Kompiuteriniai virusai6
5 (100%) 1 vote

Kompiuteriniai virusai6

TURINYS

ĮVADAS 3

VIRUSŲ APIBRĖŽIMAI 4

PREVENCIJA: 5

APTIKIMAS: 5

PAGRINDINIAI VIRUSŲ TIPAI 6

VIRUSŲ GRUPĖS 7

VIRUSŲ KLASIFIKACIJA PAGAL VEIKIMO BŪDĄ 8

LITERATŪRA 10

ĮVADAS

Kompiuteriniai virusai gali tapti amerikiečių nuskurdimo priežastimi. Jei anksčiau kompiuterių virusai buvo tik programuotojų ir interneto vartotojų problema, tai šiandien jų destruktyvus poveikis atsiliepia ir ekonomikai [žr.pav. 1 Virusai griauna. 4 psl.] Šią išvadą pateikė tyrimų organizacija Information Week Research, apklaususi beveik 5 tūkstančius IT srities profesionalų. Pagal konsultacinės kompanijos PricewaterhouseCoopers paskaičiavimus, per 2003 metus taip vadinamieji „hakeriai“ (įsilaužėliai) ir kompiuterinių virusų autoriai pasaulio ekonomikai nuostolių padarė už 1,5 trilijonų JAV dolerių.

Kaip teigė Information Week Research specialistai, 2002 metais Amerikos firmų nuostoliai vidutiniškai siekė 226 milijardus JAV dolerių (2,5 procento nuo bendro JAV vidaus produkto). Kompanijoje sustojus arba sugedus kompiuteriui reiškia, kad sustoja vieno darbuotojo ar net visos įmonės veikla. Tyrimas parodė, kad taip JAV neteko 6882 žmonių, o visame pasaulyje – 40 tūkst. žmonių.

Kitų atlikti tyrimai pateikia kitus duomenis. Pagal Kompiuterių Apsaugos Instituto (Computer Security Institute) pateiktą informaciją, bendras nuostolis dėl kompiuterinių virusų kaltės per paskutinius penkerius metus sudaro mažiausiai 54 milijardus JAV dolerių. Marketingo firma Computer Economics Inc. paskaičiavo, kad 2002 metais plintantys kompiuteriniai virusai JAV padarė nuostolių už maždaug 13,2 milijardo JAV dolerių. Kiekvienais metais ši problema didėja. Kur kas pesimistiškiau viską vertina konsultacinė kompanija PricewaterhouseCoopers, priėjusi išvadą, kad 2003 metais hakeriai ir kompiuterinių virusų autoriai ekonomikai nuostolių padarė už 1,5 trilijonų JAV dolerių.

Marketingo firmos Edelman duomenimis, JAV kas trečio interneto vartotojo kompiuterį bent kartą per paskutinius metus atakavo kompiuteriniai virusai. Kaip vertina CERT Coordination Center, tokie virusų išpuolimai auga geometrine progresija kompiuterinių virusų epidemija faktiškai davė pagrindą atsirasti naujai ekonomikos šakai – kasmet antivirusinių programų gamintojai uždirba iki 2 milijardų JAV dolerių.

Tuo tarpu Carnegie Mellon universiteto specialistai priėjo prie išvados, kad kova su kompiuteriniais virusais truks pakankamai ilgai ir, sprendžiant iš visko, gali būti ne itin sėkminga.Kompiuteriniai virusai sparčiai tobulėja ir tampa vis labiau destruktyvūs.Jei pradžioje kompiuterio vartotojas galėjo pasigauti virusą tik atidaręs infekuotą failą iš diskelio, kompaktinio disko ar elektroninio laiško dėžutės, tai kiek vėliau virusia pradėjo plisti tiesiog iš interneto svetainių, į kurias savo nelaimei netyčia užklysdavo interneto vartotojai.

pav. 1 Virusai griauna.

VIRUSŲ APIBRĖŽIMAI

Įvairios kenkėjiškos kompiuterinės programos, sutrikdančios kompiuterio veikimą ar trukdančios dirbti, vadinamos bendru kompiuterinių virusų vardu. Iki šiol nėra vieningo kompiuterinio viruso apibūdinimo. Daugelis naudojamų apibūdinimų arba nėra visiškai tikslūs, arba nekorektiški, arba paprasčiausiai neteisingi. Tikslaus apibrėžimo, ko gero, nebus niekada, kadangi nėra tikslios ribos tarp “normalių” programų ir virusų. Vienu iš tinkamiausių apibrėžimų galima būtų laikyti šį, pateiktą A.V.Prudovskio:

Kompiuterinis virusas – programa (kodo/instrukcijų visuma), galinti kurti savo kopijas (nebūtinai panašias į orginalą) ir įdiegti jas į įvairius kompiuterinių sistemų, tinklų ir pan. objektus/resursus apie tai nežinant vartotojui.

Šis apibrėžimas nėra visiškai tikslus ir išsamus, kadangi tada kai kurias operacines sistemas taip pat galima vadinti virusu (paskutiniu metu labai madinga lyginti Windows operacines sistemas su virusais).

Kompiuterinis virusas – tai speciali nedidelės apimties programa, turinti automatinį dauginimosi – maskavimosi mechanizmą ir galinti kompiuteryje atlikti nepageidaujamus veiksmus. Dažniausiai virusais užsikrečiama per el.pašto žinutes, iš interneto parsisiunčiant infekuotus failus arba naudojant infekuotus diskelius ar kompaktinius diskus. Tai kompiuterinės programos, kurios yra kitų programų dalis ir pačios daro savo kopijas. Kompiuterinis virusas keliauja kartu su kita programa, užkrėsdamas kompiuterius (Encarta World Dictionary, 1999 – 2000). CSI ir FBI atliktas tyrimas rodo, kad su kompiuteriniais virusais susiduria 90 procentų JAV įmonių ir dėl jų patiriama 5 274 000 JAV dolerių žala (CSI/FBI, 1999). Lietuvos Respublikos įstatymuose nėra minimi kompiuteriniai virusai, bet Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 135, 274 ir 277 straipsniuose minimos „neteisingos kompiuterinės programos“, kuriomis siekiama sugadinti arba „kitaip paveikti kompiuterinės informacijos apdorojimą“ (Valstybės žinios, 1999). Taigi kompiuteriniai virusai greičiausiai įeina į „neteisingų kompiuterinių programų“ kategoriją, kadangi gali paveikti kompiuterinės informacijos apdorojimą. Kompiuteriniai tinklai savo ruožtu leidžia kompiuteriniams virusams plistri greičiau ir apimti daug didesnę kompiuterinę erdvę.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 690 žodžiai iš 2050 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.