido lietimas. Rankas laiko arti kūno, o ir apskritai stengiasi užimti kuo mažiau vietos erdvėje: sėdi įsispraudęs sofos kamputyje, kojas pariečia po savimi, nesiekia kitame stalo gale esančio patiekalo. Dažniausiai sutinka su kito žmogaus nuomone, padaro tai, ko yra prašomas. Be to, drovus žmogus stengiasi „pabėgti“ iš nerimą keliančių situacijų (pavyzdžiui, neina į vakarėlį, kuriame yra jam nepažįstamų žmonių).Elgesį pastebėti lengva, bet iš jo sunku nuspėti, kaip jaučiasi drovus žmogus. O jaučiasi jis nepavydėtinai. Pirmiausia, bijo suklysti, pasirodyti kvailas, pasielgti ne taip, kaip iš jo tikimasi. Jam džiūsta burna, daužosi širdis, virpa rankos. Kuo ilgiau bendrauja, tuo labiau jaučia, kad nesiseka. Jam darosi liūdna ir gėda dėl to, kad yra toks, koks yra. Jam atrodo, kad kitiems jis nepatinka (dėl to jaučiasi vienišas), o pasikeisti negali (dėl to jaučiasi bejėgis).Pasibaigus pokalbiui, drovus žmogus tarsi vaizdajuostę vis „suka“ jį mintyse iš naujo, svarstydamas, ką padarė blogai, kokias progas praleido, ką pagalvojo kiti ir t. t. Kuo ilgiau žiūri šį „filmuką“, tuo labiau save kaltina.

Kokie yra drovūs žmonės?

Perfekcionistai. Bendraudami jie nori viską atlikti tobulai: tinkamu laiku užduoti tinkamus klausimus, laiku šypsotis, laiku nustebti, pasakoti tik juokingus ir naujus anekdotus. Drovuolis įsitikinęs, kad egzistuoja kažkokios slaptos taisyklės, nurodančios, koks elgesys kokioje situacijoje yra teisingas ir pageidautinas, o koks – ne. Šias taisykles žino visi, tik ne jis. Todėl jis yra nepagrįstai (ir dažnai nesąmoningai) įsitikinęs, kad kiti yra stiprūs, o jis – silpnas.

Iš didelio noro elgtis tobulai drovūs žmonės pokalbio metu daugiau dėmesio kreipia į save, o ne į kitus. Dėl to jiems tik sunkiau, nes kuo giliau susikoncentruoja į save, tuo sunkiau sekti pokalbį ir jame dalyvauti. Jie sunkiai įsimena kitų pasakojamą informaciją. Taip, jie stebi kitus žmones, bet domisi tik vienu aspektu: reakcija į juos. Vos ką nors pastebėję, jie tuoj pat kelia hipotezes, ką tai galėtų reikšti („Ji nusijuokė – vadinasi, pasakiau nesąmonę. Ką dabar daryti, ką daryti?!“). Drovūs žmonės yra blogos nuomonės apie save. Jiems
atrodo, kad yra nepatrauklūs, neįdomūs, nesvarbūs. Aplinkiniai apie juos taip blogai nemano: juos laiko ne tokiais draugiškais ir tiek.

Kuo gresia drovumas?

Maždaug 20% drovuolių trūksta pagrindinių socialinių įgūdžių: jie ne visada žino, ką pasakyti ar padaryti, kaip ir kada tam tinkamas metas. Paprastai žmonės mano, kad jų sėkmę lemia jų pačių elgesys, o nesėkmes – atsitiktinumas ar kiti išoriniai dalykai. Drovuoliai mano atvirkščiai. Jiems atrodo, kad jei nepasiseka, tai tik dėl jų kaltės, o jei ištinka sėkmė, tai tik „netyčia“. Užsitęsus tokia situacijai, gali kilti vienatvės, izoliacijos ar net depresijos grėsmė.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 879 žodžiai iš 2929 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.