Komercinių bankų funkcijos
5 (100%) 1 vote

Komercinių bankų funkcijos

KOMERCINIŲ BANKŲ FUNKCIJOS

Komerciniai bankai Lietuvoje iš esmės atsirado atkūrus Nepriklausomybę, kai perimti į Lietuvos banko struktūrą buvusių TSRS pramonės ir statybos bei TSRS butų, komunalinio ūkio ir socialinio vystymosi bankų skyriai penkiose miestuose buvo sujungti į vieno banko skyrių, o kiti banko skyriai banko skyriai reorganizuoti į atskirus komercinius bankus. Komerciniai bankai paprastai sudaro kredito ir bankų sistemos pagrindinę grandį.

LIETUVOS KOMERCINIAI (AKCINIAI) BANKAI – tai gausiausia bankų rūšis Lietuvoje. Komerciniai Lietuvos bankai turi savo filialus įvairiuose šalies miestuose.

Komerciniai bankai – tai finansinės institucijos, gavusios iš valstybės specialią licenziją, kuri leidžia joms priiminėti čekinius ar kitų rūšių depozitus , bei kreditų teikimus, prisiimant su tuo susijusią riziką ir atsakomybe.

Taigi komercinis bankas yra finansinis tarpininkas tarp subjektų, laikančių indelius banke, ir subjektų, gaunančių iš banko kreditus. Tai pelno siekianti institucija, dirbanti savimokos pagrindu, kuri priima indelius (depozitus), teikia paskolas ir įgyja kitų aktyvų, ypač obligacijų. Pagrindinis komercinio banko tikslas yra pelnas. Bankas visiškai savarankiškai sutarčių pagrindu akumuliuoja laisvas ūkio ir gyventojų lėšas ir šitaip sukaupia tam tikrą kapitalą, kuri panaudoja komerciniai veiklai. Kiekviena įmonė ar organizacija gali laisvai pasirinkti vieną ar kitą bako įstaigą, su kuria jai patogu ir naudinga turėti dalykinius ryšius, pagrįstus abipusiu pasitikėjimu ir suinteresuotumu. Todėl komercinio banko veiklos pagrindas yra įmonių ir organizacijų kreditavimas. Komerciniai bankai, be kreditų išdavimo, gali vykdyti ir kitas bankams būdingas operacijas. Komerciniai bankai turi teisę:

Priimti terminuotus ir neterminuotus indėlius ir lėšas į einamąsias ir kitokias sąskaitas;

Teikti ir imti kreditus;

Atlikti operacijas su mokamaisiais dokumentais ir vertybiniais popieriais;

Išduoti piniginius laidavimus, garantijas;

Priimti iš klientų vertybes, dokumentus ir saugoti savo saugyklose;

Teikti paslaugas, konsultacijas bankų veiklos klausimais

Lietuvos bankui leidus, vykdyti operacijas užsienio valiuta, pirkti ir parduoti brangiuosius metalus

Atlikti kitas kredito institucijos veiklos pobūdį atitinkančias operacijas

Komerciniai bankai, skirstantys užsienio paskolas, turi atlikti investicijų projektų ekspertizę, įvertinti turtinę atsakomybę bei paskolos grąžinimo galimybes; priimti sprendimą dėl paskolos suteikimo komerciniam ūkio objektui, t.y. jeigu investicinis projektas nepasiseks, tai bankas turės sumokėti visą paskolos ir palūkanų už jas sumą. Pagal Lietuvos banko normatyvus vienam skolininkui negalima suteikti kredito, viršijančio 30% pagrindinio kapitalo.

Banko, kaip verslo įmonės, ypatybė yra tai, kad jis operuoja beveik vien svetimomis, skolintomis lėšomis. Didžioji pasyvų dalis turi būti išmokama pagal pirmą pareikalavimą. Vadinasi, viso deponuoto kapitalo bankas paskolinti negali, jis privalo turėti rezervus.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 420 žodžiai iš 808 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.