Kas yra filosofija2
5 (100%) 1 vote

Kas yra filosofija2

,,Atsakymą į klausimą, kas yra filosofija, randame ne istoriškai kolekcionuodami filosofijos apibrėžimus, o kalbėdamiesi su tuo, kas mums atsivėrė kaip esinio būtis” (M. Heideggeris)

Nežinome tokios kultūros, kurioje nebūtų domimasi tuo, kas yra žmonės arba kaip atsirado pasaulis.

Kas yra filosofija? Galima rasti daug įvairių apibūdinimų ir paaiškinimų. Tačiau vargu ar galima vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą.

Kas yra filosofija ir ko ji verta- ginčijamas dalykas, teigia K.Jaspersas ,, Į ją žiūrima su baiminga pagarba kaip į reikšmingas nepaprastų žmonių pastangas, arba ji niekinama, kaip niekam nereikalingos svajotojų išmonės.”

Neabejojama, kad filosofija turi tikslą, savo laiką ir aiškiai apibrėžtą geografinę atsiradimo erdvę: ji esanti pasirodžiusi šeštą šimtmetį prieš Kristų Mažosios Azijos pakrantėse- Milete, Klazomenuose , Kolofone, Same…Yra žinomas ir,, filosofijos tėvas”- Talis iš Mileto. Net pats vardas šiai,, mąstymo kultūrai” yra graikų duotas: filosofija-išminties meilė; kuklus vardas, nes patys išminčiai esą, pasak Platono, tik dievai, žmogus galįs išminties tik siekti ir todėl būti tik jos draugas. Senovės graikai pirmieji save pavadino filosofais- išminties mylėtojais. Jų meilė išminčiai ir aistringas jos siekimas kartu buvo ir meilė pasauliui, kaip tobulam žmogaus ir daiktų egzistencijos laukui, kurį graikai vadino kosmosu. Filosofas siekia suvokti tobulą pasaulio esmę, kosmosą, suprasti ką galima mylėti, kuo galima grožėtis, kas yra gera ir teisinga.

Ilgą laiką vyravo įsitikinimas- jis ir šiandien nėra visiškai išnykęs-esą filosofija yra toks Vakarų kūrinys, kurio kitose kultūrose arba iš viso nėra, arba jis yra išgabentas iš Europos. Šiandien grįžtama prie A.Šopenhauerio pažiūros, kad,, kiekviena tauta turi savo metafiziką mituose,kurie įjungia pasaulį į tam tikrą visumą ir tuo padaro jį suprantamą, kad filosofuoja net ir nekultūringiausi žmonės, moterys, vaikai… labai uoliai ir labai pasitikėdami savimi.”

Filosofija kaip žmogiškojo būvio apraiška neturi laikinos pradžios, o tik esminę kilmę, kaip jos neturi nei kalba, nei visa eilė kitų kultūrinės kūrybos sričių. M. Heideggeris teigia, kad filosofija,, kyla tik iš mąstymo mąstyme.”Filosofija kyla iš mąstymo ryšium su būtimi. Tai reiškia ji yra istorinė tik tokia prasme, kokia istorinis yra pats žmogiškasis būvis. Ji prasideda ne istorijoje, o su istorija.

Filosofija. Kodėl žmogus filosofuoja? Žmogus negali kitaip egzistuoti, tai yra universalus ir būtinas jo buvimo būdas. Tai daryti verčia neišvengiami klausimai apie keistą ir nepaaiškinamą pasaulį kuriame žmogui lemta būti ar nebūti. ,, Filosofija atsiranda ten, kur nubunda žmogus.” Ji prasideda klausimais, kuriuos keliame, kai kasdienis pasaulis darosi nebe savaime suprantamas. Žmogus pasmerktas klausti, nes jis yra nežinanti būtybė.Senovės graikų filosofas Sokratas nusako žmogaus, kaip savo nežinojimą suvokiančios, todėl klausiančios būtybės, lemtį: ,,Žinau, kad nieko nežinau.”Platono nuomone,, išmintis, kurią turi Dievas, kažkokiu būdu mums yra tapusi žinoma ir pasiekiama dar prieš pradedant su meile, kaip tik tos išminties ieškoti, o tai reiškia filosofuoti.”Filosofas teigia, kad filosofavimas prasideda,,iš apačios”, klausiant, kasdienėje patirtyje sutinkamus daiktus, kurie ieškotojui atveria dar nematytas,, vis nuostabesnes gelmes”, o iš anksto duota tradicija yra pirma patyrimo, ji yra anksčiau, nei mintis įsiskverbia į patyrimą, ji yra ne,,iš apačios” gautas rezultatas, o padovanota, iš anksto duota, jau ištarta, apreikšta dovana.

Klausimai filosofijai svarbesni negu atsakymai, kiekvienas atsakymas virsta nauju klausimu. K. Jaspersas teigia, kad kas yra filosofija, reikia patirti, kad tik patyręs žmogus gali suprasti tai, kas pasaulyje vadinama filosofija. Filosofo nuomone filosofavimas reiškia apsisprendimą pažadinti savyje tai, kas pirmapradiška, susiorientuoti savyje ir susitelkus vidines pastangas, kiek galima padėti pačiam sau, ,,ne užmiršti, bet viduje prisitaikyti, ne vengti, bet viduje permesti, ne atmesti, bet stengtis nušviesti vidine šviesa”.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 669 žodžiai iš 2028 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.