Kristijonas donelaitis1
5 (100%) 1 vote

Kristijonas donelaitis1

KRISTIJONAS DONELAITIS

(1714-1780)

Kristijonas Donelaitis – vienas originaliausių Švietimo epochos Europos rašytojų, lietuvių literatūros klasikas.

Gimė 1714m. sausio 1d. Mažojoje Lietuvoje, Lazdynėlių kaime netoli Gumbinės, laisvųjų valstiečių šeimoje. Apie 1731m. įstojo į Karaliaučiaus Knypavos katedros mokyklą, kurią baigė 1736m. 1736-1740m. Karaliaučiaus universitete studijavo teologiją, lankė lietuvių kalbos seminarą. 1740-1742m. dirbo Stalupėnų mokykloje muzikos mokytoju ir choro vedėju, nuo 1742m. mokyklos vedėju. Nuo 1743m. iki mirties K.Donelaitis buvo Tolminkiemio kunigas. Laisvalaikiu rašė eiles, komponavo muziką, dirbo barometrus, muzikos instrumentus, optinius prietaisus. Pirmieji du poeto gyvenimo Tolminkiemyje dešimtmečiai buvo nepalankūs jo kūrybiniam darbui. Atsidėti kūrybai trukdė įtempti santykiai su vietos valdžia; jį slėgė tautiškai mišrios (2/3 vokiečių, 1/3 lietuvių) parapijos administravimas, klebonijos ūkio reikalai. Kliudė ir septynerių metų karas (1756 – 1763), kuris 1756 m. tiesiogiai palietė Tolminkiemį.

Literatūrinį darbą K.Donelaitis pradėjo apie 1740-1743m. Išlikusios 6 pasakėčios, spėjama, parašytos ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu. Pagrindinį savo kūrinį „Metus“ K.Donelaitis rašė 1765 – 1775m. Pats K.Donelaitis savo kūrybos nespausdino. Pirmasis K.Donelaičio raštų leidėjas buvo L.Rėza („Metus“ jis paskelbė 1818, pasakėčias 1824). Rašė eilėraščius ir vokiečių kalba.

Mirė 1780m. lapkričio 18d. Tolminkiemyje, palaidotas bažnyčioje.Kristijono Donelaičio tėvynė – Rytų Prūsija. Jau 13 a. šį kraštą pavergė kryžiuočiai ir stengėsi jį suvokietinti. Maras Prūsiją apėmė 1709 metais. Po to atėjo badas…

Jis gimė praėjus penkeriems metams po baisiosios nelaimės. Čia pasaulį išvydo grožinės lietuvių literatūros pradininkas Kristijonas Donelaitis. “Bet kaip dažnai būna su rašytojais, kurių veikalai tik po mirties tepaskelbiami,- apie jų gyvenimą mažai teturime žinių,- taip yra ir su mūsų poetu”. (L. Rėza)

Neišliko net Donelaičio portreto. Kuklūs biografiniai duomenys: Karaliaučiaus universiteto auklėtinis; kelerius metus dirbo muzikos mokytoju; vedė mokyklos vedėjo našlę Aną Reginą; tapęs liuteronų kunigu, Tolminkiemyje (dabar Čistyje Prudy) dirbo iki mirties. Čia valdžios ir savo lėšomis atstatė Tolminkiemio bažnyčią (dabar K. Donelaičio muziejus), kleboniją, pastatė naują mokyklą ir našlių namą.

Tai gamtos apdovanota asmenybė: puikiai sakė pamokslus, kūrė eiles, komponavo muziką, gamino muzikos instrumentus, darė termometrus, barometrus, laikrodžius, šlifavo stiklus. Troško būti teisingas ir gailestingas, kiekvienam daryti gera, nekerštauti, mylėti Dievą ir žmones. O svarbiausia – kaip mažą paukštuką savo delnuose jis šildė gęstantį tuose kraštuose lietuvišką žodį.

„METAI“

K. Donelaičio poema “Metai” seniausiai peržengė epochų ribas, valstybių sienas. Ji išversta į daugelį pasaulio kalbų, verčiama net į japonų kalbą.

Pirmasis ją suredagavo, išvertė į vokiečių kalbą ir savo lėšomis 1818 metais išleido Karaliaučiaus universiteto profesorius L. Rėza. “Metai” išspausdinti, kai nuo autoriaus mirties praėjo 38 metai… Kuršių Nerijoje dabar stovi paminklas L. Rėzai.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 496 žodžiai iš 958 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.