Klasifikacijos tyrimas labaratorinis
5 (100%) 1 vote

Klasifikacijos tyrimas labaratorinis

1121

ĮVADAS

KLASIFIKACIJA

Klasifikacija- tai sudėtinga mąstymo operacija, reikalaujanti mokėti analizuoti medžiagą, lyginti(gretinti) vieną su kitu atskirus jos elementus, rasti jų bendrus požymius ir jais remiantis mokėti apibendrinti, skirstyti objektus grupėmis pagal nurodytus ir žodyje – grupės pavadinime – atsispindinčius bendruosius požymius. Klasifikaciją sudaro gretinimo, apibendrinimo ir įvardijimo operacijos.

Klasifikuojant objektai ir reiškiniai jungiami į klasę ar grupę pagal bendrą požymį. Klasifikacija priverčia vaiką galvoti apie tai, kas sudaro įvairių daiktų panašumą arba skirtumą, kadangi jam reikia apie juos daryti išvadą. Gebėjimas grupuoti medžiagą padeda vaikui apibendrinti vaizdinius apie tikrovę. 4 – 5m. vaikai sugeba klasifikuoti daiktus pagal tokius objektyvius požymius kaip spalva ar forma. Jie vis dažniau grupavimui naudoja bendrus požymius, moka skirstyti grupę į pogrupius, pavyzdžiui bendrą sąvoką ,,gyvūnai” į porūšius – ,,šuo”, ,,avis”[1,33].

Kol vaikai išmoksta teisingai klasifikuoti objektus, pereinam keletą šio įgūdžių formavimosi stadijų.

Pirmojoje stadijoje vaikas tik moka gretinti paveikslėlius vieną su kitu ir sudaryti vienarūšių objektų grupę. Pavyzdžiui vaikas gerai jungia lėkštę, puodelį į vieną grupę, bet pavadinti sudarytos grupės nesugeba.Teisingai apibendrindami paveikslėlius, vaikai ne visada iš karto suvokia bendrus jų požymius, ne visada gali paaiškinti, kodėl jie taip sugrupavo.

Antrojoje stadijoje vaikas jau bando išvardijęs visus grupės paveikslėlius, grupę nurodyti kaip vienetą, bet pavadinti jos giminingu žodžiu dar negali. Vaikai dažnai pakeičia grupės pavadinimą, nurodydami veiksmą, kurį daiktas gali atlikti arba kurį galima atlikti su juo. Pavyzdžiui, lova, kėdė, spinta vadinami vienu žodžiu sėdėti. Kartais apibendrintą žodį vaikas pakeičia vienos grupės paveikslėlio pavadinimu: troleibusą, motociklą vadina vienu žodžiu motociklas. Taigi bendra išreiškiama tai kas konkretu.

Trečioje stadijoje vaikas jau naudojasi apibendrintu pavadinimu išreikšti grupei kaip visumai. Pavyzdžiui saldainiai, sausainiai vadinami vienu žodžiu valgis. Taigi vaikai jau pradeda naudoti įvairius apibendrinančius žodžius.

Ketvirtai ir penktai stadijai būdinga tai, kad vaikai sugeba nurodyti grupę iš anksto, susipažinę su medžiaga, dar nebandę grupuoti. Vaikas gali iškart pasakyti kokiai grupei priklauso vienokie ar kitokie paveikslėliai.

Taigi, pačioje pradžioje klasifikacija būna išplėstinė, laipsniška, jai reikia žymiai daugiau laiko, nes orientuojasi pagal kiekvieną paveikslėlį atskirai, o jau įsisavinus klasifikaciją, elementai jungiami I grupę greičiau ir lengviau, orientuojamasi pagal keletą paveikslėlių iš karto arba grupės pavadinimas pasakomas tik metus žvilgsnį į paveikslėlius[2,24-25].

Tačiau klasifikuojant paveikslėlius vaikai daro ir daug klaidų, ypač, kai vaikai atlieka užduotis, reikalaujančias savarankiškai apibendrinti, savarankiškai išskirti grupes, taip pat vaikai daro siejimo klaidas, kai klasifikuodami jie kartais užmiršta, kokios grupės ieško, ir pradeda jungti gretimus paveikslėlius. Arba nesuradęs visų vienos grupės paveikslėlių, vaikas pradeda sudarinėti kitą grupę. Taip yra dėl to, kad vaikas nemoka planuoti savo veiklos ir nesugeba pakankamai analizuoti visos pateiktos medžiagos[2,30-31].

Todėl savo tyrime ir pamėginsiu išsiaiškinti kaip vaikai geba klasifikuoti objektus. Taigi, tyrimo tikslas – tirti klasifikacijos proceso ypatumus.

METODIKA: tyrimui buvo pasirinkti 8 tiriamieji, 5-6m vaikai:

Rasa 6m. Raimonda 5,11m. Gedas 6m. Rimas 6m. Laima 6m. Sima 6m. Evelina 6m. Samanta 6m.

PRIEMONĖS: paveikslėliai, po 5 vienetus kiekvienai klasifikacinei grupei, iš viso 8 grupės:

Žaislai – meškiukas, robotas, ančiukas, moliūgas, žaislinis kalėdų senelis.

Daržovės – pomidoras, česnakas, ropė, morkos, agurkai.

Indai – stalo įrankiai, puodelis, stiklinė, lėkštė, puodas.

Vaisiai – citrina, slyvos, vyšnios, kriaušė, arbūzas.

Rūbai – šortai, kelnės, pirštinė, marškiniai, maikutė

Naminiai gyvūnai – avis, ožiukas, šuo, jautis, katinas.

Laukiniai gyvūnai – zuikis, ežys, pelė, vilkas, liūtas.

Baldai- stalas, spinta, spintelė indams, lova, kėdė.

TYRIMO EIGA: Priešais vaiką ant stalo atsitiktine tvarka išdėliojami visi paveikslėliai ir tiriamojo prašoma sudėlioti juos taip, kad paveikslėliai tiktų vienas prie kito (indai į vieną krūvelę, žaislai į kitą). Jei tiriamasis išdelioja be paaiškinimų, tai klausiame, kodėl paveikslėliai tinka vienas prie kito, kodėl galvoji, kad jis tinka ir t. t. Jei paveikslėlių vaikas nesugeba priskirti jokiai grupei, tada klausiame kodėl manai kad tas paveikslėlis čia netinka ir t. t.

INSTRUKCIJA TIRIAMAJAM: ,,- Dabar priešais tave išdėliosiu paveiksliukus, o tu turėsi sudėlioti paveikslėlius, kad jie tiktų vienas prie kito, pavyzdžiui, kur žaisliukai į vieną krūvelę, kur indai į kitą krūvelę ir t. t ir taip turi sudėlioti visus paveikslėlius.REZULTATAI

PROTOKOLAS

Tiriamasis,

amžius Teisingų atsakymų skaičius klasifikacinėse grupėse Tiriamojo elgesys

Rasa 6m. Žaislai Daržovės Indai Vaisiai Rūbai Naminiai gyv. Laukiniai gyv. Baldai Prieš pradedant grupuoti paveikslėlius tiriamoji
juos įdėmiai apžiūrėjo, garsiai juos įvardindama. Kai pasakiau:,,dabar pamėgink juos sudėlioti taip, kad jie tiktų viens prie kito,, Tiriamoji iškart paėmė į rankas paveikslėlį su pomidoru, ir ėmė rinkti daržoves. Kai jas sugrupavo paklausiau:,,kodėl sudėjai į vieną krūvelę ir pomidorą ir arbūzą?,,mergaitė atsakė:,,tai daržovės. Teisingai ji išrinko 4 daržoves, o penktoji buvo arbūzas, kai paklausiau:,, kodėl taip manai, kad arbūzas daržovė?,, mergaitė atsakė:,,nežinau,,.Toliau grupuodama kitus paveikslėlius ji garsiai vardijo: ,,čia puodelis, čia stiklinė yra indeliai”, tačiau prie indų nepriskyrė tik stalo įrankių, o kodėl nepaaiškino. Toliau mergaitė rinko laukinius gyvūnus, išskyrė tik keturis. Klausiau jos:,,ar daugiau tikrai nebėra?,, dar karta pažiūrėjo ir sako:,,nebėra,, toliau paprašiau jos išrinkti naminius gyvūnus ir prie jų priskyrė pelę, kai paklausiau:,, kodėl pelę padėjai prie naminių gyvūnų?,, ši atsakė:,,Pas močiutę kaime daug pelių namuose todėl jos naminės, nes jos gyvena ne lauke”. Baldus, vaisius, žaislus tiriamoji išrinko labai greit ir teisingai, bet nepasakė kokiai grupei jie priskiriami.

5 4 4 5 5 5 4 5

Tiriamasis,

amžius Teisingų atsakymų skaičius klasifikacinėse grupėse Tiriamojo elgesys

Raimonda 5,11m. Žaislai Daržovės Indai Vaisiai Rūbai Naminiai gyv. Laukiniai gyv. Baldai Tiriamoji iš pat pradžių apžiūrinėjo paveikslėlius. Poto sako: ,,dabar aš rinksiu daržoves,, Pradžioje jai kiek sunkokai sekėsi grupuoti daržoves, nes jas maišė su vaisiais, keturis paveikslėlius su daržovėm atrinko teisingai, o česnaką padėjo į atskirą krūvą. Kai paklausiau:,,kodėl jį padėjai atskirai, mergaitė sako:,,nežinau kur jį padėti,,Toliau tiriamoji surinko visus gyvūnus į vieną krūvelę. Kai paklausiau:,, kodėl juos visus sudėjai kartu?,,ji atsakė:,, todėl kad čia visi gyvūnėliai,, Sakau:,,pažiūrėk atidžiai ar nemanai, kad jie kažkuom skiriasi, gal vieni gyvena lauke, ar namie?,, Tada mergaitė suprato ir atrinko 6 naminius gyvūnus ir 4laukinius kai paklausiau:,,kodėl zuikį priskyrei prie naminiu?,, Tiriamoji atsakė:,,todėl kad jis naminis, sakau kodėl? ,,-Todėl, kad mano močiutė augina zuikius ir aš žinau”, bet vėliau mergaitė persigalvojo ir zuikį priskyrė prie laukinių. Baldus, rūbus, Indus tiriamoji atrinko gerai

5 4 5 5 5 5 4 5

Tiriamasis,

amžius Teisingų atsakymų skaičius klasifikacinėse grupėse Tiriamojo elgesys

Gedas 6m. Žaislai Daržovės Indai Vaisiai Rūbai Naminiai gyv. Laukiniai gyv. Baldai Tiriamasis paveikslėlius kelias minutes apžiūrinėjo, poto surinko visus vaisius, juos garsiai vardijo: ,,čia yra slyvos, kriaušė jie vaisiai,, poto rinko žaislus juos taip pat vardijo garsiai taip pat apibendrino juos, kad čia yra žaislai. Toliau tiriamasis pasiemė į rankas kelnes ir sako:,, dabar rinksiu drabužius,, kai paklausiau:,, kodėl paėmei pirštinę? jis atsakė:,, todėl kad čia irgi yra drabužis ir aš žiemą kai šalta maunuosi pirštines”. Toliau tiriamasis rinko laukinius gyvūnus, 4iš jų atrinko teisingai, poto ėmėsi rinkti naminius gyvūnus, juos surinko gerai, sakau:,, o kodėl palikai zuikį?,, tiriamasis atsakė: ,,tai kad nežinau kur jį padėti ar prie laukinių ar prie naminių”, paveikslėlį su zuikiu padėjo atskirai.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 1364 žodžiai iš 2593 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.