Kompiuterinių tinklų topologija
5 (100%) 1 vote

Kompiuterinių tinklų topologija1. Įvadas

Pastaruoju metu informacija tampa svarbiu komercijos objektu. Sakoma, kad kas valdo informaciją, tas valdo pasaulį! Visuomenė išgyvena technologinę revoliuciją, kurios kertinis akmuo yra kompiuteris. Jis keičia mūsų bendravimo būdą, mokymo ir veiklos metodus, o spartus kompiuterių vystymasis didina šių pokyčių tempą.

Personaliniai kompiuteriai (PK) siūlo didžiulę naujų technologijų aibę. Pavyzdžiui, PK gali turėti vaizdžius ir detalius žemėlapius, kurie padeda verslo žmonėms ir turistams planuoti savo keliones. Dabar jau galima prisijungus prie kompiuterių tinklo nusipirkti naują automobilį, užsisakyti bilietus į teatrą, žaisti šachmatais su kokiu nors didmeistriu ar pasiklausyti tolimos radijo stoties.

Milijonai žmonių, turintys nešiojamus PK, gali „būti darbe” iš tiesų būdami visai kitur- kliento biure, lėktuve ar namuose. Nešiojami PK gali sujungti su milžiniškomis duomenų bazėmis, padeda susisiekti su klientais ir kolegomis. Kompiuteris tampa bendravimo priemone. Tiek elektroninis paštas, tiek elektroninės skelbimų lentos leidžia siųsti ir gauti informaciją per kompiuterius, sujungtus į tinklą. Ateityje nauja technologijų banga sukels radikalius pasikeitimus mūsų gyvenime.

Kompiuterių vystymo istorija trumpa (tik pusė amžiaus!), o tempai įspūdingi. Iki 1946 metų mūsų tėvai ir seneliai statė laivus, atliko finansinius skaičiavimus, sveikatos tyrimus ir kt. be kompiuterių, nes jų dar nebuvo. Septintajame šio amžiaus dešimtmetyje multimilijoninės vertės kompiuteriai buvo naudojami tik stambiose ir finansiškai galingose organizacijose. Šiuos kompiuterius prižiūrėdavo aukštos klasės specialistai už užrakintų durų. Tais laikais kompiuterinės sistemos buvo suprojektuotos taip, kad kompiuterių profesionalas veikdavo kaip tarpininkas tarp vartotojo ir kompiuterio.

Aštuntojo dešimtmečio viduryje kompiuteriai tapo mažesni, pigesni, ir jų naudojimas supaprastėjo. Ši tendencija paskatino personalinių kompiuterių sukūrimą. Prabėgo dar dešimt metų, ir įvairiausių veiklos sričių žmonės įsigijo šiuos mažuosius technikos stebuklus. Staiga kompiuteriai tapo prieinami kiekvienam!

Dabar vienas iš keturių amerikiečių turi personalinį kompiuterį, galingesnį už tuos, kurie apdorodavo didžiųjų kompanijų duomenis septintajame dešimtmetyje. Toks kompiuterių paplitimas paskatino ir spartų naujų programų kūrimą. Dabar mes galime klajoti po elektroninės fantazijos plotus arba palaikyti elektroninį ryšį su draugais ar kolegomis visame pasaulyje. Beveik kiekvienas verslininkas yra suvokęs informacinių technologijų svarbą ir jas naudoja, norėdamas pasiūlyti geresnes paslaugas ir išsilaikyti konkurencinėje kovoje.

2. Kompiuterių tinklo koncepcija

Kompiuterių tinklų koncepcija tampa logišku kompiuterių technologijų vystymosi rezultatu. Pirmieji šeštojo dešimtmečio kompiuteriai – dideli ir brangūs – buvo skirti labai nedideliam išrinktųjų vartotojų skaičiui. Dažnai šie monstrai užimdavo ištisus pastatus. Tokie kompiuteriai buvo skirti dirbti paketinio apdorojimo režimu. Mes jau žinome, kad kompiuteriai labai naudingi duomenų surinkimui ir informacijos gavimui iš jų. Kompiuteriai taip pat gali suburti įvairių veiklos sričių žmones iš viso pasaulio ir pagerinti jų bendradarbiavimą.

Per keletą pastarųjų metų kompiuteriniais tinklais sąveikaujančių žmonių skaičius sparčiai išaugo. Dideliais tempais besiplėsdama kibernetinė erdvė pritraukia vis daugiau ir daugiau žmonių, ima veržtis į įvairiausias socialinio, ekonominio, politinio ir kitas gyvenimo sritis, tokias kaip žmonių bendravimas, reklama, laisvalaikis, keitimasis įvairiausiais duomenimis, periodinė “spauda” ir t.t. Kompiuteriniai tinklai ir jų sukuriame kibererdvė yra tik įrankis, padedantis komunikuoti. Kompiuterinius tinklus sudaro: kompiuteriai, sujungti į vieningą sistemą ir galintys keistis informacija tarpusavyje.

KOMPIUTERIŲ TINKLAS – tai kompiuteriai, sujungti tarpusavyje per ryšio priemones:

1. kabelius (telefoninius, optinius, koaksialinius, „vytos poros“)

2. radijo ryšio pagalba

3. palydovinio ryšio pagalba

Lyginant su autonominiais kompiuteriais – kompiuteriniai tinklai suteikia naujas galimybes:

1. Bendras programinių ir informacinių resursų naudojimas. Vartotojai vienu metu gali naudoti bendrą informaciją, saugomą toli nuo vartotojo.

2. Bendravimas tarp vartotojų. Bendro naudojimo failų bei programų (pvz.: el. paštas, diskusijų bei naujienų grupės, Interneto svetainės) dėka kompiuteriniai tinklai tampa bendravimo priemone, galinti iš esmės pagerinti organizacijų valdymą bei veiklos koordinavimą.

3. Patikimumas. Duomenų kopijos saugomos skirtinguose kompiuteriuose.

4. Lėšų taupymas. Sutaupoma laiko taigi ir pinigų.

5. Plėtimosi galimybė. Jau egzistuojantį tinklą nesunku išplėsti, prijungiant naujus vartotojus.

Kompiuterinių tinklų sistemą sudaro programinė ir techninė įranga, skirta kompiuterių vartotojams.

3. Prielaidos kompiuterių tinklams atsirasti

Asmeninis kompiuteris – puikus darbo įrankis, tačiau paprastai vartotojui reikia parengtą dokumentą ar kitą informaciją perduoti kitiems vartotojams. Neturint specialių priemonių, tai galima padaryti atspausdinus dokumentą ar parengtą informaciją
įrašius į diskelį ir taip perkėlus į kitą kompiuterį. Žinoma, tai dažniausiai būna nepatogu ir neoperatyvu. Todėl jau seniai buvo ieškoma priemonių kompiuteriams sujungti. Paprasčiausias būdas kompiuteriams sujungti – kabeliu sujungti dviejų kompiuterių nuosekliuosius arba lygiagrečiuosius prievadus. Tuomet šiuo kabeliu bus galima persiųsti duomenis iš vieno kompiuterio į kitą (tam reikės ir specialios programos). Atskirų kompiuterių poras jungiančių kabelių ar ryšio linijų nepakanka, nes vartotojams reikalingos tokios ryšio linijų sistemos, kurios pagal vartotojų pageidavimus galėtų juos sujungti su bet kuriais kitais sistemos vartotojais. Todėl kalbame jau apie ryšio tinklą arba kompiuterių tinklą. Taip vadinamos ryšio linijomis sujungtos ir galinčios kartu dirbti kompiuterių grupės.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 828 žodžiai iš 2716 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.