Gaminių apdaila
5 (100%) 1 vote

Gaminių apdaila

1. ĮVADAS

Lietuvių liaudies tradicinės tekstilės spalvos ir raštai

Audiniai – tai viena iš turtingiausių ir gražiausių lietuvių liaudies meno šakų. Išlikęs mūsų liaudies audinių lobynas kalba apie didelį jų meniškumą, gylias tradicijas ir savitą pobūdį.

Savitas lietuvių liaudies audinių stilius susikūrė ne iš karto – tai daugelio kartų kolektyvinio ir patyrimo rezultatas. Keičiantis gyvenimo sąlygoms, keitėsi tiek audinių paskirtis, tiek jų medžiaga ir atlikimo technika, tiek jų raštai. Tačiau per ištisus metus liaudis atrinko ir išsaugojo tai, kas vertingiausia.

Liaudies audėja – nuostabi senų audimo tradicijų mylėtoja ir saugotoja , gal todėl ir jos audinių raštai išlaikė daugelį net iš pirmykštės bendruomenės laikotarpio paveldėtų tradicinių motyvų. Lietuvių liaudies buitinė kultūra kalba apie didžiulę audinių reikšmę liaudies gyvenime nuo seniausių laikų . Lietuvos teritorijoje atlikti archeologiniai kasinėjimai rodo , kad jau nuo II amžiaus į kapus greta visokių metalinių papuošalų ir ginklų buvo dedami verpimo ir audimo įrankiai , taip pat lininiai bei vilnoniai audiniai .

1. Audinių apdaila

Tik pagaminti audiniai negražiai atrodo, prastos būna kai kurios savybės. Audinių išvaizdai ir eksploatacinėms savybėms pagerinti atliekamos įvairios cheminės ir mechaninės operacijos. Šių operacijų dauguma vadinama audinių apdaila. Įvairių audinių apdaila būna skirtinga: operacijos parenkamos, atsižvelgiant į audinio žaliavą, paskirtį ir panašiai. Tačiau bendra apdailos schema iš esmės būna panaši ir susideda iš tokių etapų:

 Paruošimas dažymui ir marginimui;

 Dažymas;

 Marginimas;

 Baigiamoji apdaila.

2. Glamžumas

Glamžumas – tai neigiama tekstilės medžiagos savybė, dėl kurios ją lenkiant ir gniuždant susidaro klostės ir raukšlės, tai yra medžiaga susiglamžo. Vertinga atvirkščia savybė – neglamžumas, atspindintis gaminio gebėjimą atstatyti pirmykštę formą.

Glamžumas priklauso nuo audinio pynimo tipo, tankumo ir jį sudarančių siūlų savybių – sukrumo, storio, tankio. Mažiausiai glamžosi audiniai, pagaminti iš sukrių – krepinių siūlų. Sukrumo intensyvumas blogina neglamžumą, nes pluoštai labiau deformuojami mažais kreivumo spinduliais Labiau deformuojami pluoštai ir plonesniuose siūluose. Kuo tankesnis ir storesnis audinys, tuo jis mažiau glamžosi.

Medžiagos glamžumas priklauso nuo jos deformacijos sudedamųjų dalių santykio. Kuo didesnė grįžtamoji deformacija – tamprioji ir elastinė , tuo audinys greičiau išsilygina, tai yra mažiau glamžosi. Taigi audinys susiglamžo dėl nepakankamo jo tamprumo, atsiradus liekamosioms lenkimo deformacijoms.Didžiausią įtaką audinio glamžumui turi jo žaliava. Vilnos, natūralaus šilko, poliesterinių ir poliamidinių pluoštų grįžtamoji deformacija didelė, todėl gaminiai iš šių pluoštų mažai glamžosi. Celiuliozinių pluoštų – medvilnės, linų, viskozinio pluošto grįžtamoji deformacija yra maža , todėl gaminiai iš jų labai glamžosi. Norint sumažinti gaminių glamžumą, dažnai naudojami verpalai iš įvairių pluoštų mišinių. Pastaruoju metu medžiagų glamžumui sumažinti taikomi specialūs apdailos būdai, pavyzdžiui, „forniz“ tipo apdaila. Apdailoje gali labai pakisti gaminio sandara. Be to, gaminiai gali būti apdorojami įvairiais standikliais, mažinančiais glamžumą.

3. Medvilninių audinių apdaila

Medvilninių audinių apdailą sudaro šios svarbiausios operacijos:

1 Valymas – svilinimas, šlichto pašalinimas, virinimas;

2 Balinimas;

3 Merserizavimas;

4 Dažymas;

5 Marginimas;

6 Baigiamoji apdaila – apretavimas, plėtimas, lyginimas.

Apretavimas – tai audinių impregnavimas klijingomis medžiagomis – krakmolu, dekstrinu, minkštinančiomis – riebalais, muilu, glicerinu, higroskopinėmis – valgomąja druska ir kitomis medžiagomis – apretais – kurie sumažina audinių glamžumą ir pagerina eksploatacines audinių savybes. Tačiau šios įprastiems apretams naudojamos medžiagos ilgainiui nuo audinio nusiplauna. Todėl pastaruoju metu naudojami vadinamieji n e n u s i p l a u n a n t i e j i a p r e t a i. Kurie nenusiplauna net ir daug kartų skalbiant. Šiuosapretus sudaro įvairios chemines medžiagos: celiuliozės esteriai, netirpūs krakmolo dariniai, sintetinės dervos ir kitos. Nenusiplaunantys apretai ne tik pastovesni, bet ir įvairesni: vieni sumažina audinių glamžymąsi, kiti – traukimąsi, treti – vandens pralaidumą. Jie parenkami pagal audinių paskirtį.

4. Lininių audinių apdaila

Išbalinti, nudažyti arba išmarginti lininiai audiniai dar neturi gražios išvaizdos, būna susiraukšlėję, susiaurėję. Todėl atliekami baigiamoji apdaila, kurios tikslas – ištaisyti ir išlyginti audinius, suteikti jiems gražią išvaizdą ir naujas savybes: nesiglamžimą, nesitraukimą, atsparumą vandeniui.Dažniausiai lininių audinių baigiamoji apdaila susideda iš apretavimo, plėtimo ir laidymo operacijų.Lininiai audiniai pasižymi neglamžumo savybėmis, tačiau vis tiek yra impregnuojami nenusiplaunamais apretais,kad sumažintų audinių
glamžymąsi.

5. Vilnonių natūralaus šilko ir kitų sintetinių pluoštų

audinių apdaila

Vilnos, natūralaus šilko, poliesterinių ir poliamidinių pluoštų grįžtamoji deformacija didelė, todėl gaminiai iš šių pluoštų mažai glamžosi.Dažniausiai apretuojami pusvilnoniai sukneliniai ir kostiuminiai audiniai.Naudojami apretai, mažinantieji audinių glamžumą. Taippat gaminiai apdorojami įvairiais standikliais, mažinančiais glamžumą.

6. Lengvos priežiūros apdaila naudojant chemikalus su mažesniu

formaldehido kiekiu arba be formaldehido

Lengvos priežiūros apdaila atliekama celiulioziniams audiniams ir jų mišiniams. Šios apdailos tikslas sumažinti audinių glamžymąsi ir susėdimą eksploatacijos metu.

Lengvos priežiūros apdailai naudojami junginiai gali būti sintetinami iš karbamido, ciklinio karbamido darinių ir formaldehido. Junginiai sudarantys skersinius ryšius (aktyviosios grupės) susideda iš laisvų ar eterifikuotų N-metilol grupių. Junginiai sudarantys skersinius ryšius formaldehido pagrindu gali išskirti formaldehidą.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 920 žodžiai iš 1759 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.