Grupės tyrimas sociometriniu metodu labaratorinis
5 (100%) 1 vote

Grupės tyrimas sociometriniu metodu labaratorinis

TURINYS

Įvadas 3

Metodika 4

Tiriamieji 4

Tyrimo eiga 4

Rezultatai 6

Sociograma 6

Sociometriniai indeksai 7

Sociometrinės matricos 7

Grupės indeksai 11

Grupės narių indeksai 11

Rezultatų aptarimas 14

Literatūros sąrašas 15

Priedai 16

Anketa 16

Moksleivių sąrašas 17

Sociometriniai indeksai 18

ĮVADAS

Grupe vadinamas tam tikras skaičius žmonių, vienijamų bendro požymio (bendros veiklos). Grupėje vyksta asmenybės socializacija, arba socialinis brendimas, – grupei veikiant formuojasi žmogaus pasaulėžiūra, charakterio ypatybės. Aplinkos įvykius žmonės suvokia ne tiesiogiai, o per grupę, ji primena tam tikrą įvykių vertinimo modelį. Žmogus yra daugelio grupių dalyvis ir jose atlieka skirtingus socialinius vaidmenis, kartais net vienas kitam prieštaraujančius.

Grupė užima tarpinę padėtį tarp asmenybės ir visuomenės. Ji nebūna pasyvi – arba stiprina, arba silpnina visuomenės poveikį asmenybei, kartais net visiškai jį blokuoja. Tą blokavimą lemia kai kurių grupių subkultūros. Grupių yra įvairių rūšių, jos susistemintos pagal tam tikrus kriterijus. Oficialios grupės – tai tokios grupės kurių nariai žino, kad jų buvimas grupėje yra oficialiai reglamentuotas. Neoficialios – slaptos, nereglamentuotos grupės. Kitos grupės: referentinės, formalios, neformalios, socialios, asocialios, legalios, nelegalios.

Grupės narių padėtis yra nevienoda. Santykiai grupėje yra hierarchizuoti. Grupės nario padėtis grupės santykių sistemoje kitų jos narių požiūriu vadinama grupės nario statusu. Statusas turi tiesioginės reikšmės savęs vertinimui, todėl grupės nariai siekia aukštesnio statuso arba bent jau stengiasi išlaikyti turimą. Sociometrijoje nusistovėjo tipiškų statusų sąrašas :

· Žvaigždės – tai tokie asmenys kurie grupėje yra ypatingos asmenybės, vertinami už savo veiklą ir surenka daugiausiai grupės narių simpatijų ( t.y. pliusų).

· Mėgstamieji – tokie asmenys kurie yra mėgstami, vertinami, pripažįstami, surenka taip pat nemažai pliusų, bent 2.

· Priimtinieji – tie asmenys kurie surenka bent po vieną pliusą.

· Izoliuotieji – tie kurių statusas lygus nulinei reikšmei, jie nesurenka nei pliusų, nei minusų.

· Atstumtieji – turi minusinį statusą, surenka daugiausiai minusų, gali būti traktuojami kaip neigiamos žvaigždės.

Tarpasmeninių grupės santykių pobūdis gali būti apibūdinamas sociometrijos indeksų pagalba. Indeksai būna individualūs ir grupiniai.

**Literatūros sąrašas, 2.METODIKA

Sociometrinis metodas – tai speciali bandymų rūšis, padedanti išsiaiškinti, kaip įvairiose situacijose žmogus psichologiškai reaguoja į kitus aplinkinius žmones. Šis metodas padeda tikslingai atskleisti labai specifinius grupės tarpusavio simpatijos ir neapykantos jausmus.

Tikslas: išmokti taikyti sociometrijos metodą praktikoje.

Tiriamieji Šį sociometrijos tyrimą taikėme Klaipėdos „Versmės“ vid. mokyklos 9d klasei, kurioje yra 30 mokinių, iš kurių yra 15 mergaičių ir 15 berniukų. Tiriamųjų amžius vyravo nuo 14 iki 16 metų. Devintokų klasę pasirinkome todėl, kad keturis metus, nuo penktos klasės, kartu praleidusių moksleivių santykiai, mūsų nuomone, turėtų būti jau pakankamai susiformavę sociometriniam tyrimui atlikti, o vyresnės klasės yra ne taip susietos grupiniais ryšiais dėl 10 klasėje prasidedančio profiliavimo.

Tyrimo eiga Šio sociometrinio tyrimo pradžioje buvo sudarytos anketos tiriamųjų apklausai. Anketose buvo pateikiami klausimai susiję su šiais kriterijais: mokslas, laisvalaikis, draugiškumas. Būtent šios sritys mums pasirodė tinkamiausios pasirinktai moksleivių klasei tirti. Pagal kiekvieną kriterijų suformulavome tris sudėtinius klausimus. Norėdami atsakyti į šiuos klausimus tiriamieji turėjo parašyti vardą ir pavardę to klasės draugo, su kuriuo labiausiai norėtų arba nenorėtų leisti laisvalaikį, mokytis. Taip pat, kuris klasės draugas jo nuomone yra draugiškiausias arba ne.

Tirti pradėjome, tiriamuosius supažindinusios su jiems keliamais tikslais. Tai yra prisistatėme, kaip Klaipėdos universiteto I kurso psichologijos studentės, kurios nori išmokti naudoti sociometrijos metodą. Paaiškinome, jog norint atlikti šį tyrimą kuo tiksliau mums reikalingas tiriamųjų atvirumas. Taip pat tiriamieji buvo paprašyti, atsakinėti į klausimus nesinaudojant šalia sėdinčių klasės draugų pagalba, nesikonsultuojant su jais.

Be visų šių apribojimų tiriamųjų buvo paprašyta atsakymams skirtoje vietoje rašyti pasirinkto žmogaus vardą ir pavardę, nepamirštant anketos viršuje užrašyti ir savo. Moksleiviams buvo paaiškinta, jog tai yra reikalinga kiekvieno iš jų kaip grupės narių identifikavimui, nes klasėje mūsų žiniomis buvo ne tik vienodus vardus turinčių moksleivių, bet kai kurie moksleiviai turėjo ir vienodas pavardes. Kad neiškiltų viešumo problemų tiriamiesiems buvo užtikrintas jų pasirinktų klasės draugų vardų ir pavardžių neviešinimas.Kiekvienam moksleiviui buvo pateikta po tris anketas (1 priedas). Iš pradžių pateikiant vieną, ją užpildžius kitą ir t. t. Kiekvienoje anketoje buvo tik vienas sudėtinis klausimas, sudarytas pagal atskirą kriterijų. Tokiu būdu buvo apribotos tiriamųjų galimybės skirstyti savo atsakymus, nes jie neturėjo galimybės
sužinoti, kokio turinio klausimai bus pateikiami vėliau.

Iškilus klausimui tiriamasis visada turėjo galimybę gauti atsakymą iš tyrėjų. Tyrimo eigoje tiriamiesiems vis iškildavo problemų norint išsirinkti tik vieną savo klasės draugą, nes buvo gana sudėtinga skirti savo simpatijas ar antipatijas tik vienam draugui. Taigi dauguma moksleivių klausė: „Ar negalima pasirinkti keleto draugų?“. Tačiau ši galimybė jiems nebuvo suteikta dėl tyrimo tikslumo ir teisingumo.

Baigus tiriamiesiems atsakinėti į klausimus paklausėme, ar jie norėtų pasinaudoti savo teise ir sužinoti tyrimo rezultatus. Moksleivių pageidavimu praėjus keletui dienų mes pateikėme tyrimo interpretaciją.

Duomenų susisteminimas

1) Sociograma. Grafinis tarpasmeninių grupės santykių struktūros pavaizdavimas. Ji yra savotiškas grupės žemėlapis, kuriame tam tikrais grafiniais simboliais pažymimi pozityvūs ir negatyvūs šios grupės narių vienas kito pasirinkimai.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 915 žodžiai iš 1797 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.