Emocine vaiko sveikata problemiskoje seimoje
5 (100%) 1 vote

Emocine vaiko sveikata problemiskoje seimoje

ĮVADAS

Temos aktualumas. Visame pasaulyje problemiško elgesio ir rizikos grupės šeimos yra viena iš skaudžiausių ir sunkiausiai sprendžiamų visuomenės problemų. Vykstant įvairioms ekonominėms permainoms, tokios šeimos dažnai tampa įvairių neigiamų reiškinių priežastimi. Šiuo metu vis greičiau į gyvenimą skverbiasi alkoholizmas, narkomanija. Jis gali pražudyti žmogaus dvasią ir užkirsti visus kelius į tobulėjimą. Visuomenė palengva tampa ydinga ir serganti dvasine liga (Kubilienė N., 2004).

Įvairūs autoriai šeimai priskiria svarbų vaidmenį vaiko socializacijai. Pasak G. Kvieskienės (2005), svarbiausia ir artimiausia vaikui bendrija – šeima. Nuo to, kaip vaikas jaučiasi savo biologinėje ar globėjų šeimoje, priklauso jo socializacijos eiga, jo branda, jo sveikata, o kai kada ir jos rezultatas.

Vaikų raida priklauso nuo deramo šeimos gyvenimo organizavimo ir nuo pagrindinių šeimos funkcijų įgyvendinimo (I. Leliūgienė, 2002). Taip pat labai svarbu šeimoje tinkamai rūpintis vaikais, ypač jų sveikata. Tačiau ne visada viskas šeimose būna gražu. Jeigu vaikas auga ir bręsta „blogoje“ šeimoje, tai turi daug įtakos jo emocinei sveikatai bei vystymosi raidai, pozityviai socializacijai.

Auklėjant vaikus labai svarbūs subtilūs tarpusavio ryšiai. Ką tai reiškia? Pirma: mes galvojame, kad svarbiausia tai, ką sakome. Bet dar svarbiau, kokios emocijos lydi mūsų žodžius. Jeigu kalbame su meile – mus supras, piktai – liksime nesuprasti.

Antra: žodžiai neturi skirtis nuo darbų. Jeigu iš vaiko reikalaujate, kad jis nesikeiktų, o patys darbe ir kitur aiškinatės rusiškais daugiaaukščiais, toji psichinė būklė ir žodžiai subtiliais energetiniais kanalais persiduos vaikui. Šis tėvų ir vaikų ryšys išlieka visam gyvenimui. Kai tėvai susensta, tampa priklausomi nuo savo vaikų charakterio, bet kai vaikai dar nesubrendę, perima tėvų būdą. Nors vaikas ir negirdi jūsų keikiantis, bet tie žodžiai pasiekia sąmonę vaikui nieko neįtariant. Lygiai taip pat vaikui persiduoda visi tėvų poelgiai. (http://www.sveikatossodas.lt/index.php?lang=1&sid=283&tid=672)

Uždaviniai:

1. Panagrinėti emocinius sutrikimus pasireiškiančius vaikui, augančiam problemiškoje šeimoje?

2. Išsiaiškinti faktorius, įtakojančius vaiko emocinius sutrikimus problemiškoje šeimoje?

Tikslas – išanalizuoti vaikų emocinės sveikatos ypatumus problemiškoje šeimoje.

Metodas – mokslinės literatūros analizė.

Šeimos samprata

Šeima – maža socialinė grupė, susidedanti iš drauge gyvenančių tėvų ir vaikų, kartais ir giminaičių, pagrįsta santuoka arba kraujo ryšiais; jos nariai tvarko bendrą ūkį, tarpusavio santykius daugiausia grindžia dorovine atsakomybe, savitarpio supratimu ir pagalba. (Sociologijos žodynas, 1993).

Lietuvos Respublikos Konstitucijoje (1992) rašoma: „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę“ (III sk. 38 str.).

Šeima – tai nei teisinis, visuomeninsis ir ekonominis vienetas. Tai meilės ir solidarumo bendruomenė, unikaliai suderinta mokyti ir perduoti kultūrines, etines, visuomenines, dvasines bei religines vertybes, kurios yra esminės jos narių ir visuomenės vystymuisi ir gerovei (Miškinis K., 2003).

Pileckaitė – Markovienė M., Lazdauskas T. (2007) cituodami Catир teigia, kad sveika šeima – tai vieta, kur galima atvirai reikšti ne tik artumą, meilę, bet ir pyktį ar net neapykantą. Visi turi galimybę laisvai dalyvauti intensyviuose tarpusavio santykiuose bet kokiu žmogiškų jausmų pagrindu.

Dauguma Lietuvos gyventojų šeimą laiko didžiausia vertybe. Tik mylinčioje ir socialiai saugioje šeimoje vaikai įgyja svarbiausiais socializacijos pamokas. Šeimoje, kaip mažytėje valstybėje, tėvai tampa pirmieji savo vaikų mokytojai ir auklėtojai: privalo juos saugoti ir ginti, perduoti šeimos tradicijas bei vertybes. Vaikai nuo pat pirmųjų dienų patyrę savo šeimoje meilę, vieni kitų pagarbą, išmoksta gerbti ir mylėti kiekvieną žmogų (Kvieskienė G., 2005).

Tačiau mūsų visuomenėje esti ir daug blogio. Vienas blogis ir didžiulė mūsų visuomenės problema – tai problemiškos šeimos, kuriose vaikai nepatiria nei laimingos vaikystės, nei būna mylimi, sutrinka jų sveikata, tiek psichinė tiek ir fizinė.

Problemiško elgesio šeima apibrėžiama taip: tai maža socialinė grupė, susidedanti iš drauge gyvenančių tėvų ir vaikų, kartais ir kitų giminaičių <…> Tokioje šeimoje nepakankamai atliekamos šeimos ugdomoji, rekreacinė, komunikacinė ir kitos funkcijos; šios šeimos poelgiai dažniausiai pažeidžia konkrečioje socialinėje struktūroje priimtas teisės, moralės normas ar egzistuojančias tradicijas ir papročius.

Asocialios šeimos – Lietuvos įstatymuose apibrėžta, kad tai – šeimos, kuriose vyrauja krizė dėl to, kad vienas ar keli šeimos nariai piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis arba dėl turimos negalios, skurdo, socialinių įgūdžių stokos negali ar nesugeba prižiūrėti vaikų, taip pat kai vienas arba keli šeimos nariai naudoja emocinę, fizinę ar socialinę prievartą prieš savo vaikus (www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/61422).

Emocijos samprata

Emocija (lot. e(x) – iš, nuo + motio – judėjimas, veiksmas, gestas) – stipri, greičiausiai
ne sąmoningai, bet automatiškai, nervų sistemos sukeliama dvasinė būsena, savo ruožtu įtakojanti teigiamas arba neigiamas fiziologines reakcijas. Emocijos ir jausmai laikomi skirtingais dalykais. (http://lt.wikipedia.org/wiki/Emocija).

Emocijos – konkrečioje situacijoje aktualus jausmas, stiprinantis ar silpninantis, organizuojantis ar dezorganizuojantis žmogaus veiklą ar elgesį. Emocijas sukelia daiktai, situacijos, įvykiai, žmonės ir visa, kas reikšminga individui (Miškinis K., 2003).

Emocija – psichinis išgyvenimas, jausmas; išorinis jausmo reiškimasis (Dabartinis Lietuvių kalbos žodynas)

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 873 žodžiai iš 2893 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.