Dvd ir jo atmainos
5 (100%) 1 vote

Dvd ir jo atmainos

Turinys

DVD diskai 3

DVD diskų struktūriniai tipai 4

Vienpusis diskas su vienu informaciniu sluoksniu. 4

Dvipusis diskas su vienu informaciniu sluoksniu. 5

Vienpusis diskas su dviem informaciniais sluoksniais. 5

Viensluoksnio (SL) ir dvisluoksnio (DL) diskų struktūrų palyginimas 5

Dvipusis diskas su dviem informaciniais sluoksniais. 5

DVD-R diskai 5

DVD įtaisai 6

DVD veikimas 6

DVD diskų informacijos kodavimas 7

DVD įtaisų struktūra 7

DVD optika 7

DVD diskų informacijos kodavimas 8

Literatūra 9

DVD diskai

Susidūrus su CD talpumo problemomis 1995 metais buvo nuspręsta priimti vieningą naujos kartos, didelio tankumo optinių diskų formatą – DVD. Pradžioje tai buvo skaitoma kaip skaitmeninis video diskas (Digital Video Disk), vėliau tai pradėjo šifruoti kaip universalus arba įvairiapusis skaitmeninis diskas (Digital Versatile Disk), nes DVD kaip ir CD gali būti saugoma įvairiarūšė informacija. Šis formatas buvo pasirinktas atmetus kitus du variantus :

1. Multimedia CD (pristatė Philips ir Sony).

2. Super aukšto tankumo diskai SDD (Toshiba, Matsushita, Time Warner) .

Daugelis diskų yra 4,7 GB talpos, bet yra ir DVD diskų kuriuose talpinama 8,5GB, 9,4GB ir 17GB informacijos.

DVD diskų forma identiška CD kaupiklių formai. Jo diametras 4,7 colio (12 cm) ir storis 0,05 colio (1,2 mm). Duomenys yra saugomi mažyčiuose išdegintuose taškeliuose spiraliniame takelyje, kaip ir CD, tik takelis yra siauresnis. Tai leidžia daryti mažesnius taškelius ir padidinti saugojimo erdvę. Todėl duomenys rašomi 2 sluoksniais: išorinis auksinis sluoksnis yra pusiau laidus, kad leistų skaityti sidabrinį, giliau esantį sluoksnį (numatyti ir vienpusiai diskai). Abiejose pusėse galima saugoti po 4,7 Gb informacijos, o tai viršija 7 kompaktinių diskų talpą. Be to galima naudoti diskus su dviem darbiniais sluoksniais kiekvienam paviršiui. Šiuo atveju kiekviena disko pusė talpina 8,5 Gb informacijos (4,7 pirmame sluoksnyje, 3,8 antrame). Naudojant abi disko puses bendras talpumas siekia 17 Gb t.y. lygus 26 paprastiems kompaktiniams diskams. Paveiksle pateikiamas DVD disko vaizdas.

Pateikiame lentelę su DVD-ROM diskų pagrindiniais parametrais.

Lentelė. DVD disko fiziniai parametrai

Diametras (mm) 120

Disko storis (mm) 1,2

Informacinio sluoksnio storis (mm) 0,6

Takelio plotis (um) 0,74

Minimalus pito ilgis (um) 040

Lazerio bangos ilgis (nm) 640

Sluoksnių skaičius) 1,2,3

Vieno sluoksnio talpis (Gb) 4,7

Didelis vieno sluoksnio DVD ir CD talpumų skirtumas susidaro DVD technologijoje naudojant ne 780 nm (CD technologija), o 640 nm ilgio bangos lazerį. Trumpesnės bangos lazeris geriau tinka mažesnių ir labi au sutankintų pitų skaitymui, todėl, gana nežymiai sutrumpinus lazerio spindulio bangos ilgį, gautas net 7 kartus didesnis talpumas. Optinė galvutė buvo patobulinta panaudojus linzes su aukštesniu apertūros laipsniu, kas leido tiksliau sufokusuoti lazerio spindulį. Vizualiniam palyginimui toliau pateiktas CD ir DVD fragmentų padidinti vaizdai.

DVD diskų struktūriniai tipai

Single Side/ Single Layer (vienpusis/vienasluoksnis): Tai pati paprasčiausia DVD disko struktūra. Šiame DVD diske galima talpinti iki 4,7 GB informacijos. Tai 7 kartus didesnė talpa nei paprastų CD-ROM diskų.

Single Side/ Dual Layer (vienpusis/dvisluoksnis): Tokio tipo diskas informaciją talpina 2 sluoksniuose, vienoje pusėje, tokiame diske galima talpinti iki 8,5GB duomenų, tai 3,5GB daugiau negu vienasluoksniame DVD diske.

Double side/ Single Layer (dvipusis/vienasluoksnis): Tokiame diske telpa 9,4GB duomenų, po 4,7GB kiekvienoje pusėje. Nesunku pastebėti, kad tokio disko talpa yra dvigubai didesnė nei vienasluoksnio/vienpusio DVD disko, tokiame diske duomenys įrašomi į abi puses, todėl reikia apversti diską į kitą pusę norint skaityti duomenis kitoje pusėje, arba įsigyti įrenginį kuris gali nuskaityti DVD diską iš abiejų pusių.

Double Side/ Double Layer (dvipusis/dvisluoksnis): Tokios struktūros diske galima sutalpinti net 17 GB duomenų (po 8,5GB kiekvienoje pusėje). Priminsime, jog šie dydžiai yra suapvalinti, nes 1KB=1024 baitams, todėl tikslūs duomenys gali būti šiek tiek mažesni.

3 Lentelė. DVD diskų specifikacijos.

Disko tipas Pusės ir sluoksniai Talpumas Grojimo laikas

CDROM SS 650 Mb Max. 74 min audio

DVD-5 SS/SL 4,7 Gb > 2 val. video

DVD-9 SS/DL 8,5 Gb 4 val. video/td>

DVD-10 DS/SL 9,4 Gb 4,5 val. video

DVD-18 /td DS/DL >8 val. video

SS – single side (vienpusis diskas)

SL – single layer (vienas sluoksnis)

DS – double side (dvipusis diskas)

DL – double layer (dvigubas sluoksnis)

Vienpusis diskas su vienu informaciniu sluoksniu.

Šis diskas labiausiai primena įprastą CD-ROM. Informacija saugoma disko vienos pusės viename sluoksnyje. Šio disko ir struktūra yra gana panaši į CD-ROM disko struktūrą. Informacija saugoma atspindinčiame sluoksnyje padarant įdubas (pitus). Informacijos kiekis padidėja tik dėl lazerio spindulio bangos ilgio sutrumpinimo (trumpesnė lazerio banga daro tai įmanoma). Pateikiame tokio disko fragmentą.

Dvipusis diskas su vienu informaciniu sluoksniu.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 713 žodžiai iš 2265 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.