Kompiuterio vystymosi raida
5 (100%) 1 vote

Kompiuterio vystymosi raida

TURINYS

Įvadas 3

1. Kompiuterio atsiradimo istorija 4

1.1. Nuo mechaninių pirmtakų iki pirmųjų kompiuterių 4

1.2. Pagrindinės kompiuterio kartos 5

2. Populiariausi kompiuteriai 6

3. Pirmieji kompiuteriai 6

4. Kompiuterio dabartis ir ateitis 7

Išvados 9

Naudota literatūra 10

ĮVADAS

Visais laikais žmogus troško sukurti priemones bei įrankius, galinčius palengvinti jo darbą bei kasdieninį gyvenimą. Iš senųjų šaltinių žinome, kad ne vienas mokslininkas bandė sukurti protingas mašinas.

Šiandieninis kompiuteris dar labai jaunas – jam vos pusšimtis metų. Žmogus kurdamas įvairias priemones, stengėsi palengvinti savo intelektualinę veiklą – pirmiausia skaičiavimus. Naujovių kūrimas – tai sudėtingas procesas, kuriame persipina kūrėjų fantazijos, įvairių dalykų teorijos ir praktinis poreikis.

Kadangi informacijos aplink mus laibai daug , tai kiekvienas iš mūsų ieško būdų kaip geriau surasti reikiamą informaciją, ją apdoroti, išsaugoti, sukaupti ar perduoti. Vienas iš paieškos rezultatų, šiandien užvaldęs pasaulį, yra kompiuteris.

Kompiuteris – tai pagrindinis informatikos mokslo įrankis, elektroninis įrenginys, skirtas žmogaus darbą palengvinti, ir nuolatinis pagalbininkas bei darbo priemonė kiekvienam. 1. KOMPIUTERIO ATSIRADIMO ISTORIJA

1.1 NUO MECHANINIŲ PIRMTAKŲ IKI PIRMŲJŲ KOMPIUTERIŲ

 Pirmuosius skaičiavimo įrenginius dar antikos laikais naudojo matematikai, inžinieriai bei prekeiviai. Kinijoje ir Japonijoje buvo naudojami skaičiuotuvai jau keletą tūkstančių metų iki Kristaus gimimo, padaryti iš karoliukų, pritvirtintų prie specialaus rėmo. Karoliukus vadino kalkutėmis, todėl iš čia kilo terminai „kalkuliuoti“ ar „kalkuliatorius“, vartojami ir šiandien. Ant siūlo suvertų karoliukų pozicija atitiko tam tikrą skaičių. Kitose šalyse viena iš pirmųjų skaičiavimo priemonių buvo kojų ir rankų pirštai. Vėliau imta naudoti įvairius daiktus: lazdas su įpjovomis, virves su mazgais. V a. pr. Kr. Pagaliau atsirado abakas – tai lenta, suskirstyta juostomis, ant kurių buvo dėliojami akmenukai. Abakas buvo naudojamas ilgą laiką, nes beveik visa žmonijos istorija jį mini. Mechaninės mašinos atsirado daug vėliau, nes juk kiekviena šalis ką nors tobulindavo ar keisdavo.

 Viena iš tobulesnių mechaninių skaičiavimo mašinų, išlikusių iki šių dienų, turėjusių didelę įtaką kitiems mokslininkams, buvo sukurta 1642 metais prancūzų mokslininko Blezo Paskalio. Jis sugalvojo įrenginį, galintį atimti ir sudėti, kurį amžininkai pavadino „Pascalina“ (1 pav.).Jį sudarė ratukai, ant kurių buvo užrašyti skaičiai nuo 0 iki 9. Apsisukęs ratukas užkabindavo gretimą ratuką ir pasukdavo jį per vieną skaičių. Pagrindinė šios mašinos yda – labai sudėtingas įvairių operacijų, išskyrus atimtį, atlikimas.B. Paskalio nuopelnai kompiuterių istorijoje prisimenami ir šiandien, nes jo vardu yra pavadinta viena populiariausių programavimo kalbų, t.y Paskalio kalba.

 Pirmąją mašiną, kuri atliko visus keturis veiksmus, buvo sukurta 1673 metais vokiečio Gotfrydo Vilhelmo Leibnico. Šį mokslininką išgarsino ne tik sukurtas kalkuliatorius, bet ir diferencialinis ir integralinis skaičiavimas bei jo ištirta dvejetainė skaičiavimo sistema, kuri iki šiol plačiai taikoma kompiuteriuose.

 1801 metais prancūzas Žozefas Žakardas sukūrė visiškai automatizuotas audimo stakles (2 pav.)., valdomas perforuotomis kortomis. Šitaip būdavo užkoduojama audimo raštas. 1822 metais šią jo idėją panaudojo Čarlzas Babidžas savo sukurtoje mašinoje, kurią pavadino skirtumine, nes jos veikimas pagrįstas baigtiniu skirtumų metodu. Esminis jos trūkumas – ji atlikdavo tik vieną užduotį, norint atlikti kitokią operaciją, reikėdavo keisti visą jos mechanizmą.

 1833 metais Čarlzas Babidžas nutarė sukurti universalią skaičiavimo mašiną, kurią pavadino „analizine mašina (3 pav.). Tai buvo pirmoji programuojama skaičiavimo mašina, tačiau ją realizuoti buvo problematiška – ji būtų buvusi ne mažesnė už garvežį. Ši mašina sukurta taip ir nebuvo. Č. Babodžas nepateikė nė vieno išsamaus aprašymo. 1843 metais keletas jo brėžinių buvo atiduota saugoti Karališkojo koledžo muziejui Londone. Šio mokslininko nuopelnas tas, kad jis pirmasis „analizinėje mašinoje“ pritaikė komponentus, kurie yra svarbiausi ir šiuolaikiniame kompiuteryje. Č. Babidžas suprato, kad skaičiavimo mašiną turi sudaryti penki pagrindiniai komponentai:

• Įvesties įrenginys – informacijai įvesti;

• Atmintis – skaičiams ir komandoms išsaugoti;

• Aritmetinis įrenginys – vykdantis skaičiavimo procesą;

• Valdymo įrenginys – programoms vykdyti;

• Išvesties įrenginys – rezultatams išvesti;

 1890 metais amerikietis Hermanas Holeritas suprojektavo gyventojų surašymo duomenų apdorojimo mašiną, vadinamą tabuliatoriumi (4 pav.). Jis taip pat naudojo perfokortas. H. Holerito tabuliatorius tapo pirmąja skaičiavimo mašina, veikiančia ne mechaniniu procesų pagrindu. Ji pasirodė esanti labai efektyvi, ir tai leido įsteigti firmą, gaminančią tokius tabuliatorius. Nuo 1924 metų iki dabar ji vadinasi „IBM“ (International Business Machines) ir yra viena stambiausių kompiuterius gaminančių firmų.

 1936 metais vokiečių inžinierius Konradas Cūzė
sukūrė skaičiavimo mašiną Z -1, kurioje pritaikė dvejetainę sistemą, nors eksperimentavo ir su dešimtaine skaičiavimo sistema. Vėlesniame modelyje Z-2 vietoje mechaninių jungiklių panaudojo elektromechanines rėles, o pormacijai įvesti pritaikė perforuotą 35 mm pločio fotojuostą, kurią vėliau pakeitė popierine.

 1939 metais bulgaras Džonas Atanasonas sukūrė pirmojo kompiuterio projektą, kuris vadinosi „ABC“ ir buvo skirtas studentų moksliniams darbams. Jo privalumai tie, kad naudojamos elektroninės lempos, o duomenys koduojami dvejetaine skaičiavimo sistema

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 815 žodžiai iš 2625 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.