Kompiuteriniai tinklai
5 (100%) 1 vote

Kompiuteriniai tinklai

VILNIAUS KOLEGIJAELEKTRONIKOS IR INFORMATIKOS FAKULTETAS

Kompiuteriniai tinklai

PK03B 65309P101

STUDENTAI 2006 01 18 M. VOISIATP.VIDUTO

DĖSTYTOJAS 2006 01 18 ASIST. R. LUČINSKIS

2006

Turinys

Turinys 2

Kompiuterinio tinklo samprata 3

Kompiuterinio tinklo komponentai 4

Kompiuterių tinklų savybės 4

Kompiuterinio tinklo struktūra 5

Kompiuterių tinklai organizacijoms, įmonėms, firmoms. 6

Kompiuterių tinklai žmonėms. 6Kompiuterinio tinklo samprata

Iki kompiuterių tinklų atsiradimo informacija buvo keičiamasi įvairių informacijos laikmenų pagalba. Dažniausiai duomenys būdavo įrašomi į diskelius, o pastarieji nešami prie kito kompiuterio, į kurį būdavo įkeliami per analogišką diskelių skaitymo ir/arba rašymo įtaisą. Dirbant tokiais principais yra nepatogu keistis informacija.Pagrindinis kompiuterių jungimo tikslas — keistis informacija, o sujungę bent du kompiuterius, kurie tarpusavyje gali keistis informacija, turime kompiuterių tinklą (ang. network).Realaus laiko režime, tinklo kompiuteriai gali naudoti programinės ir techninės įrangos išteklius — tinklo resursus. Tai gali būti duomenys, programos, spausdintuvai, modemai, atminties įtaisai, įvedimo ir išvedimo įtaisai ir pan. Bendras naudojimasis resursais sumažina sąnaudas — leidžia laiku gauti duomenis, bendrauti ir efektyviai planuoti savo darbo laiką, taupyti popierių ir laikmenas.Pirmieji kompiuterių tinklai (1960 m. JAV) buvo kuklūs — jungė iki 30-ties įstaigos asmeninių kompiuterių ir kelis spausdintuvus, o ryšio linijų ilgis siekė iki 185 m. Dažniausiai tai būdavo vienos organizacijos kompiuteriai, išsidėstę viename pastate.Mažoms organizacijoms panaši kompiuterinių tinklų konfigūracija naudojama ir šiomis dienomis. Tokie tinklai vadinami vietiniai kompiuterių tinklai LAN (ang. Local Area Network). Tokio tinklo administratorius ar kito kompiuterio savininkas duoda leidimą naudotis disku ar katalogu, spausdintuvu ar kuriuo nors kitu įrenginiu, o naudojatės jais lyg jie būtų prijungti prie jūsų kompiuterio — skaitote ar įrašote informaciją, spausdinate popieriuje ir pan. Vietiniais kompiuterių tinklai gali būti sujungiami į stambesnes sistemas. Kompiuterių tinklai išsidėstęs tam tikroje geografinėje teritorijoje, jungiantis vietinius tinklus bei nutolusius kompiuterius, vadinami didžiaisiais kompiuterių tinklais WAN (ang. Wide Area Network). Peraugę valstybių sienas bei kontinentus, didieji kompiuterių tinklai tampa pasauliniais (globaliaisiais) kompiuterių tinklais GAN (ang. Global Area Network). Literatūroje WAN ir GAN sąvokos dažnai vartojamos kaip sinonimai.Tarpinępadėtį tarp anksčiau minėtų tinklų užima miestą ar tam tikrą regioną apimantys vietinių kompiuterių tinklai, naudojantys pasaulinių tinklų technologijas. Tokie tinklai vadinami municipaliniais kompiuterių tinklais MAN (ang.Metropolitan Area Network).Kompiuterinio tinklo komponentai

Kompiuterinis tinklas — tai informacijos keitimosi sistemą, jungianti darbo stotis, terminalus ir autonomiškai funkcionuojančius asmeninius kompiuterius, spausdintuvus ir pan. Tinklams būdingi bendri komponentai:

· serveriai (ang. servers) – kompiuteriai, kurių resursai yra prieinami tinklo vartotojams;

· klientai (ang. clients) – kompiuteriai, kurie naudojasi tinklo resursais;

· ryšio terpė (ang. media) – kompiuterių sujungimo būdas;

· resursai (ang. resources) – spausdintuvai, duomenys, programos, CD-ROM bibliotekos ir pan.

Gerai suprojektuotas tinklas turi būti nebrangus, turėti plėtros galimybes, didelį duomenų perdavimo greitį ir patogus eksploatuoti.

Kompiuterių tinklų savybės

Duomenų persiuntimui šiuolaikiniame globaliniame tinkle yra naudojama labai daug modernių komunikacinių technologijų. Kiekvienas paketas savo trumpo gyvenimo metu yra taip dažnai verčiamas, kopijuojamas, išdarkomas, kad atrodo neįmanoma kaip jis iš viso gali būti persiųstas. Nežiūrint į savo sudėtingumą šiuolaikiniai kompiuterių tinklai yra kokybiški ir patikimi. Yra keletas savybių, dėl kurių jis toks yra.

įvairumas

Šiuolaikinis tinklas yra labai įvairus, jame dirba IBM tipo, Macintosh kompiuteriai, darbo stotys ir magistralinės sistemos. DOS ir Windows terpės naudoja duomenis bendrai su UNIX ar bet kuria kita operacine sistema. Fiziniame lygyje dirba Ethernet, token ring kartu su FDDI ir ATM. Atskiras tinklo paketas gali eiti per koaksialinį kabelį, suvytą porą, optinį kabelį ar lazerinį ryšį, kol pateks į ryšio palydovą, o paskui panašiu mišriu keliu pateks į reikiamą kompiuterį.

moduliškumas

Įvairumas tapo galimu tinklų techniniame ir programiniame aprūpinimuose atsiradus moduliškumui. Anksčiau buvo gaminamas patentuotas tinklų programinis aprūpinimas, galintis dirbti su viena aparatūrinio aprūpinimo rūšimi ir vienu kabelio tipu. Tai buvo gerai, kol tinklai buvo uždari. Atsiradus galimybei tinklus sujungti, iškilo problemos. Modulinis požiūris leido išspręsti jas ir vartotojams reikia spręsti ne koki tinklą įsigyti, o rinktis tinklų adapterius, kabelių sistemas, sujungimo įrenginius, tinklų operacines sistemas ir kitas tinklų programas.

standartai

Moduliškumas yra įmanomas tik tada, kai yra nustatyti tam tikri standartai. Niekas tiksliai negali numatyti, ką vartotojas norės persiusti tinklu, taip pat niekas nežino, koks tikrai
bus sekantis tinklu vystymosi žingsnis. Gamintojas žino tik vieną, kad jo gaminys turės dirbti griežtai laikydamasis numatytų standartų.

plėtimasis ir žinių gausėjimas

Tinklai plečiasi labai greitai, jais jau naudojasi milijonai žmonių. Besiplėsdami jie apima ir įtraukia į save daugiau informacijos, žinių, kurios tampa prieinamos visiems tinklo, ypač interneto, vartotojams. Žinių gausėjimas tinkluose traukia paskui save ir programinio aprūpinimo vystymąsi. Dauguma naujų programinių paketų yra „tinkliniai“, t.y. gali dirbti tinkle. Tuo nepasižymi senesnieji ir jų naudojimas tuo yra apsunkinamas.

Kompiuterinio tinklo struktūra

Kompiuterių tinklas gali būti:

1. vienodo rango (ang. peer-to-peer);

2. serveriniai (ang. server based).

Kiekvieno tipo tinklo struktūra turi principinių skirtumų. Skiriasi jungiamų įrenginių skaičius, atstumais bei techninės charakteristikos. Kompiuterių tinklo tipo pasirinkimą lemia šie faktoriai:

· įmonės dydis ir veiklos pobūdis;

· reikalingas saugumo (ang. security) laipsnis;

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 863 žodžiai iš 1717 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.