Italijos respublika
5 (100%) 1 vote

Italijos respublika

Italijos respublika

Teritorija – 301, 230 kv. km

Gyv. skaičius – 58 mln.

Dauguma – italai, yra vokiečių, prancūzų, slovėnų, albanų, graikų

Katalikai, plius nedidelės protestantų, žydų ir musulmonų bendruomenės

Italija, kaip ir Vokietija susivienijo tik XIX amžiuje. Po Romos imperijos žlugimo šiaurinė italija buvo valdoma vokiečių, pietinė – Bizantijos . Vėliau dalis jos teritorijos priklausė Austrijai, Ispanijai. Tautinė savimonė pradėjo formuotis prancūzų 1789-93 m. revoliucijos bei Napoleono karų įtakoje. XIX a. Italijos susivienijimui vadovavo Giuseppe Mazzini ir Giuseppe Garibaldi. Pastarasis vadovavo keliems nepavykusiems sukilimams prieš Austrijos ir Popiežiaus valdymą.

Kova baigėsi Italijos karalystės sukūrimu 1870 metais. Konstitucinė demokratija su parlamentine valdymo forma.

Italijos konstitucinė monarchija dalyvavo I pasauliniame kare, žuvo 600,000 kareivių. Po karo iškilo Benito Mussolini fašistų partija. Tai buvo viduriniosios klasės atsakas į aktyvėjantį masių dalyvavimą politikoje. Pramonininkų ir stambių žemvaldžių apginkluoti šios partijos būriai kovojo prieš socialiatų ir liaudies partijas. Armija ir policija nedavė atkirčio siautėjantiems fašistams. 1922 Musolinio juodmarškinių būriai įžengė į Romą. Karaliui atsisakius pasirašyti vyriausybės priimtą nutarimą dėl nepaprastosios padėties, vyriausybė atsistatydino. Karalius Musolini paskyrė premjer ministru.Musolini netrukus įvedė fašistinę diktatūrą, kuri tęsėsi iki 1943 metų.

1943 metų liepos mėnesį sąjungininkų kariuomenė išsilaipino Italijoje. Didžioji fašistų taryba nušalino Musolinį, jis buvo suimtas.Karaliaus paskirta maršalo Badoglio vyriausybė, nors ir kariavo Vokietijos pusėje, stengėsi užbaigti karą. Rugsėjo mėnesį jo vyriausybė pasirašė paliaubas su sąjungininkais. Tą patį mėnesį vokiečiai užėmė Romą, nuginklavo šešiasdešimt italų divizijų ir išvadavo Musolinį. Italija buvo padalinta į dvi dalis: sąjungininkų valdomus pietus ir vokiečių valdomą pramoninę šiaurę, kurioje Mussolini įvedė radikalesnį fašistinį režimą – Salo respubliką.

Iki pat 1945 metų tęsėsi šis dvigubas Italijos valdymas. 1946 metais įvyko referendumas, kuriame italai atsisakė monarchijos: 12 mln. balsavo už respublką prieš monarchiją ir 10 mln už monarchijos išsaugojimą. Išrinktas steigiamasis susirinkimas paruošė konstituciją, kuri įsigaliojo 1948 metais.

Politinė Italijos istorija po karo gali būti suskirstyta į etapus priklausomai nuo valdymo pobūdžio.

1945-1947: krikščionių demokratų, komunistų ir socialistų koalicija.

1947-1962: šalis valdoma centro koalicijos, dominuojant krikščionių demokratų partijai.

1962-1982: dominuoja centro kairės koalicija. Joje 1976-1979 dalyvauja Komunistų partija. Silpnėja krikščionių demokratų partijos pozicijos.

1982-1992: penkių partijų, jungiančių nuosaikią kairę ir dešinę, koalicija.

1992-1994: keturių partijų koalicija, vadovaujama socialisto Giuliano Amato. Toliau silpnėja krikščionių demokratų įtaka.

1994 metų rinkimai parodė, kad į politiką ateina naujos partijos. Silvio Berlusconi, spaudos magnatas prieš rinkimus įsteigė centro dešinės partiją Forza Italia (Pirmyn, Italija), kuri įėjo į valdančiąją koaliciją. Jis buvo paskirtas ministru pirmininku. Taip pat į koaliciją pirmą kartą po karo įėjo buvusių fašistų ir monarchistų partija Nacionalinis Aljansas. Centro dešinės aljansas.

1996 rinkimai: centro kairės koalicija. Romano Prodi – premjer ministras.

2001 grįžta Berlusconi kaip centro dešinės koalicijos lyderis.

Galima sakyti, kad Italijos politika svyruoja tarp nuosaikios dešinės ir nuosaikios kairės.

Socialiniai – ekonominiai pokyčiai

Po karo Italija nuėjo panašų kelią kaip ir kitos mūsų nagrinėtos Europos valstybės: nuo ekonominės suirutės prie ‘ekonominio stebuklo’. Tačiau galima kalbėti ir apie šio kelio itališką specifiką. Italija, lyginant su kitomis valstybėmis buvo žymiau mažiau išsivysčiusi šalis, jos pramonė koncentravosi šiaurėje – Milano-Genujos-Turino trikampyje. Pietinė Italija buvo agrarinis regionas, 1945 metais daugiau negu 40 procentų gyventojų dirbo žemės ūkyje, 1997 – 6,8 procento. Ypatingai sparčiai Italijos ekonomika vystėsi iki septinto dešimtmečio. Vėliau jos vystymąsi stabdė energetinių šaltinių kainų šuolis, biudžeto deficitas, valstybės skolos didėjimas, valdymo išlaidų augimas, didėjantis nedarbas, auganti šešėlinė ekonomika.

Religija

Katalikų bažnyčia visada vaidino reikšmingą vaidmenį Italijos politiniame gyvenime. Italijos suvienijimas nebuvo palaikomas Popiežiaus. 1870 metais Roma buvo užimta dėl nepriklausomybės ir susivienijimo kovojančių sukilėlių. To išdavoje nuo 1870 iki 1913 bažnyčios hierarchija patarė tikintiesiems nedalyvauti nacionaliniuose rinkimuose. Šis valstybės boikotas buvo nutrauktas 1913 metais, o 1919 metais Krikščionių demokratų partija, tada vadinam Liaudies partija, dalyvavo parlamento rinkimuose. Atėjus į valdžią Musoliniui, partija buvo išformuota. 1929 metais bažnyčia ir valstybė pasirašė Lateran susitarimus, patvirtinančius bažnyčios ir valstybės susitaikymą. Susitarimuose patvirtinama popiečiaus valdžia vatikane, užtikrinamas religinis švietimas
valstybinėse mokyklose, o katalikybei pripažįstamas oficialios religijos statusas. Be to, bažnyčiai suteikiamos įvairios privilegijos. Po karo Laterano sutartys buvo įtrauktos į naująją konstituciją.

1940 ir 1950s katalikybė buvo agresyvi ir įtakinga jėga Italijos politikoje. Dominuojant krikščionių demokratų partijai Italijos politikoje, bažnyčia dalyvavo sprendimų priėmimo procese.

Pradedant 60 aisiais, popiežių Jono XXIII ir Pauliaus VI laikais bažnyčia tampa mažiau aktyvi ir ne tokia priešiška kairiosioms ideologijoms.

Tai susiję ir su sekuliarizacijos procesais. Nepaisant KDP ir bažnyčios pasipriešinimo, 1970 priimamas skyrybų įstatymas. 1974 bažnyčios inicijuotas referendumas, siekiantis anuliuoti įstatymą, pralaimėjo. Taip pat pralaimėjo 1981 referendumas, siekęs anuliuoti gana liberalų abortų įstatymą.1984 katalikų bažnyčia sutiko pakeisti 1929 metų susitarimą.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 851 žodžiai iš 1674 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.