Janinos degutytės pasakos pasaka be galo analizė
5 (100%) 1 vote

Janinos degutytės pasakos pasaka be galo analizė

Darbo planas

1. Įvadinis pokalbis apie Janiną Degutytę

2. Literatūrinių pasakų rinkinio Pelėdžiuko sapnas aptarimas ir literatūrinės pasakos apibrėžimo prisiminimas.

3. Galimi Pasakos be galo skaitymo būdai, temos bei pagrindinės minties nustatymas

4. Galimi pasakos analizės būdai, klausimai bei užduotys.

5. Meninės raiškos priemonės.

6. Galimos interpretavimo užduotys.

7. Vaikų skatinimas skaityti.

1. Įvadinis pokalbis apie Janiną Degutytę.

Janina Degutytė gimė Kaune. Pirmuosius penkerius metus praleido nuostabiame senelės name tarp gėlių ir medžių. Vaikams ji rašė, norėdama papasakoti apie savo vaikystę, taip padėdama vaikučiams užaugti. Tačiau rašytoja prisipažino, kad rašyti vaikams yra nelengva todėl, kad „reikia pažadinti savyje vaiką“. J. Degutytės vaikystė buvo labai sunki. Ji nejuto motiniškos šilumos, kuri taip reikalinga kiekvienam vaikui, nes mama girtaudavo ir visiškai nesirūpino šeima. Artimiausias žmogus buvo- tėvas, tačiau jam teko labai daug dirbti tam, kad išlaikytų šeimą. Taigi, J. Degutytei dažnai tekdavo būti vienai. Mažoji Janytė prieglobsčio ieškodavo gamtoje, stengėsi suprast kiekvieną medelį, krūmelį, gėlytę. Kai jai būdavo be galo liūdna, ji pasikalbėdavo su jais, ir jai pasidarydavo geriau. Kai Janytei sukako keturiolika metų, mirė jos tėtis, praėjus dar ketveriems, mirė senelė. Janiną Degutytę apėmė didžiulis sielvartas, ji liko visiškai viena, be jokios užuovėjos nuo motinos šiurkštumo.

Būsimoji garsi rašytoja, vaikams pradėjo rašyti kiek vėliau negu suaugusiems. Pagrindinis jos kūrybos bruožas- pasaulio, kuriame gyvena medžiai, gėlės, žvėrys, spalvos, garsai kūrimas. Jos kūryboje apstu vaikystės momentų. Pati Janina Degutytė sakė, kad vaikystė formuoja ne tik charakterį, bet ir kūrybą, nes niekas taip žmogaus nepaveikia, kaip tai, su kuo jis suartėjo vaikystėje.

J. Degutytė vaikams rašė ir poeziją, ir pasakas. Svarbiausias rašytojos uždavinys kuriant vaikams, buvo tai, kad vaikučius reikia išmokyti Meilės, vaikas, nepamilęs pienės ir žiogo, neįstengs pamilti žmogaus, gyvenimo ir darbo. Ji siekė, kad tas mažas žmogutis nors iš tolo pažvelgtų tiesai į akis. Kad to pasiektų, Janina Degutytė vaiką į sudėtingų žmogaus santykių ir išgyvenimų pasaulį stengėsi įvesti taip pat per gamtą.

2. Literatūrinių pasakų rinkinio Pelėdžiuko sapnas aptarimas ir literatūrinės pasakos apibrėžimo prisiminimas.

Rašytoja, be eilėraščių rinkinių Debesų pilis, Baltas gulbių sostas ir daugelio kitų, išleido ir literatūrinių pasakų rinkinį Pelėdžiuko sapnas. Šį rinkinį sudaro septynios pasakos. Vienos iš šių pasakų ištraukų Pelėdžiuko sapnas jau yra vaikų analizuota antroje klasėje. Pasaka be galo taip pat priklauso šiam rinkiniui. Visose pasakose vyrauja romantinė svajonė, pagarba gamtai, šviesiomis spalvomis piešiama aplinka, veikėjai. Gėri kova su blogiu šiose pasakose supoetinta. Tai- vienos iš geriausiai pavykusių lyrinių pasakų vaikų literatūroje. Visos pasakos yra pamokomo pobūdžio.

Toliau analizuojant pasaką, verta prisiminti, kas tai yra ta literatūrinė pasaka, kuom ji skiriasi nuo liaudies pasakos.

Literatūrinė pasaka atsirado iš tautosakinės pasakos, tačiau tai autorinis kūrinys t. y. kiekviena literatūrinė pasaka turi savo autorių. Liaudies pasakos atsirado perpasakojant jas iš lūpų į lūpas nuo seniausių laikų, taigi jos neturi autorių. Visos literatūrinės pasakos turi tam tikrus bendrus elementus:

a) Yra aiškus pasakotojas;

b) Yra žinoma vieta ir laikas, kur vyksta veiksmas;

c) Yra apibūdinami veikėjų paveikslai, jie yra charakterizuojami;

d) Kiekviena literatūrinė pasaka yra skirtinga, nes ji priklauso nuo rašytojo individualaus stiliaus;

e) Yra vaizduojami du pasauliai: realusis ir fantastinis.

3. Galimi Pasakos be galo skaitymo būdai, temos bei pagrindinės minties nustatymas

Pasakos struktūra nėra lengva, vyrauja dialogas, autoriaus žodžių nedaug. Manau, kad pirmiausia šitą pasaką reikia perskaityti mokytojui. Perskaičius mokytojui, antrą kartą ši pasaka turėtų būti skaitoma pačių vaikų garsiai. Mokytojas suskirsto pasaką dalimis ir liepia vis kitam vaikui skaityti paeiliui jam skirtą pasakos dalį. Skaitant tokiu būdu, vaikučiams bus aiškiau suprasti, apie ką ši pasaka, taip pat jie privalės sekti, ką skaito jų klasės draugai, nes žinos, kad bet kuriuo momentu kiekvienas iš jų gali būti mokytojo paprašytas skaityti toliau. Garsinis skaitymas taip pat vienas iš mokymo privalumų. Klaipėdos universiteto asistentė, mokytoja metodininkė Janina Bukantienė straipsnyje Aktyvaus skaitytojo ugdymas šiandien rašo, kad šitokiu būdu vaikai išmoks taisyklingai artikuliuoti garsus, skaityti sklandžiai, raiškiai, lavins regimąją atmintį, pasirengs mokymuisi vyresnėse klasėse.

Kuomet pasaka yra perskaityta du kartus, reikia pabandyti drauge nusakyti, apie ką ji yra t. y. nusakyti temą, ir kokia šios pasakos pagrindinė mintis. Pakalbėjus apie tai, kad Pasaka be galo sugrąžina prie poetės vaikystės kriaušės, aukštos ir baltos kaip sniego kalnas, kad pasakoje kriaušė pasakoja savo mažai atžalėlei apie tai, kaip ji auga, ką jai reikia iškentėti atskirais metų laikais: pavasarį, vasarą, rudenį ir
žiemą ir nustačius , kad pagrindinė mintis yra skubėjimas užaugti, tačiau užaugus pradedama suprasti, kad geriau būti mažam, šią pasaką galima perskaityti dar kartelį, panaudojant vaidmeninį skaitymo būdą. Mokytojas turi paskirstyti vaidmenis tiems vaikams, kurių skaitymo įgūdžiai yra labiau išlavėję. Šie vaikai raiškiau skaitytų tekstą ir kitiems vaikams, kurių skaitymo įgūdžiai yra išlavėję mažiau, būtų vis geriau suprasti, apie ką ši pasaka.

4. Galimi pasakos analizės būdai, klausimai bei užduotys.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 932 žodžiai iš 2913 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.