Informatika internetas 3
5 (100%) 1 vote

Informatika internetas 3

VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS

VERSLO VADYBOS FAKULTETAS

ĮMONIŲ EKONOMIKOS IR VADYBOS KATEDRAINTERNETAS

REFERATAS

VILNIUS

2002

Globaliniai kompiuterių tinklai. Internetas

Sujungus kelis kompiuterius laidais, labai patogu naudotis bendrais jų resursais – spausdintuvais, diskine atmintimi, kai kuriais atvejais – ir svetimu procesoriumi. Tačiau toks sujungimas tampa per daug brangiu malonumu, kai kompiuteriai labai toli vienas nuo kito – kitoje šalyje ar mieste. Keistis duomenimis su toli esanciu kompiuteriu galima ir naudojantis ne kompiuterinės prigimties ryšio linijomis: telefono, radijo. Radijaas ir telefonass atsirado anksčiau nei kompiuteriai, ir informacija, paversta elektros signalais, šio ryšio linijomis perduodama tolydžiai (analoginiai signalai), o kompiuterio viduje – diskrečiai. Skitingus informacijos perdavimo būdus suderina modemas. Kai norite nusiųsti kokią nors informaciją į savo draugo kompiuterį, pirmiausia paskambinate telefonu ir susitariate, kuriuo laiku jis įjungs modemą ir į savo kompiuterį įkels komunikacinę programą, įgalinčią siuntinėti duomenis modemu. Po to, sutartu laiku jūs įjungiate savo modemą (vidinio modemo junginėti nereikia), įkeliate komunikacinę programą, kuriai nurodote draugo telefono numerį ir liepiate skambinti. Atsiliepus modemui kompiuteriai susijungia tiesiogiai. Tada galima siųsti ir priimti duomenis, o kai kurios ryšio programos leidžia valdyti ir nutolusį kompiuterį (Norton PCAnywhere, Dial-Up Server iš Windows 95). Tiesioginis sujungimo būdas nėra visada patogus: gal jūsų draugas tuo metu negali prisijungti, gali būti nesuderintos laiko juostos (pvz.: Vilnius ir Londonas). Net ir paprastam ryšiui naudojatės ne vien telefonu: dar rašote laiškus, siunčiate banderoles, t.y. savo informacijai perduoti naudojatės tarpininkų paslaugomis. Panašias paslaugas teikioa ir globalinių kompiuterių tinklų operatoriai.

Vietiniu kompiuterių tinklu (Lokal Area Network, LAN) vasdiname tiesiogiai laidais sujungtus kompiuterius tame pačiame pastate, įstaigoje ar keliuose netoli vienas kito esančiuuose pastatuose.

Globalinis tinklas (Global Network) gali jungti labai tolimus, skirtingų klasių ir galimybių kompiuterius. Jei norite savo informaciją pardavinėti į kitus, toli nuo jūsų esančius kompiuterius, nebūtina su jais tiesiogiai susijungti, užtenka tapti kurio nors globalinio tinklo nariu. Tada turėsite rūpintis tik informacijos perdavimu iki artimiausiio mazgo.

Lietuvoje labiausiai paplitę Interneto (dominuojantis visame pasaulyje), UUC ir Fidoneto tinklai, valstybinės organizacijos dar naudojasi užrašu cc:Mail tinklu. Nuo 1995 metų pab. liko trys tarpusavyje susiję tinklai: Internetas (beveik 180 šalių), UUC (virš 140 šalių) ir Fidonetas (apie 100 šalių).

Mėgėjiško tinklo Fidoneto mazgų (BBC) buvo kiekviename dideliame Lietuvos mieste. Tačiau jų mažėja, nes visi vartotojai pereina prie Interneto. Interneto paslaugas Lietuvoje teikia kelios organizacijos, turinčios savarankišką ryšį su pagrindinėmis Interneto magistralėmis: mokslo ir studijų tinklas Litnet (linija iki Stokholmo), Taidė (linija iki Stokholmo), LirTelia (linija iki Stokholmo), Omnitel (linija iki Niujorko), Bitė, Tele 2, Delfi. Yra keletas Interneto paslaugų tiekėjų, nuomojančių ryšio kanalus iš turinčių savarankišką: Atviros Lietuvos fondas (ALF), Aiva, 5 kontinentai, Baltnet (belaidis ryšys), Infostruktūra, Voras Internet bei kabelinės televizijos ir kt. Atviros Lietuvos fondas dabar teikia nemokamas Interneto paslausgas kikvienam Lietuvos piliečiui, ribodamas tik nemokamo naudojimo laiką.

Kai jūs įgyjate teisė naudotis kurio nors mazgo paslaugomis, galite keistis informacija su kitais šio (ir kai kurių kitų) tinklo vartotojais, nepriklausomai nuo to, kur jie yra. Su savo “gimtuoju” mazgu galite susijungti, nutiesė savo kabelį, naudodamiesi radijo ryšio įranga ar telefono linija. Pigiausias, bet, deja, lėčiausias būdas yra nusipirkti modemą ir prisijungti telefono laidą. Mazgo operatorius pasakys jums, kokį telefono numerį turi surinkti surinkti jūsų modemas, kad susijungtų su mazgo kompiuteriu.

Globalinių tinklų tarnybos

Globalinių tinklų mazgai, priklausomai nuo paties tinklo ir mazgo programinės įrangos, teikia įvairias paslaugas. Labiausiai paplitusi ir lengviausiai suprantama paslauga yra elektroninis paštas. Įvairios kompiuteriniam paštui skirtos programos gali siųsti vien tik tekstą arba tekstą su “priekaba”: iliustracijomis (piešinėliu, nuotraukomis, video vaizdu), garsu, bet kokiu failu. Norint siųsti kam nors laišką, o kartu su laišku ir bet kokią informaciją, reikia turėti savo adresą ir žinoti to žmogaus, kuriam bus siunčiamas pranešimas, adresą.

• Fidoneto adresai yra skaitmeniniai, pvz.:2:471/178.65. pirmas ženklas – regiono numeris, toliau miesto (srities) numeris, mazgo numeris mieste ir jūsų numeris mazge. 2 reiškia Europą, 471 – Vilnius.

• Interneto adresas sudarytas iš dviejų dalių: pirma dalis identifikuoja žmogų, o antra – sritį arba kompiuterį ir sritį, pvz.: zuikis@yahoo.com. jei vieno tinklo abonentas nori siųsti laišką kito tinklo abonentui, adresus reikia rašyti pagal tam tikras taisykles.

Informacijos (failų) platinimas. Jei

sukūrėte gražų kompiuterinį darbą ir norite parodyti kitiems, galima jį palikti kurio nors tinklo mazgo tam skirtoje vietoje ir bet kas galės persisiųsti bei įvertinti. Daugelis kompiuterinių ir kitų firmų tokiu būdu platina savo kūrinių papildymus, atnaujinimus, kitą informaciją. Palyginus naujas informacijos pateikimo būdas – hipertekstinė informacija (nėra Fidonete): tekste išskiriamos (pabraukiamos, nuspalvinamos) svarbesnės sąvokos, temos, spustelėję kairį pelės klavišą, kai žymeklis virš tokio žodžio, matote jo platesnį aiškinimą. Nuorodos paaiškinimas gali būti kiekviename Interneto serveryje esančiame dokumente.

Kompiuteriniai pokalbiai. Kompiuterių tinklų programinė įranga leidžia tuo metu užsiregistravusiems vartotojams keistis pranešimais. Tokia paslauga labai naudinga Internete. Jūs susijungiate su savo Interneto paslaugų tiekįju ir, turėdami reikiamas programas, galite “šnekėti” su bet kuriuoje pasaulio vietoje esančiu žmogumi, jei jis tuo metu irgi yra paleidęs analogišką pokalbių programą. Kadangi vienu metu gali norėti šnekėti labai daug žmonių, pokalbių programos dalija pašnekesius į kanalus pagal pokalbių temas iar kitokią prasmę. Vadinasi, galma aptarinėti problemas, rengti pasitarimus, kitaip vadinamus telekonferencijomis. Mokiniai, studentai bendraudami su daugelio pasaulio šalių bendraamžiais greičiau supranta tų šalių papročius, tradicijas, geografiją, kalbą. Už šiuos pašnekesius papildomai mokėti nereikia: tai įeina į kainą, kurią jūs mokate savo tinklo mazgui (bet jei ryšiui naudojate telefono liniją, tai teks mokėti telefono kompanijai už ryšį tarp jūsų kompiuterio ir Interneto paslaugų tiekėjo).

Neakivaizdinės konferencijos (Internete: Newsgroups). Norint dalyvauti neakivaizdinėse konferencijose, užtenka jūsų įprastos pašto programos: Terminate, FrontDoor ir panašios Fidonete, Pegasus Mail, Eudora, Internet Mail, Dmail ir kitų Internete. Šios konferencijos skirstomos pagal temas. Jūs siunčiate pranešimą ne konkrečiam žmogui, o kuriai nors diskusijų sričiai ir, jei užsiprenumeruojate temą, tai gaunate visus tos srities pranešimus. Yra sukurtos programos (News readers), leidžiančios skaityti pasirinktos temos žinutes tiesiog serveryje: Internet News (Microsoft), Collabra Discussion Groups (Netscape).

Ryšys su toli esančiu kompiuteriu. Tai – Interneto specifinė paslauga. Susijungę su savo tinklo mazgu ir naudodami programą Telnet, galite prisijungti prie kiekvieno tiesiogiai į Internetą ąjungto kompiuterio ir naudotis šio kompiuterio resursais, jei susitariate su administratoriumi. Prisijungus jūsų kompiuteris tampa toli esančio kompiuterio terminalu ir gali duoti komandas, matyti jų vykdymo rezultatus.

Šiuo metu Jūs matote 43% šio straipsnio.
Matomi 1115 žodžiai iš 2606 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.