Gyventojų apsauga ekstremaliomis situacijomis
5 (100%) 1 vote

Gyventojų apsauga ekstremaliomis situacijomis

Gyventojų apsauga ekstremaliomis situacijomis

Civilinės saugos perspėjimo signalai. Gyventojų perspėjimo sistema ir jų veiksmai pagal signalus

Viena svarbiausių gyventojų apsaugos priemonių yra jų įspėjimas laiku apie gresiantį pavojų. Tuo tikslu Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1992 m. liepos 30 d. potvarkiu Nr. 766 patvitiino civilinės saugos signalus ir jų paskelbimo tvarką. Visų Lietuvos žmonių pareiga – gerai juos žinoti ir mokėti veikti, išgirdus atitinkamą signalą.

Signalai skelbiami tokia tvarka: susidarius ekstremaliai situacijai, iš pradžių duodamas garsinis signalas. Jį išgirdę, gyventojai privalo skubiai įsijungti laidinį radiją, televizorių ir išklausyti tarnybinį pranešimą apie kilusį pavojų bei reikalingus nurodymus. Visi signalai skelbiami tris kartus, vėliau jie dar kartojami papildant juos reikalingais nurodymais. Priklausomai nuo įvykio masto signalus gali perduoti įmonių vadovai, miestų ir rajonų valdybos, Krašto apsaugos ministerijos Civilinės saugos departamentas. Tam sukurta Lietuvos gyventojų ir valdymo grandžių perspėjimo ir, informavimo sistema. Ji dar tobulinama, plečiama, aprūpinama naujesne šiuolaikine aparatūra.

Dabartiniu metu ši sistema jau gerai veikia visoje valstybės teritorijoje. Per radiją, laidinį radiją, televiziją galima perduoti įvairius pranešimus apie susidariusias ekstremalias situacijas, pateikti gyventojams nurodymus, kaip elgtis.

Civilines saugos signalai

„Dėmesio – visiems“

Tai įspėjamasis garso signalas, kuris skelbiamas, įjungiant sirenas, įmonių garsinius signalus ir kitas signalines priemones. Juo perspėjami gyventojai, kad būtinai įsijungtų radiją, televiziją ar radijo transliacijos tašką, per kurį bus perduotas skubus civilinės saugos signalas ar žodinis pranešimas apie susidariusią ekstremalią padėtį. Priklausomai nuo įvykio masto signalas duodamas įmonių vadovų, miestų ir rajonų valdybų, krašto apsaugos ministerijos Cvilinės saugos departamento sprendimu.

„Radiacinis pavojus“

Tai tiesioginis radioaktyviojo užteršimo grėsmės (arba nustatyto tokio užteršimo) signalas, išgirdus kurį būtina: nekelti panikos, laikytis drausmės; griežtai vykdyti Civilinės saugos departamento rekomendacijas; perspėti artimuosius ir kaimynus apie gresiantį pavojų ir patarti, kaip elgtis tokiu atveju.

1. Organizuojama jodo profilaktika, kuriai atlikti būtina iš anksto pasirūpinti stabilaus jodo preparatais. Vaistinėse jie parduodami be recepto ir tinka vartoti 4 metus.

Tai kalio jodidas ir jodo vandens spiritinis 5% tirpalas. Kalio jodidą suaugusieji vartoja po 1 tabletę (130 mg), vaikai – 0,5 tabletės – (65 mg) vieną kartą per parą, bet ne ilgiau kaip 10 parų.

Neturint tablečių, vartojamas jodo tirpalas, praskiestas vandens stiklinėje; suaugusiems – po 3-5 lašus (vaikams 2-3) 3 kartus per dieną po valgio iš viso 7 paras. Vaikams iki 3 metų ir nėščioms. moterims jodo preparatus vartoti rekomenduojama ne ilgiau kaip 2 paras. Laiku atliktLls jodo profilaktiką, skydliaukės apšvitos dozė sumažės 100 kartu!

2. Pavojaus atveju užsandarinkite duris, langus, uždarykite orlaides,balkonus, ventiliacijos angas, dūmtraukius, duris uždenkite storu audiniu.

3. Suvarykite gyvulius į tvartus, užsandarinkite, parūpinkite 3-5 paroms pašaro ir vandens.

4. Užterštoje vietovėje negalima būti be asmeninių apsaugos priemonių, draudžiama valgyti, gerti, rūkyti, liesti daiktus plikomis rankomis, vaikščioti po aukštą žolę, po mišką, maudytis, degintis, žvejoti, medžioti.

5. Apsirūpinkite geriamojo vandens atsargomis. Tam panaudokite sandarius indus: termosus, bidonus, stiklainius.

6. Sudėkite maistą į sandarią tarą, šaldytuvus, emaliuotus indus. Nelaikykite greitai gendančių produktų. .

7. Turėkite nešiojamą radijo imtuvą.

8. Ruošdamiesi evakuotis, surinkite reikalingus daiktus (drabužius, avalynę,baltinius), dokumentus, pinigus, brangenybes, pasiimkite maisto 2-3 parom ir šiek tiek geriamojo vandens. Nešiokite asmenines apsaugos priemones (viso iki 50 kg).

9. Išyykdami nuosavu transportu, pasirūpinkite degalais; užsiregistruokite kur vykstate; pasiimkite kuo daugiau pakeleivių ir vykite nurodyta kryptimi.

10. Prieš išvažiuojant iš namų; išjunkite elektrą, dujas, šaldytuvą, išimkite iš jo maisto produktus, užsukite vandens čiaupus.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 589 žodžiai iš 1140 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.