Kas yra tirpalas
5 (100%) 1 vote

Kas yra tirpalas

KAS YRA TIRPALAS

Pasūdytą bulijoną išmaišius šaukštu, druskos neliks nė pėdsako. Nereikia galvoti, kad jos kruopelės paprasčiausiai nematomos plika akimi. Druskos kristalėlių jokiais būdais nepavyks rasti, nes jie ištirpo. Įbėrę į buljoną pipirų, tirpalo negausime. Nors ir parą maišytume, mažytės juodos kruopelytės neišnyks.

kaip suprasti-‘medžiaga ištirpo’? Juk atomai ar molekulės, iš kurių ji susideda, negali be pėdsakų pranykti?Žinoma ne, jie ir nedingsta.Išnyksta tik tirpinamos medžiagos kruopelės, kristalėliai, vienos rūšies molekulių aglomeratas. Tirpinimas-tai toks mišinio dalelių maišymasis, kai vienos medžiagos molekulės pasiskirsto tarp kitos medžiagos molekulių. Tirpalas-skirtingų medžiagų molekulių arba atomų mišinys.

Tirpale gali būti nevienodas ištirpintos medžiagos kiekis. Tirpalo sudėtį apibūdina koncentracija,pvz. ištirpintos medžiagos gramų ir tirpalo litrų skaičiaus santykis.

Beriant tirpinamą medžiagą, tirpalo koncentracija didėja, tačiau ne be galo.Anksčiau ar vėliau tirpalas prisisotina ir ‘nebepriima’ tirpinamos medžiagos. Sočiojo tirpalo koncentracija, t.y. ‘ribinė’ tirpalo koncentracija, vadinama tirpumu.

Stebėtinai daug cukraus galima ištirpinti karštame vandenyje. Stiklinėje vandens, kurio temperatūra 80C, be pėdsakų ‘išnyksta’ 720g cukraus. Šis sotusis tirpalas yra tirštas bei tąsus.Virėjai jį vadina cukraus sirupu.Kai kurių medžiagų tirpumas labai priklauso nuo temperatūros. Kambario temperatūros (20C) vandenyje cukraus tirpumas sumažėja iki 2000gl. Priešingai, druskos tirpumas, kintant temperatūrai, labai mažai kinta.

Cukrus ir druska gerai tirpsta vandenyje. O štai naftalinas vandenyje praktiškai netirpsta. Skirtingos medžiagos įvairiuose tirpikliuose tirpsta visiškai nevienodai.

Tirpalai naudojami monokristalams auginti. Jei sočiajame tirpale pakabinsime mažytį ištirpintos medžiagos kristalėlį, tai, tirpikliui garuojant, ištirpusi medžiaga nusės šio kristalėlio paviršiuje. Prisijungiančios molekulės laikysis griežtos tvarkos, todėl mažytis kristalėlis virs dideliu monokristalu.SKYSČIŲ BEI DUJŲ TIRPALAI

Ar galima skystį ištirpinti skystyje? Žinoma. Pvz.degtinė-tai alkoholio vandeninis tirpalas(arba, jei taip patogiau, vandens alkoholinis tirpalas,- žiūrint kurios medžiagos yra daugiau). Degtinė-tikras tirpalas, vandens ir alkoholio molėkulės jame visiškai susimaišiusios.

Tačiau, sumaišę du skysčius, ne visada gausime tokį rezultatą.

Pabandykite į vandenį įpilti žibalo. Vienalyčio tirpalo jokiais būdais nepavyks gauti. Tai beviltiška, kaip ir ištirpdyti sriuboje pipirus. Nebemaišomas skystis pasiskyrsto sluoksniais: sunkesnis vanduo-apačioje, lengvesnis žibalas-viršuje. Vanduo su žibalu bei alkoholis su vandeniu-sistemos, kurių tirpumo savybės yra priešingos.

Be to, yra ir tarpinių atvejų. Sumaišę eterį su vandeniu, inde aiškiai pamatysime du sluoksnius. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad viršuje yra eteris, o apačioje-vanduo. Iš tikrųjų ir žemesnysis, ir aukštesnysis sluoksniai yra tirpalai: apačioje-vanduo, kuriame ištirpusi dalis eterio (koncentracija-25g eterio litre vandens), o viršuje-eteris, kuriame yra nemažas vandens kiekis(60g1).

Dabar susidomėsime dujų tirpalais. Aišku, jog vienų dujų ištirpsta kitose neribotas kiekis. Dujos visuomet susimaišo taip, kad vienų molekulės įsiskverbia tarp kitų molekulių. Mat jos mažai sąveikauja, ir bet kurios dujos tarsi nekreipia’dėmesio’ į kitas, mišinį sudarančias dujas.

Dujų gali ištirpti ir skystyje, tačiau riboti kiekiai. Šiuo aspektu jos nesiskiria nuo kietųjų medžiagų. Be to, skirtingos dujos nevienodai tirpsta, o tie skirtumai gali būti labai dideli. Vandenyje nesunku ištirpinti milžinišką amoniako kiekį(pusėje stiklinės šalto vandens 100g),daug sieros vandenilio bei angliarūgštės.Vandenyje ištirpsta nedideli deguonies ir azoto kiekiai(0.07g bei0.03g litre šalto vandens). Taigi litre šalto vandens oro yra vos šimtosios gramo dalys. Tačiau ir šis menkas kiekis labai svarbus žemės gyvūnijai -juk ištirpusiu deguonimi kvėpuoja žuvys.

Juo didesnis dujų slėgis, juo geriau jos tirpsta skystyje. Jeigu ištirpusių dujų kiekis nėra labai didelis, tai jis tiesiog proporcingas virš skysčio paviršiaus esančių dujų slėgiui.KIETIEJI TIRPALAI

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 683 žodžiai iš 1360 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.