Informacijos matavimo vienetai
5 (100%) 1 vote

Informacijos matavimo vienetai

INFORMACIJOS MATAVIMO VIENETAIMažiausiam informacijos vienetui bitui kompiuterio atmintinėje skiriamas vienas elementas. Jam būdingos dvi būsenos, atitinkančios tu galimus atsakymus į klausimą. Pavyzdžiui, jei elementas magnetinis tai jo būsenos gali būti: įmagnetintas (TAIP) ir išmagnetintas (NE). Jeigu atminties elementas – kondensatorius, sugebantis išlaikyti elektros krūvį, tai jo būsenos tokios: įkrautas (TAIP), iškrautas (NE). Taigi pats mažiausias kompiuterio atminties elementas įsimena vieną mažiausią informacijos vienetą – bitą, kurį galima išreikšti vienu dvejetainės abėcėlės simboliu: nuliu ar vienetu.

Bitas – kompiuterio atmintinės talpos mažiausias matavimo vienetas. Jis žymimas b mažąja raide.

Praktikoje dažniau vartojamas didesnis matavimo vienetas baitas.

Baitas – kompiuterio atmintinės talpos matavimo vienetas, kurį sudaro aštuoni bitai: 1 B = 8 b.

Spausdintame tekste 1 baitas atitinka vieną spaudos ženklą: raidę, skaitmenį, skyrybos ženklą.

Maždaug tūkstantį kartų didesnis vienetas vadinamas kilobaitu: 1 KB (kilobaitas) = 210 = 1024 B.

Kompiuteryje vartojami dvejetainiai skaičiai, todėl čia netinka metrinė (dešimtainė) sistema. Tačiau ieškoma šiai sistemai artimesnių dvejetainių skaičių. Pavyzdžiui, tūkstančiui artimiausias sveikasis dvejetainis skaičius yra 210 = 1024. Susitarta šį skaičių žymėti raide K. Milijonui artimiausias sveikasis dvejetainis skaičius yra 220 = 1024´1024 = 1048576. Jis žymimas raide M ir vadinamas megabaitu. Milijardui – 230 = 1024´1024´1024. Jis žymimas raide G ir vadinamas gigabaitu. Taigi 1 MB (megabaitas) = 220 = 1024´1024 = 1048576 B (» milijonui B), 1 GB (gigabaitas) = 230 = 1024´1024´1024 = 1073741824 B (» milijardui B).

Norint įvertinti baitais išreikštą informaciją didesniu matavimo vienetu, praktiškai skaičiuojama apytiksliai: dalijama iš 1000 (o ne iš 1024). Taip lengviau. Analogiškai daroma ir su Mbaitais bei Gbaitais.

Šitokiu būdu galima išmatuoti ne tik kompiuterio atmintinėje esančią informaciją, bet ir kitur, pavyzdžiui, parašytą ar išspausdintą tekstą. Šitaip informacija matuojama ir išorinėse kompiuterio laikmenose.

IŠORINĖ ATMINTINĖ

Išorinė atmintinė labai talpi, bet lėtesnė už vidinę atmintį. Išorinė atmintinė susideda iš dviejų dalių: informaciją saugančio įrenginio (diskelių, kietųjų diskų, kompaktinių diskų ir t.t.), vadinamo laikmena, ir tą informaciją iš laikmenos skaitančio bei ją į laikmeną įrašančio įrenginio. Pastarąjį sudaro varikliukas, sukantis laikmeną (diską), ir skaitymo (įrašymo) galvutė, skaitanti (įrašanti) informaciją į laikmeną. Išorinė kompiuterio atmintinė dar vadinama tiesiog informacijos kaupikliais.

Diskeliai. Lankstūs diskai, arba diskeliai, šiuo metu dažniausiai naudojami informacijai perkelti iš vienos vietos į kitą ir jai saugoti ilgesnį laiką. Pagal dydį jie skirstomi į du tipus: 5,25 ir 3,5 colio. (Tačiau tai nereiškia, kad didesniame diskelyje telpa daugiau informacijos.) Dabar vartojami 3,5 colio skersmens diskeliai. Jie yra įdėtį į uždarą standų plastmasinį voką. Diskelis yra suskirstytas į takelius, kurie dar padalyti į sektorius. Diskelio kampe esantis mažytis langelis vadinamas blokatoriumi: jį galima užverti ir atverti. Atvėrus langelį, diskelis bus užblokuotas – bus bus galima tik skaityti jame sukauptą informaciją, ir neįmanoma nei naujos įrašyti, nei esamos keisti, nei jos pašalinti. Tai patogu, kai diskelyje įrašyta svarbi informacija ir norime ją apsaugoti nuo sugadinimo ar ištrynimo. 3,5 colio skersmens diskeliai būna dvejopos talpos: 1,44 Mbaitų ir 2,88 Mbaitų.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 504 žodžiai iš 919 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.