Judita vaičiūnaitė
5 (100%) 1 vote

Judita vaičiūnaitė

Judita Vaičiūnaitė

Judita Vaičiūnaitė – viena didžiausių XX amžiaus antrosios pusės poezijos kūrėjų. Gimė 1937 m. liepos 12 d. Kaune, žymaus gydytojo šeimoje, buvo supama kultūros, kaip pati yra sakiusi: „universiteto profesoriaus, gydytojo psichiatro, didelio humanisto ir idealisto šeimoj, kur buvau mokoma atiduoti žaislus tėvo globojamiems psichiškai nesveikiems vaikams, kur iš toli atvykstantys ligoniai neretai būdavo gydomi veltui […] Visada pasąmonėj regiu savo tėvus baltais chalatai“. Ji – dažnai vadinama miesto poete, tačiau jos kūryboje ryškūs ne tik miesto erdvės, jo architektūros teikiami estetiniai išgyvenimai — kūrėjos poetinis pasaulis stebina ir temų įvairove, ir lyrinio subjekto sudėtingumu, ir savita laiko tėkme.Rašydama autobiografiją J. Vaičiūnaitė teigia, jog jos pačios gyvenimas yra eilėraščiuose tiek, kiek ji pajėgė išreikšti, tiek, kiek pasidavė žodis.

Nuo pat vaikystės būsimą poetę supo aukštų polėkių ir didelių kūrybinių užmojų žmonės. Visa tai, pasak pačios J. Vaičiūnaitės, ir įžiebė kūrybos kibirkštį. Rašyti ji pradėjo turėdama vienuolika metų. Tai daryti Juditai buvo taip pat natūralu, kaip kvėpuoti. Petras Vaičiūnas (J. Vaičiūnaitės dėdė) buvo poetas ir dramaturgas, eilėraščius jaunystėj bandė rašyti ir J. Vaičiūnaitės mama, vėliau pasirinkus gailestingosios sesers kelią (dirbo Vilkaviškio ir Kauno Karo ligoninėse). Iš Kauno, kuriame J. Vaičiūnaitė gyveno iki septyniolikos metų, kasmet atvažiuodavo į Vilnių, kur gyveno Petras Vaičiūnas ir kitas tėvo brolis, Dominikonų bažnyčios klebonas Juozas Vaičiūnas, be galo mylėjęs meną.

Tačiau po tėvo mirties ji, sesuo ir motina gyveno sunkiai. Persikėlė į Vilnių, studijavo universitete lituanistiką. Kartu mokėsi ir muzikos, turėjo ryškių gabumų.

1959 m. J. Vaičiūnaitė Vilniaus universitete baigė lituanistiką. Nors studijos Vilniaus universitete ją gerokai apvylė (reikia prisiminti, kokiu laikmečiu ji studijavo), tačiau ten sutiko du geriausius literatūrinius bičiulius – bendrakursius Aušrą Sluckaitę ir Tomą Venclovą, kurie daug kuo prisidėjo prie J. Vaičiūnaitės poetinio braižo formavimosi. Poetė dirbo „Literatūros ir mene“, „Kalba Vilnius”, „Naujojo dienovidžio” redakcijose.

Kūrybos bruožai:

Judita Vaičiūnaitė pradėjo rašyti gana anksti, vos vienuolikos metų. Vasarą, viešėdama Ežerėliuose prie Vilniaus, sutiko Vincą Mykolaitį-Putiną, menotyrininkę Laimutę Cieškaitę-Brėdikienę, kunigaikštį Goštautą ir pirmą kartą išdrįso parodyti savo pirmuosius eilėraščius dėdei Petrui Vaičiūnui.Viename laiške dėdė Petras Vaičiūnas Juditai parašė: „Tavo atsiųstieji eilėraščiai gan įtikinamai byloja, kad tu esi ir turi būti poetė“. Paauglę tokia pastaba labai džiugino ir jaudino.

Dar mokyklos suole rašė trioletus, oktavas, tercinas. Eilėraščius spausdinti pradėjo 1956 m., o 1960 m. debiutavo eilėraščių rinkiniu „Pavasario akvarelės“. Vėliau poetė išleido dar apie dvidešimt poezijos rinkinių, parašė pjesių vaikams, vaikystės atsiminimų knygą „Vaikystės veidrody“ (1996), paskelbė kritinių straipsnių ir esė, į lietuvių kalbą išvertė Anos Achmatovos, Adomo Mickevičiaus, Luiso Kerolio ir kitų garsių autorių kūrinių.

1978 metais Vaičiūnaitė tapo Poezijos pavasario laureate, 1986-aisiais apdovanota Lietuvos valstybine premija už 1985 m. išleistą poezijos knygą „Nemigos aitvaras“, 1996 metais už eilėraščių rinkinį „Žemynos vainikas“ — Baltijos Asamblėjos ir Vilniaus miesto literatūrine premija (pirmoji lietuvių poetė, gavusi tokį apdovanojimą). 1997 metais apdovanota Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinu. 2001 metais sausio 6-ąją Vaičiūnaitė paskelbta tradicinės literatūrinės Trijų karalių premijos laureate. Premija skiriama už geriausią metų knygą. Poetė apdovanota už poezijos rinkinį „Debesų arka“, į kurį sudėti 1998–2000 metais sukurti eilėraščiai.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 643 žodžiai iš 1217 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.