Kompiuteriniai tinklai1
5 (100%) 1 vote

Kompiuteriniai tinklai1

Kompiuteriniai tinklai. Jų paskirtis ir panaudojimas

Kompiuterinis tinklas – tai grupė susietų mazgų, kurie keičiasi tarpusavyje duomenimis. Tokio tinklo konfigūracija sudaro duomenų apdorojimo įrenginiai, programinė įranga, perdavimo linijos.

Mazgu gali būti kompiuteris, ryšio kontrolierius, terminalas ar kitas išorinis įrenginys.

Kompiuteriniai tinklai gali būti lokaliniai (jungiantys netolimus mazgus) ir globaliniai (apimantys didelį geografinį plotą). Skirtingų tipų tinklai gali atlikti skirtingas funkcijas, turėti skirtingą architektūrą.

LOKALINIAI TINKLAI

Jungčiai su išoriniais (periferiniais) įrenginiais kompiuteris turi portus (portas (port) – tai loginė jungtis (komunikacinis kanalas) tarp dviejų kompiuterių ar įrenginių, aprūpinanti duomenų siuntimo ir priėmimo eiles), per kuriuos jis gali perduoti ir priimti informaciją. Jeigu portai jungia du ar kelis kompiuterius, tai jie gali keistis informacija tarpusavyje. Tokiu atveju jie sudaro kompiuterinį tinklą. Jeigu kompiuteriai randasi netoli vienas nuo kito, naudoja bendrą tinklinių įrengimų komplektą ir valdomi vienų programinių aprūpinimo paketų, tai tokį kompiuterinį tinklą vadiname lokaliniu. Paprasčiausias lokalinis tinklas naudojamas darbo grupių aptarnavimui. Darbo grupė – tai grupė asmenų, dirbančių su vienu projektu (pvz. leidžiant vieną žurnalą arba konstruojant vieną lėktuvą) arba tiesiog vieno padalinio bendradarbiai.

TIESIOGINĖ JUNGTIS

Du kompiuterius, dirbančius Windows operacinėje sistemoje galima sujungti kabeliu, prijungtu prie jų paralelinių portų. Šiuo atveju jokio papildomo aparatinio ir programinio aprūpinimo toks „tinklas“ nereikalauja. Aparatinės jungties vaidmenį atlieka standartinis paralelinis portas, o visas programinis aprūpinimas, reikalingas jungties valdymui, jau yra operacinėje sistemoje.

Tiesioginės jungties atveju vienas iš kompiuterių paskiriamas pagrindiniu, o kitas pagalbiniu. Iš pagrindinio kompiuterio galimas priėjimas prie visų pagalbinio kompiuterio diskų ir bylų, kuriems yra leidžiamas bendras tarpusavio ryšys. Pagrindinio kompiuterio operatorius gali valdyti duomenų perdavimą iš vieno kompiuterio į kitą.

Tiesioginės jungties privalumas – jos paprastumas (nereikia jokio papildomo aparatinio ir programinio aprūpinimo). Trūkumas – palyginus mažas duomenų perdavimo greitis. Dėl to tiesioginė jungtis retai naudojama organizacijose ir įstaigose, bet plačiai naudojama buityje. Beveik visi kompiuteriniai žaidimai, skirti keliems vartotojams, gali dirbti tiesioginės jungties režime.

DARBINĖS STOTYS IR FAILŲ SERVERIS

Norint sujungti daugiau nei du kompiuterius tiesioginės jungties nepakanka. Šiuo atveju į kiekviena kompiuterį reikia įdėti tinklo plokštą, sujungti juos kabeliais ir paleisti specialias programas, valdančias bendrą kompiuterių darbą. Kai kuriuose tinkluose yra specialus valdantis kompiuteris, kuris vadinamas failų serveriu. Tokiame tinkle visi „paprastieji“ kompiuteriai vadinami darbinėmis stotimis.

VIENO RANGO STOTYS

Jeigu tinkle yra specialiai išskirtas kompiuteris (failų serveris), tai sakoma, kad tai yra kliento – serverio tinklas. Jeigu specialaus serverio nėra, tai visos darbinės stotys turi beveik lygias galimybes ir toks tinklas vadinamas vieno rango. Vieno rango tinklas turi svarbią ypatybę: jis nereikalauja specialaus programinio aprūpinimo. Windows operacinės sistemos turi viską, kas būtina vieno rango lokalaus tinklo valdymui. Darbastalyje yra ženkliukas „tinklo aplinka“, kuris atidaro langą, analogišką „My Computer“ langui. Jo pagalba kiekvienas grupės narys gali įeiti į kitą kompiuterį ir pasinaudoti savo kolegų failais ir bylomis, skirtomis bendram naudojimui.

Windows operacinė sistema leidžia valdyti priėjimo prie bendrų duomenų režimą. Toks valdymas vadinamas sistemine politika arba sistemos taisyklėmis. Asmuo, atsakantis už lokalaus tinklo darbą ir sisteminės politikos reguliavimą vadinamas sistemos administratoriumi. Jeigu organizacijoje yra lokalus tinklas, joje turi būti sistemos administratorius. Jis privalo instruktuoti kolegas, dirbančius lokaliniame tinkle.

LOKALAUS TINKLO TOPOLOGIJA

Topologija tai fizinis arba elektrinis kabelių sujungimo būdas į vieną tinklą. Topologija tai tinklo skeletas.

Egzistuoja keletas pagrindinių topologijų:

• Bendros magistralės (Bus)

• Žvaigždės (Star)

• Žiedo (Ring)

• Medžio (Tree)

• Kiekvienas su kiekvienu (Mesh)

Pasirenkamas topologijos tipas priklauso nuo jums keliamų sąlygų arba nuo jau egzistuojančio tinklo. Labiausiai paplitę topologijos tipai tai MAGISTRALĖS ir ŽVAIGŽDĖS.

Kompiuterius ir tinklinius įrenginius jus galite sujungti pasinaudodami keliomis topologijomis, o po to jas apjungti su papildomu įrenginiu.

• Magistralės topologija – Visi kompiuteriai jungiami prie vieno kabelio. Kabelio galuose turi būti terminatoriai

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 642 žodžiai iš 2088 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.