Fizinių asmenų civililinis teisnumas ir veiksnumas
5 (100%) 1 vote

Fizinių asmenų civililinis teisnumas ir veiksnumas

ĮVADAS

Civilinė teisė – tai teisės normų sistema, skirta teisiškai reguliuoti vienas kitam nepavaldžių subjektų turtinius santykius, kurių objektas turi tiesiogiai išreikštą ar nenumatomą vertę, taip pat tiek su turtiniais susijusius, tiek ir nesusijusius asmeninius neturtinius bei organizacinius santykius, siekiant sukurti privatine nuosavybe pagrįstą visuomeninei ekonominę bazę, kuri sudarytų sąlygas vis geriau patenkinti fizinių bei juridinių asmenų materialinius bei dvasinius poreikius.

Civilinė teisė yra vienintelė teisės šaka, kurios normos civilinės teisės subjektams suteikia tokią plačią valios ir veiksmų laisvę atsirasti, pasikeisti bei pasibaigti įvairiausiems teisiniams santykiams, taip pat įsigyti subjektines teises bei disponuoti jomis.

Pirmajame skyriuje apibrėžiami civilinio teisinio santykio subjektai. Analizuojama, kokias subjektines teises įgyja fiziniai, juridiniai asmenys, asmenys be pilietybės, valstybė, įgyvendinant subjektiškumo galimybes.

Dėstyme apibrėžiama fizinių asmenų civilinio teisnumo atsiradimas ir išnykimas, civilinis veiksnumas, asmenų pripažinimas neveiksniais ir ribotai veiksniais.

Dėstyme panaudoti komentarai apie fizinių asmenų teisnumą, kaip fizinio asmens galėjimą turėti civilinių teisių ir pareigų, veiksnumą – kaip fizinio asmens galimybę savarankiškai ir visa apimtimi įgyti, įgyvendinti savo teises ir prisiimti pareigas bei savarankiškai atsakyti už jų nevykdymą.

1. CIVILINIO TEISINIO SANTYKIO SUBJEKTAI

Civilinio teisinio santykio subjektai, arba dalyviai, yra tie asmenys, tarp kurių atsiranda civilinis teisinis santykis.

Teisiniai santykiai atsiranda tuomet, kai tarp asmenų dėl daiktų užsimezga kokie nors teisės normomis reguliuojami santykiai. Teisiniame santykyje apibrėžtas asmuo yra santykyje arba su visiškai apibrėžtu atskiru asmeniu, arba su visais kitais neapibrėžtais žmonėmis.

Civilinės teisės subjektas gali būti kiekvienas asmuo (fizinis ar juridinis), kuriam civilinės teisės normos suteikia galimybę būti civilinių teisių ir pareigų subjektu, t.y. asmuo, turintis civilinį teisinį subjektiškumą.

Įgyvendindamas subjektiškumo galimybes, fizinis ar juridinis asmuo savo poreikiams bei interesams tenkinti įgyja daugybę konkrečių subjektinių teisių: nuosavybės teisę, teisę naudotis išsinuomotu ar pagal panaudos sutartį gautu turtu ir t.t. be fizinių asmenų, organizacijų, turinčių juridinio asmens teises, įstatymu numatytais atvejais civilinių teisinių santykių subjektas gali būti ir valstybė, savivaldybės.

Fiziniai asmenys – tai individai, turintys civilinį teisinį subjektiškumą. Pagal pilietybę jie skirstomi į tris kategorijas: 1) Lietuvos piliečius; 2) užsieniečius; 3) asmenis be pilietybės. Faktiškai dauguma fizinių asmenų yra Lietuvos piliečiai. Tačiau civiliniuose teisiniuose santykiuose dalyvauja ir užsieniečiai, užsienio šalių juridiniai asmenys bei valstybės.

Asmenys be pilietybės – tai asmenys, netekę savo valstybės, pilietybės ir neįgiję jokios kitos valstybės pilietybės. Užsienio piliečiai ir asmenys be pilietybės Lietuvoje su nežymiais apribojimais naudojasi tokiomis pat civilinėmis teisėmis ir pareigomis kaip ir Lietuvos piliečiai.

Juridiniai asmenys – tai organizacijos (socialiniai junginiai), kurios turi atskirą turtą, savo vardu gali įgyti turtines bei asmenines neturtines teises ir turėti pareigas, būti ieškovais bei atsakovais teisme arba trečiųjų teisme. Tokias teises turi privačios, valstybinės, visuomeninės, kooperatinės organizacijos (akcinės bendrovės, valstybinės, savivaldybės įmonės, kitos įstaigos, organizacijos).

Valstybė įstatymų numatytais atvejais taip pat dalyvauja civiliniuose teisiniuose santykiuose. Lietuvos Respublikos Konstitucija skelbia, jog žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti ne tik Lietuvos Respublikos piliečiams, bet ir valstybei, o išimtine nuosavybės teise tik valstybei priklauso: žemės gelmės, valstybinės reikšmės vidaus vandenys, parkai, miškai, keliai, istorijos, archeologijos ir kultūros objektai.

Daugelis civilinių santykių tarp valstybės, piliečių, juridinių asmenų atsiranda privatizuojant valstybinį turtą. Tačiau visas turtas niekada nebus privatizuotas, ir Lietuvos valstybė, kaip ir daugelis užsienio valstybių, liks nemažos turto dalies savininke.

Valstybės, kaip civilinės teisės subjekto, veiklą reguliuoja ir viešosios normos (valstybinės, administracinės ir kt.) Juk ir privatizuojant valstybės turtą, pati valstybė nustato sandorių tvarką, sąlygas, turinį ir kt., konfiskacijos ir kitais valdingais aktais įgyja nuosavybės teisę.

Valstybė, kaip valdžios turėtoja, yra ypatingas teisės subjektas, kuris steigia juridinius asmenis, reorganizuoja, likviduoja juos ir t.t.) t.y. toks ypatingas civilinės teisės subjektas, kur persipina ir viešoji, ir privatinės teisės.

2. FIZINIŲ ASMENŲ CIVILINIO TEISNUMO SAMPRATA

Civilinis teisnumas apibrėžiamas kaip fizinio asmens galėjimas turėti civilinių teisių ir pareigų.[…]Teisnumas yra bendroji teisės kategorija, apibūdinanti asmens teisinį statusą. Tik teisnus asmuo yra teisinių santykių subjektas […] ir gali įgyti teisių ir pareigų, […] todėl
civilinis teisnumas yra neatskiriamas žmogaus teisinio statuso elementas ir negali būti atimamas arba perleidžiamas.

Civilinis teisnumas yra bendriausia teisinė abstrakcija, tik padedanti nustatyti, kalbama apie civilinės teisės subjektą ar ne. […] Konkrečių civilinių teisių ir pareigų asmuo įgyja tam tikrų juridinių faktų pagrindu […] arba tik teisės normų nustatyta tvarka. […]

Civilinis teisnumas pripažįstamas tiek Lietuvos piliečiams, tiek užsienio piliečiams ir asmenims be pilietybės be jokių skirtumų. Tačiau įstatymai numato išimtis, kai užsienio piliečių ar asmenų be pilietybės civilinis teisnumas gali būti ribojamas.[…]

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 838 žodžiai iš 2667 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.