Europos sąjungos ekonominiai regionai
5 (100%) 1 vote

Europos sąjungos ekonominiai regionai

TURINYS

1. ĮVADAS

q Sunkumai susieti su darbo atlikimu

2. ES REGIONAI

q Turtingiausi ir skurdžiausi regionai

q Inner London

3. SKIRTINGŲ VALSTYBIŲ DALYS – VIENAME EUROREGIONE

q ES regionų samprata

q Lietuvos užsienio prekyba

4. IŠVADOS

5. NAUDOTOS LITERATŪROS SĄRAŠAS

ĮVADAS

Valstybės valdymas ir jo sėkmė yra tiesiogiai susiję su daugybe ekonominių, socialinių ir geopolitinių elementų, tarp jų ir teritorinių vienetų ugdymu. Po Antrojo pasaulinio karo, stiprėjant pasauliniam ūkiui, pasienio teritorijos tapo ypač svarbios dar vienu požiūriu – jose pradėti kurti integraciniai regionai, apimantys dvi ar daugiau kaimyninių šalių pasienio teritorijų. Tokiu būdu XX a. pabaigoje sienos, skyrusios daugelį amžių valstybes ir tautas, tapo aktyvių ekonominių ir socialinių kontaktų zona, kurioje, be to, pagal bendradarbiavimo planus plėtojamas ūkis, kurio nauda projektuose dalyvaujančioms valstybėms yra didžiulė. Euroregionai tampa panašūs į valstybes valstybėse, nes turi savo administravimo organus, įstatymus, kartais prieštaraujančius pačių valstybių konstitucijoms. Bet nauda, kurią duoda šie regionai, šalių vyriausybes verčia laikytis lankstumo ir liberalumo politikos.

Tarpnacionalinių regionų formavimasis vyksta ir todėl, kad ES reikalavimai visoms valstybėms yra gana griežti ir aiškiai apibrėžti. Vienas tokių reikalavimų – turėti regionus ir regioninę politiką netgi nedidelėse valstybėse.

Inovacijų plėtra – ES vadovų 2000-iasiais Lisabonoje priimtos strategijos, kurios tikslas – iki šio dešimtmečio pabaigos paversti Europos ekonomiką konkurencingiausia pasaulyje, esminis uždavinys. Vis dėlto kolkas šioje srityje Europą lenkia JAV ir Japonija. Tam, kad ES pakeistų tokias vyraujančias tendencijas, naujame Komisijos komunikate pabrėžiama būtinybė pakeisti Sąjungos požiūrį į inovacijas. Naujausiu Komisijos komunikatu siekiama atnaujinti bei suteikti naują impulsą Europos inovacijų politikai, kadangi ji gali būti lemtinga Sąjungos regionų ekonominei plėtrai bei augimui.

Norint atsakyti į klausimą, ką mes vadiname regionais, reikėtų pirmiausia panagrinėti pačią regiono sąvoką. Oksfordo žodynas, kaip ir daugelis kitų, duoda keletą jo apibrėžimų. Regionu yra siūloma laikyti žemyno teritorijos tam tikrą dalį arba atskirą valstybę. Taip pat priklausomai nuo mastelio regionais gali būti ir mažesnės teritorijos, sudarančios valstybę. Pagaliau teritorijos dydis nėra pagrindinis regiono kriterijus. Kiekvienas regionas privalo pasižymėti tam tikromis tik jam būdingomis savybėmis, skiriančiomis tą regioną nuo visų kitų – kaimyninių teritorijų. Tokių specifinių savybių gali būti viena ar keletas. Šios savybės tampa regiono vientisumo kriterijumi, padedančiu apibrėžti jo ribas. Priklausomai nuo kriterijaus, naudojamo pasaulio erdvės diferenciacijai, galima išskirti fizinius, geografinius, ekonominius, kultūrinius ir kt. Regionai taip pat gali būti unikalūs, kurių kiekvienas yra vienintelis, ar regionai-analogai, turintys keletą vienodų charakteristikų. Be to, regionai gali būti homogeniniai (vienarūšiai) ar sintetiniai, susidedantys iš skirtingų, kartais net prieštaringų bet tarpusavyje susietų teritorijos dalių.

Taigi šiame darbe bandysime iš arčiau pažvelgti į Europos Sąjungos regionų ypatumus, skirtumus bei Lietuvos prekybą su jais.

Pagrindiniai sunkumai, susieti su darbo atlikimu, buvo:

q Sunku surasti tikslingą informaciją, kadangi medžiaga yra pateikta labai apibendrintai.

q Keblumai išskaidant medžiagą į atskiras potemes, nes pateikta medžiaga glaudžiai siejasi su turima informacija.

q Ekonominiai Lietuvos ir Europos Sąjungos ekonominiai interesai įvairiuose dokumentuose pateikti skirtingais skaitmeniniais duomenimis.

ES REGIONAI

Inner London

Didžiosios Britanijos sostinės Londono gatvės gali iš tikrųjų būti padengtos auksu, kadangi Inner London regionas, aplenkęs ilgai pirmavusius Hamburgo bei Briuselio regionus Vokietijoje ir Belgijoje, tapo turtingiausiu ES regionu. Skaičiai, kurie buvo pateikti Eurostat tarnybos po paskutinio regionų apskaičiavimo, yra išties įspūdingi. Jie rodo, kad Inner London regionas yra daugiau negu dvigubai turtingesnis už ES regionų vidurkį: jo BVP sudaro 241%, kai ES vidurkis yra lygus 100%. Antroje vietoje likusio Briuselio regiono BVP yra 218%. Tiesa, dabartinė skaičiavimo sistema yra palankesnė D.Britanijos regionui. Turtingiausiųjų sąrašo viršuje su jau minėtais Inner London, Hamburgo ir Briuselio regionais taip pat yra ir Liuksemburgo regionas.

Turtingiausi ir skurdžiausi regionai

…ES: 24 regionai virš 125% ES vidurkio

4 regionai buvo ryškiai išsiveržę į priekį bendro vidaus produkto (BVP) lentelėje 2000-aisiais: Inner London regionas Didžiojoje Britanijoje (241%, arba 116% virš ES vidurkio);Bruxelles-Capitale regionas Belgijoje (218%, arba 97% virš ES vidurkio);Grand Duchy regionas Liuksemburge (195%, arba 70% virš ES vidurkio); ir Hamburgo regionas Vokietijoje (182%, arba 52% virš ES vidurkio). Iš 24 regionų, viršijančių 125% vidurkį, 7 yra Vokietijoje, 3 – Italijoje, po 2 – Belgijoje, Olandijoje, Austrijoje, Suomijoje, bei D.Britanijoje, po 1 – Prancūzijoje, Airijoje, Liuksemburge ir Švedijoje. Kaip
bebutų, būtina atminti, kad kai kuriuose regionuose BVP duomenys gali būti išaugę dėl vartotojų antplūdžio. Vartotojų antplūdis šiuose regionuose ženkliai įtakoja BVP, pakeldamas jį į tokį lygį, kuris nebūtų pasiektas pačių regiono gyventojų. To pasėkoje BVP vienuose regionuose gali būti apskaičiuotas per didelis (pvz. Inner London), o kituose, kur minėti vartotojai gyvena – per mažas (pvz, Outer London, Kent, Essex).

Kai kuriais atvejais, didelis vartotojų skaičius regione gali būti žemo BVP priežastis.

Turtingiausi ir skurdžiausi regionai Europos Sąjungoje pagal BVP 2000m. (ES-15=100):

The ten highest The ten lowest

1 Inner London (UK) 241 1 Ipeiros (EL) 47

2 Bruxelles-Capitale (B) 218 2 Réunion (F) 50

3 Luxembourg (L) 195 3 Dytiki Ellada (EL) 51

4 Hamburg (D) 182 4 Açores (P) 52

5 Île de France (F) 158 5 Extremadura (E) 53

6 Wien (A) 157 6 Guyane (F) 54

7 Oberbayern (D) 154 7 Centro (P) 54

8 Darmstadt (D) 149 8 Alentejo (P) 54

9 Stockholm (S) 147 9 Anatoliki Makedonia, Thraki (EL) 55

10 Uusimaa (FIN) 143 10 Norte (P) 56

…ir 50 regionų žemiau 75%

Tarp 50 regionų, kurie yra žemiau 75% ES vidurkio, yra visi 13 Graikijos regionų, taip pat 6 is 7 Portugalijos regionų. Dauguma kitų yra Vokietijoje (9 regionai), Ispanijoje (10 regionų), Italijoje (6 regionai). Didžiojoje Britanijoje tokie regionai yra keturi, Belgijoje – du, dar po vieną – Austrijoje bei Suomijoje. Apie 67mln. žmonių gyvena šiuose regionuose, o tai sudaro apie 20% visos ES populiacijos.

…šalys, įstojusios į ES 2004.05.01

52 iš 56 regionų BVP duomenys buvo žemiau 75% ES-15 vidurkio. 4 regionai, užregistruoti turėję bent 75% ES-15 BVP 2000 metais, buvo: Praha Čekijoje (121%), Bratislava Slovakijoje (98%), Kipras ir Kozep-Magyarorszag Vengrijoje (abu po 76%). 5 regionų duomenys buvo tarp 50-75% ES vidurkio, 10 regionų (6 Rumunijoje, 4 – Bulgarijoje) duomenys nesiekė 25% ES-15 vidurkio.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 993 žodžiai iš 1975 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.