Gydomosios ir atpalaiduojamosios terapijos
5 (100%) 1 vote

Gydomosios ir atpalaiduojamosios terapijos

1121

Gydomosios terapijos

Gydomasis purvas

Gydomasis purvas – natūralus gamtinis gydomasis veiksnys. Gydymui naudojamas durpinis purvas. Durpės yra ilgai trunkančio augalinių organizmų irimo (beveik nepatenkant deguoniui) produktas. Gydomųjų durpių veikimo mechanizmų paaiškinimui yra įvairių hipotezių. Šiuo metu manoma, kad purvo procedūros, veikdamos per odos mechaninius, šiluminius, cheminius, skausminius ir kitus receptorius, sukelia sudėtingas refleksines reakcijas. Pirmiausia pradeda veikti trofiniai (audinių mitybos) refleksai. Odoje atsipalaiduoja biologiškai aktyvios medžiagos, per kurias pradeda reaguoti visos organizmo sistemos.Yra skiriamos trys gydomojo purvo procedūros fazės. Pirmoji – refleksinė-išorinė fazė, kurios metu purvo energija paveikia odos receptorius, per kuriuos yra paveikiama centrinė nervų sistema. Kaip atsakas prasideda antroji fazė – neurocheminė. Kaip jau anksčiau minėta, atsipalaiduoja biologiškai aktyvios medžiagos, kurios, cirkuliuodamos kraujyje, veikia stimuliuojančiai nervų sistemą. Trečioji fazė – atoveiksmio, trunka ilgiausiai (nuo 2 iki 24 valandų ir ilgiau).Dėl purvo aplikacijų sukeltų organizme poslinkių, pasireiškia įvairių funkcijų susinormalizavimas, gerėja audinių ir organų kraujotaka, mityba, didėja deguonies įsisavinimas, aktyvėja vidaus sekrecijos liaukų veikla, ypač jeigu ji buvo nepakankama, gerėja įvairių uždegiminio proceso produktų pašalinimas. Dėl šių priežasčių pasireiškia skausmą mažinantis, priešuždegiminis, desensibilizuojantis efektai. Aktyvuojasi organizmo apsauginis ir prisitaikymo mechanizmai.

Gydomojo purvo parodymai:

1. Atramos-judėjimo organų susirgimai (stuburo, kaulų, sąnarių, raumenų, raiščių ir kt.)

2. Nervų sistemos susirgimai

3. Virškinimo sistemos ligos

4. Periferinių kraujagyslių susirgimai

5. Traumų, nudegimų, nušalimų liekamieji reiškiniai

6. Ausų-nosies-gerklės ligos

Gydomojo purvo priešparodymai:

1. Ūmi, o daugeliu atvejų ir poūmė susirgimo stadija

2. Įvairios kilmės kūno temperatūros pakilimas

3. Aktyvi tuberkuliozė

4. Širdies nepakankamumas

5. Piktybiniai navikai

6. Pakartotiniai kraujavimai iš vidaus organų

7. Nėštumas

Gydomąjį purvą skiria ir dozuoja gydantis gydytojas, atsižvelgdamas:

1. Vaistažolių vonios – sudėtinga organinių ir neorganinių medžiagų kompleksu, kurį sudaro lakiosios fitoorganinės medžiagos, fitoncidai ir kiti junginiai, normalizuojančiai veikia įvairias organizmo fiziologines funkcijas bei organizmo neurovegetacinį reaktyvumą, stiprina ląstelinį ir humoralinį imunitetą.

2. Vonios ir perlinės vonios su aromatizutomis mineralinėmis bei Negyvosios jūros druskomis – gerina odos elastingumą, kraujotaką ir regeneruoja, stiprina organizmo atsparumą stresams, ramina, gerina miegą, mažina nuovargį, veikia priešuždegiminiai ir nuskausminančiai, o perlinės vonios oro purkštuvėliai sustiprina aromatizuotų mineralinės bei Negyvosios jūros druskų veikimą į organizmą.

3. Terpentino vonia ir perlinė terpentino vonia pasižymi priešuždegiminiu, nuskausminančiu, atpalaiduojančiu, gerinančiu vietinę kraujotaką ir regeneraciją veikimu.

4. Povandeninis dušas – masažas – gydomoji ir profilaktinė hidrokineziterapijos procedūra, kurios metu pacientas yra masažuojamas po vandeniu vandens čiurkšle iš specialaus aparato. Procedūros metu žmogaus organizmą veikia temperatūrinis ir mechaninis veiksniai. Jie sumažina skausmą, atpalaiduoja raumenis, pagerina kraujotaką ir limfos apytaką audiniuose. Visa tai gerina medžiagų apykaitų, oksidacinius – redukcinius ir gijimo procesus bei mažina uždegimą.

5. Hidromasažas (taškinis) – gydomoji ir profilaktinė hidrokineziterapijos procedūra, kurios metu objektas yra automatiškai masažuojamas po vandeniu daugelyje kūno taškų. Šios procedūros metu organizmą kartu veikia visi, vienas kitą sustiprindami šiltos vandens vonios ir masažo gydomieji kompleksai. Procedūra sumažina skausmą ir atpalaiduoja raumenis, pagerina kraujo pasiskirstymą audiniuose ir limfos apytaką.

6. Mažo galingumo terapinių lazerių taikymas reabilitacijoje. Magneto lazeris, lazerinis baromasažas, transkuaninis kraujo švitinimas, lazerio punktūra, refleksoterapija (akupunktūra ir kt. fizioterapijos priemonės).

7. Masažas- mėgstamiausia gydymo priemonė. įvairių kūno dalių; masažas gerina kraujotaką, mažina kraujospūdį, veninę kraujotaką, atpalaiduoja raumenyną, todėl taikomas įvairių ligų gydymui.

8. Kineziterapija – viena iš kompleksinių gydymo dalių – taikoma įvairių susirgimų atvejais. Pagal žmogaus fizinę būklę taikoma pasyvi ir intensyvi kineziterapija, masažo, manualinės kineziterapijos elementai, derinama kvėpavimo su fiziniais judesiais mechanoterapija, žmonėms su negalia taikoma ergoterapija- prisitaikymas prie socialinės aplinkos.

Įvairūs šių procedūrų deriniai įgalina išspręsti visas sveikatos problemasį kliento sveikatos būklę.

Negyvosios jūros vandens ir purvo terapija

Mūsų odai yra labai svarbu gauti pakankamai mineralinių medžiagų. Jos atsakas į mineralų trūkumą – pernelyg ankstyvas odos senėjimas ir raukšlės. Negyvoji jūra – vienintelis vandens telkinys pasaulyje, kuriame mineralų kiekis yra pakankamas, kad
turėtų realų poveikį žmogaus organizmui. Didelio magnio, kalio, kalcio, bromo ir jodo koncenrtacija atpalaiduoja raumenis ir ramina nervų sistemą, stiprina odos ląstelių medžiagų apykaita. Druskingas vanduo puikiai padeda sergantiems psoriaze, neurodermitu, egzemu, turintiems odos išbėrimų, kamuojamiems reumato ir artrito, patyrusiems sunkių traumų, kenčiantiems nuo chroniško bronchito, sinusito, bronchinės astmos. Negyvosios jūros vanduo turi uždegimus malšinančio ir antiseptinių savybių, saugo nuo peršalimo ir infekcijų,mažina skausmus.

Negyvosios jūros purvas yra turtingas įvairiais mineralais ir mikroelementais: kvarcu, žėručiu, kaolinu, magniu, kaliu, kalciu, bromu, variu, cinko druskomis ir kt. Purvas gerina medžiagų apykaitą, tonizuoja odą, stiprina jos jungiamąjį audinį ir didina elastingumą. Tai ne tik puiki kosmetinė priemonė, padedanti atsikratyti antsvorio, celiulito, bet ir gamtinis vaistas. Negyvosios jūros purvas naudojamas gydant odos, nervų sistemos, virškinimo sistemos, mažojo dubens organų, kvėpavimo takų susirgimai. Negyvosios jūros vandens vonia, jūros purvo aplikacijos, kūno šveitimas negyvosios jūros druska ir įvyniojimas į ją, purvo-parafino kaukės, masažas su eteriniais aliejais, kremu ir druskomis – tai kompleksas, naudingas grožiui ir sveikatai. Nors procedūros yra gydomosios, norintiems pagerinti savo sveikatą žmonėms nieko ypatinga daryti nereikia – tik panirti į vandenį ir atsipalaiduoti gydimu Negyvosios jūros vandeniu ir purvu.

Haloterapijos procedūra

Šiuolaikiškai įrengtuose druskų gydyklose – halokamerose – sienos padengtos iš druskų kasyklų atvežtasi kristalų sluoksniais. Jie užtikrina antiseptines savybes bei apsaugo nuo drėgmės. Specialiu aparatu į halokamerą pučiamos druskos dulkelės. Patogiuose krėsluose sėdintys pacientai kvėpuoja druskomis ir jodu prisodrintu oru. Kameroje palaikoma pastovi drėgmė (45-55%) ir temperatūra (18-230C). Gydymo kurso trukmę nustato gydytojas, stebintis ligonio būklę. Procedūros metu klausomasi atpalaiduojančios muzikos, žiurimi videofilmai. Kaip ir natūrialiose druskų gydyklose, pagrindinisgydomasis veiksnys yra sausas smulkiadispersinis NaCl aerozolis. Jis sukelia bakterijų dehidratacija, todėl bakterijos žūsta. Rekomenduojama haloterapija derinti su gydymu vaistažiolių arbatomis – fitoterapija – bei masažu (nes viena procedūra sustiprina kitos poveikį). Per seansus oraganizmas gauna daugiau druskos, vyksta lyg ir savotiška dehidratacija, todėl patartina gerti daug skysčių.

Haloterapija netinka:

· Sergant širdies kraujagyslių ligomis;

· Sergant sunkioms inkstų ir onkologinėmis ligomis, atvira tuberkulioze;

· Dideliu kraujospūdžiu;

· Pirmasias tris dienas geriant antibiotikus (haloterapijos poveikis bus gerokai mažesnis)

Atpalaiduojančios terapijos ir masažai

Aromaterapija

Tūkstantmečiais žmonės žavėjosi grynaisiais aromatinių augalų ekstraktais, vertino jų gydomąsias savybes ir nuostabų nepakartojamą aromatą. Aromatų terapija atvėrė kelius į užmirštą senovės išmintį ir dabar moko, kaip panaudoti terapines aromatinių aliejų savybes: atpalaiduoti ar stimuliuoti kūną ir dvasią,įveikti nagalavimus, pagerinti savijautą. Aromatų terapija – tai vienas iš senovės metodų, kuriam gydymo ir profilaktikos tikslams naodojamos gamtos galios.

Terminą “aromatų terapija” pirmą kartą medicinos praktikoje 1928 metais pavartojo prancūzų chemikas Renė-Maurice’as Gattefosė. Tačiau istoriniai šaltiniai rodo, kad aromatų terapija buvo žinoma jau ankstyvaisiais žmonijos amžiais. Manoma, kad aromatų terapijas istorija prasidėjo tuomet, kai žmogus užuodė pirmuosius kvapus.Visa žmonijos evoliucija glaudžiai susijusi su gamta. Kiek egzistuoja žmonija – aromatai visada buvo svarbūs žmonių gyvenime. Kvapų pasaulis supa mus visur ir visada. XIX amžiuje augalinis preparatus pakeitė cheminiai ir sintetiniai preparatai, kurie suardė harmoningą žmogaus ir gamtos ryšį. Be to, išnyko ir pagrindinis gydymo principas gydyti ligonį, o ne ligą.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 1253 žodžiai iš 2383 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.