Kompiuterinės enciklopedijos
5 (100%) 1 vote

Kompiuterinės enciklopedijos

Enciklopedija paprastai užima visą lentyną, kartais net ne vieną. „Vaikščiojančios enciklopedijos“ irgi pakankamai didelės. Laimei, dabar yra kišenėje telpančių enciklopedijų. Tai skaitmeninės enciklopedijos kompaktiniuose diskuose.

Kompiuteriu skaitomose enciklopedijose yra didžiulis kiekis informacijos, kuri pateikiama įvairiais būdais. Tai ne tik straipsniai, bet ir animacija, vaizdo bei garso įrašai. Interneto enciklopedijos nesensta, nes dažniausiai numatyta automatiškai atnaujinti duomenis. Dirbti su tokia enciklopedija taip pat daug patogiau: varginančią paiešką dulkėto daugiatomio turinyje, šimtų puslapių pervertimą vis paspjaudant slystančius pirštų galus, atverstų tomų su rastomis temomis krūvą pakeičia elegantiškas „pelytės“ glostymas, naudojantis patogia paieškos sistema, nuorodomis ar nagrinėtos medžiagos atmintine. Informacija surandama beveik žaibiškai – tereikia tik vykusiai paklausti.

Daugialypėse sistemose įgyvendintas principas „perskaičiau – pamačiau – išgirdau“ skaitmenines enciklopedijas paverčia vertingomis mokymo priemonėmis. Juk aišku, kad mokinukas, pagal žodį „lion“ suradęs žvėrių karaliaus paveikslėlį, išklausęs riaumojimo ir paskaitęs apie liūtą ir jo gyvenimą, įgis anglų kalbos, biologijos ir pasaulio pažinimo žinių. Kai kuriose enciklopedijose pateikiami specialūs žaidimai, pratinantys pasikartoti gautą informaciją. Tokios enciklopedijos mokykloje užduotų namų darbų ruošą paverčia maloniu kompiuteriniu žaidimu, prieš kurį ir tėveliai neprotestuoja. O ir suaugusiems įdomu paklaidžioti po politinių įvykių aprašymus, paskaitinėti informaciją apie sporto žvaigždes, paklausyti bliuzo ar klasikos melodijų.

Taigi nenuostabu, kad „Microsoft“, „Grolier Electronics Publishing“, „Compton_s Interactive“ , „World Book“ ir „Britannica“ leidžia vis naujus skaitmeninių enciklopedijų variantus. Pastaruoju metu enciklopedijų rinkoje konkurencija didėja. Padidėjusi CD įrenginių pasiūla, išaugusi kompiuterių sparta ir daugialypių sistemų paplitimas nulėmė aiškią enciklopedijų vystymosi kryptį: vis daugiau ir daugiau enciklopedijų išleidžiama kompaktiniuose diskuose. Beje, tiražuoti skaitmenines enciklopedijas galima daug pigiau ir greičiau negu tradicines.

Naujausios skaitmeninės enciklopedijos yra tikras informacijos lobynas. Pavyzdžiui, naujausioje „Grolier Electronics Publishing“ kompanijos enciklopedijos „deluxe“ versijoje yra 35 000 straipsnių, 10 000 paveikslėlių, 15 valandų trunkančių įvairiausių garso bei vaizdo įrašų.

Skaitmeninių enciklopedijų kainos nėra labai gąsdinančios prisiminus, kad, pavyzdžiui, „Microsoft Encarta“ enciklopediją 125 žmonės ruošia ištisus metus. Nesunku apskaičiuoti, kiek enciklopedijų reikia parduoti, kad rengėjai gautų bent investuotus pinigus. Enciklopedijų kainos sparčiai kinta. 1996 metais „Britannica CD“ enciklopedija kainavo 1000 JAV dolerių. Šiais metais jos kaina sumažėjo iki 300 dolerių. Kitas kraštutinumas yra „Compton_s“ firmos parduodama klasikinė enciklopedijos versija, kuri kainuoja tik vienuolika dolerių.

Pateikiame trumpus penkių geriausiai žinomų enciklopedijų apibūdinimus. „Britannica CD 97“

67 tūkstančiai straipsnių ir 44 milijonai žodžių yra viename diske. Dėl to „Britannica CD 97“ yra pati turtingiausia žinių saugykla, kurią galite įdėti į savo kompiuterio CD-ROM įrenginį.

„Britannica“ enciklopedijos kompaktiniame diske sudėta visa 995 dolerius kainuojanti spausdintos enciklopedijos kopija kartu su elektronine „Merriam-Webster_s Collegiate Dictionary“ žodyno dešimtojo leidimo kopija. Tačiau skaityti ilgą straipsnį kompiuterio ekrane nėra patogu, o priemonių vaizdžiai atspausdinti sudominusį straipsnį „Britannica“ kūrėjai neparengė.

Visi „Britannica“ straipsniai pateikti HTML (HyperText Markup Language) formatu. Darbas su „Britannica“ labai panašus į darbą internete. Spalvotos nuorodos nukelia jus į pageidaujamą vietą, žymių (bookmarks) meniu leidžia pasižymėti įdomias vietas, o mygtukais „pirmyn“ bei „atgal“ galima lengvai peržiūrėti jau surastą informaciją. „Britannica“ turi puikią informacijos paieškos sistemą, kuri sugrupuoja rastą informaciją pagal galimą vertę, apriboja informacijos nuorodas iki 10, ekrane parodo nuoroda pažymėto skyriaus pirmąją pastraipą.

„Britannica CD 97“ enciklopedija labiausiai pravers tiems, kam reikia daug įvairiausių duomenų. „Compton_s Interactive Encyclopedia“ .

„Compton_s Interactive“ enciklopedijos 1997 metų redakcijos kaina (45 doleriai) yra išties maža lyginant ją su pateikiamu milžinišku kiekiu unikalios informacijos.

Pradėjus darbą su programa, enciklopedija pateikia informaciją apie tos dienos įvykius bei gimtadienius. Jei neturite konkretaus tikslo, o tik šiaip smalsaujate, antrajame ekrano puslapyje pateikiamas dominantis klausimas ir nuoroda į straipsnį, kuriame galite rasti atsakymą. Trečiajame puslapyje paaiškinama, kaip naudotis enciklopedija.

„Nesenų įvykių“ (Recent Events) komanda vaizdais parodo svarbiausių 1995 metų įvykių seką. Iškeliavus į „paveikslėlių žygį“ (Picture Tour), galima peržiūrėti vaizdus, susijusius su įvairiomis sritimis, pavyzdžiui, „Dailė“, „Komunikacijos“ ar net tokia sritimi kaip „Šaunios idėjos“ (Bright Ideas).

Planetariumo komanda, kuriai panašios nerasite
jokioje kitoje enciklopedijoje, padeda pažinti dangų. Enciklopedija gali parodyti dabartinius astronominius įvykius vartotojo gyvenamojoje vietoje. Jeigu jūs nesusipažinę su astronomijos terminais, programa pasiūlo žodyną bei tezaurą (sinonimų ir antonimų žodyną).

Jaunesniam vartotojui yra komanda „Tyrinėti“ (Explore). Galima pasirinkti vieną iš šešių skyrių: „Komptono naujienų kambarys“, „Komptono orlaivis“, „Senelės mansarda“, „Kaleidoskopas“, „Nutrūktgalviška muzika“ ir „Laukinis ir laisvas“. Šiuose grafiniuose puslapiuose galima spustelėti „pelės“ klavišą ties įvairiais objektais, ir programa pateikia tam tikrus straipsnius.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 786 žodžiai iš 2506 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.