Ekonomikos teorija makroekonomika
5 (100%) 1 vote

Ekonomikos teorija makroekonomika

TURINYS

1. Grynasis nacionalinis produktas, bendrasis vidaus produktas, grynasis vidaus produktas, nacionalinės pajamos 3

2. Biudžeto deficitas. Deficitinio biudžeto vertinimas. Valstybės skola, jos pasekmės 4

3. Europos Sąjunga: raida, valdymo institucijos 5

4. Globalinių žmonijos problemų esmė. Jungtinių Tautų Organizacija dėl globalinių problemų sprendimo. Kitų tarptautinių institucijų priemonės sprendžiant globalines žmonijos problemas 7

5. Uždavinys (47) 9

6. Uždavinys (56) 9

4. LITERATŪRA IR KITI ŠALTINIAI 11

GRYNASIS NACIONALINIS PRODUKTAS, BENDRASIS VIDAUS PRODUKTAS, GRYNASIS VIDAUS PRODUKTAS, NACIONALINES PAJAMOS

Bendrasis vidaus produktas (BVP) – tai vienas iš dažniausiai naudojamų ekonominių rodiklių, kurio pagalba vertinamas šalies išsivystymo lygis, vystymosi tempai, atliekama palyginamoji įvairių šalių raidos analizė. BVP tai visų baigtinių prekių ir paslaugų pagamintų naudojant gamybos veiksnius, esančius šalies vidaus ekonomikoje, per tam tikrą laikotarpį, kainų suma. Šis dydis parodo realius metinės gamybos rezultatus šalyje. Apskaičiuojant BVP prekių vertė skaičiuojama remiantis jų rinkos kainomis. Į daugelio prekių rinkos kainą įskaičiuoti ir ne tiesioginiai mokesčiai, pvz., pridėtinės vertės mokestis. Todėl prekių rinkos kaina nėra ta kaina, kurią gauna prekių pardavėjas. Rinkos kaina atėmus ne tiesioginius mokesčius yra gamintojų kainos.

Grynasis nacionalinis produktas (GNP) – tai rodiklis, kuris yra gaunamas iš Bendro nacionalinio produkto (BNP) apimties minusavus amortizacinius atskaitymus. Amortizacijos suma išreiškia baigtinių prekių ir paslaugų kiekį, kuris neišvengiamai turi grįžti į gamybą, kad kompensuotų susidėvėjusias gamybos priemones ir užtikrintų iki tol buvusį gamybinį pajėgumą. T.y. GNP nusako produkcijos apimtį, kuri lieka visuomenei vartoti bei gamybiniam kapitalui plėsti. Tačiau realūs gamybos priemonių nusidėvėjimo mastai nustatomi labai apytiksliai, todėl apskaičiuoti amortizacijos dalį BNP yra labai sudėtinga. GNP nėra pakankamai tikslus, nes įvairiose šalyse taikomi skirtingi amortizacijos atskaitymo būdai.

Grynasis vidaus produktas (GVP) – gaunamas taip pat kaip ir GNP, tik čia amortizaciniai atskaitymai minusuojami iš BVP.

Nacionalinių pajamų (NP) sąvoka dažnai naudojama kaip nacionalinio produkto sinonimas. Tačiau iš tikrųjų nacionalines pajamas gausime iš GNP (grynojo nacionalinio produkto) atėmę ne tiesioginius verslo mokesčius (akcizai, PVM, muitai, renta, palūkanos). Šis rodiklis dar tiksliau nei GNP įvertina šalies visuminės visuomenines pajamas. Nacionalinių pajamų rodiklis išreiškia tą visuomenėje sukurtą pajamų dalį, kuri išreiškia visuomenės gamybos grynąją išeigą. Šis rodiklis naudojamas retai.

BIUDŽETO DEFICITAS. DEFICITINIO BIUDŽETO VERTINIMAS. VALSTYBĖS SKOLA, JOS PASEKMĖS.

Valstybės vykdoma ekspansinė fiskalinė politika dažnai neišvengia biudžeto deficito, kurį ji priversta finansuoti skolintomis lėšomis. Pastaruoju metu į didėjančius fiskalinį deficitą ir valstybės skolą vis dažniau žiūrima kaip į atskirą rimtą problemą. Valstybės skolos ir biudžeto deficito rodiklius sieja priklausomybė – didėjant skolai, didėja skolos tvarkymo išlaidos, tarp kurių pagrindinę dalį sudaro palūkanų mokėjimai, o tai savaime didina biudžeto išlaidas ir jei nesikeičia biudžeto pajamų lygis – deficitą. Biudžeto deficito valdymas yra vienas iš svarbiausių fiskalinės politikos makroekonominių priemonių. Finansų rinkos labai atidžiai stebi biudžeto deficitą, nes jis parodo, kiek vyriausybei atitinkamu metu reikia finansavimo ir kokiu mastu didėja valstybės skola. Biudžeto deficitas gali suteikti informaciją apie vidaus išteklių mobilizavimo efektyvumą ir valstybės išlaidų valdymą. Pagrindinės biudžeto deficito priežastys gali būti pajamų surinkimo problemos, pernelyg didelės išlaidos ar netinkama kontrolė. Biudžeto deficitas – tai sąvoka, kurią praktikoje galima apibrėžti įvairiais būdais. Biudžeto deficito poveikis ekonomikai taip pat būna įvairus, tai priklauso nuo pradinių sąlygų ir deficito priežasčių. Viena iš priežasčių, kodėl reikia kreipti dėmesį į biudžeto deficitą, yra tai, kad jis leidžia vyriausybei išlyginti vartojimą ciklo metu arba reaguoti į laikinus ekonominius sukrėtimus. Taigi biudžeto deficitas – tai makroekonomikos įrankis, leidžiantis išlyginti vartojimą ir nenukrypti nuo ekonomikos augimo trendų. Vos vieną kartą išleidusi skolos vertybinius popierius valstybė pradeda manipuliuoti savo skola: užuot gražinusi kreditoriams lėšas panaudojusi dalį savo mokestinių pajamų, ji leidžia naujus įsipareigojimus, kurių grąžinimo terminai nukeliami į dar tolesnę ateitį, kad dabar atiduotų skolas, kurių terminai baigiasi. Šis procesas, neturintis pabaigos, vadinamas skolos refinansavimu. Jei skola ir jos tvarkymo išlaidos didėja sparčiau negu nacionalinis produktas, situacija tampa sunkiai valdoma ir ne stabili. Šuo atveju valstybei nesusidorojus su biudžeto deficitu, atsiranda reali finansinės ir fiskalinės krizės grėsmė. Ekonomistai sieja valstybės skolos didėjimą su sumažėjusiomis galimybėmis finansuoti privačiąsias investicijas iš
skolintų lėšų, o tai gali reikšti sulėtėjusį ekonominį augimą ir žemesnį ateities kartų gyvenimo lygi.

Kaip matome, yra rimtų priežasčių nerimauti dėl didėjančio deficito ir valstybės skolos, bet dauguma priežasčių yra už elementaraus Keinso modelio ribų ir tai veikiau yra mikroekonominio ar netgi psichologinio ir sociologinio pobūdžio negu makroekonominio. Vis dėlto Keinso teorija taip įsitvirtino politikos priemonių arsenale, kad netgi konservatyviosios vyriausybės, valdančios kai kurias išsivysčiusias šalis, neatsispyrė pagundai skatinti visuminę paklausą didindamos savo išlaidas didėjančio deficito ir valstybės skolos sąskaita.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 863 žodžiai iš 2628 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.