Kristupas kolumbas ir jo keliones
5 (100%) 1 vote

Kristupas kolumbas ir jo keliones

I. ĮVADAS

Kristupas Kolumas 1451 m. gimė Genujoje (Italija) ir mirė 1506 m. Valjadolide. 1476 m. jis gyveno Lisabonoje ir dirbo jūros žemėlapių braižymo dirbtuvėje. Kolumbas buvo jūrininkas, keliautojas, surengė 4 keliones per Atlanto vandenyną. 1476 – 1484 gyveno Portugalijoje. Remdamasis antikinėmis žiniomis apie Žemės rutulio pavidalą ir netiksliais XV a. mokslininkų apskaičiavimais manė, kad, plaukiant į vakarus nuo Pirėnų pusiasalio, galima rasti Indiją, ir sudarė kelionės projektą. Kai Portugalijos karalius jo projekto neparėmė, Kolumbas persikėlė į Kastiliją ir išsirūpino Ispanijos karaliaus leidimą vadovauti savo suprojektuotai kelionei.

Į I kelionę (1492-93) Kolumbas išplaukė 3 laivais – ,,Santa Maria“, ,,Pinta“ ir ,,Nina“. Kelionėje dalyvavo _90 žmonių. Jis perplaukęs Atlantą 1492.10.12 atrado Bahamų salyno San Salvadoro salą, po to Kubą, Haitį.

II kelionei (1493-96) vadovavo jau būdamas admirolas ir atrastų žemių vicekaralius. Šioje kelionėje plaukė 17 laivų, _1500 žm. Tada Kolumbas atrado Dominiką, Gvadelupę, Antigvą, Virginijos (dabar Virdžinijos) salas, Puerto Rika, Jamaiką ir dar _20 kitų salų.

Patekęs į karaliaus nemalonę, Kolumbas prarado savo privilegijas ir III kelionės metu jau nebebuvo vicekaraliumi. Per III kelionę (1498-1500; 6 laivai; _300 žmonių) Kolumbas atrado Trinidado s. ir įplaukė į Orinoko žiotis (P. Amerika)

Per IV kelionę (1502-04) plaukė 4 laivai ir _150 žmonių. Tada buvo apiplauktas Jukatano pusiasalis ir Centrinės Amerikos š.r. krantai iki Urabos įlankos.

Iki mirties Kolumbas manė pasiekęs R. Azijos krantus. Po Kolumbo atradimų prasidėjo intensyvi atrastų žemių kolonizacija, bei vietinių gyventojų naikinimas. Kolumbo atradimai turėjo didelę pasaulinę, istorinę reikšmę.

II. KOLUMBO KELIONĖS

1. Pirmoji Kolumbo ekspedicija

Flotilę sudarė 3 laivai: ,,Santa Marija“, ,,Pinta“ ir ,,Nina“. 1492 m. rugpjūčio 3 d. Kolumbo laivai išplaukė iš Paloso. Kanarų salose ,,Pintą“ teko remontuoti ir tik po to nustatytas kursas į Vakarus. Kolumbas rašė du laivo žurnalus. Viename sumažindamas nuplauktus atstumus, o antrame žymėjo tikruosius. Pirmąjį žurnalą matydavo jūreiviai.

Įrašai iš laivo žurnalo

Rugsėjo 9 d. Trečią valandą pakyla šiaurės rytų vėjas ir aš išplaukiu (iš Kanarų) vakarų kryptimi.

Rugsėjo 24 d. Kuo dažniau pasirodžiusi žemė dingsta iš akių, tuo labiau, išsisklaidžius miražui, didėja jūrininkų baimė ir murmėjimas.

Spalio 10 d. kursas pietūs-pietūs-vakarai. Žmonės nebetveria ir skundžiasi ilga kelione. Aš juos guodžiu ir primenu, koks atlyginimas jų laukia, aiškinu, kad jie be reikalo skundžiasi, nes aš vis vien keliausiu tolyn, kol atrasiu Indiją.

Spalio 12 d. Antrą valandą nakties pasirodė žemė. Rytą išlipu į mažą salelę, išskleidžiu karalystės vėliavą, Karaliaus ir Karalienės vardu paskelbiu tą žemę Ispanijos nuosavybe.

Spalio 21 d. Medžiai žali kaip balandžio mėnesį Andalūzijoje. Jų čia tūkstančiai rūšių su kvapniais vaisiais. Taip pat tokia gausybė melodingai giedančių paukščių, jog žmogus niekados nenorėtum palikti šių vietų.

Spalio 24 d. Išplaukiu į salą, kurią indėnai, plaukiantys su manim, vadina Kolba (Kuba). Jei tikėčiau jų pasakojimais apie jos dydį ir turtingumą, tai turėtų būti Sipangu (taip Markas Polas buvo pavadinęs Japoniją), esanti šiame krašte, kaip spėju iš matytų žemėlapių. Indėnai sako, kad saloje daug perlų, aukso ir prieskonių.

Gruodžio 16 d. Espanjolos (Haičio) gyventojai neturi ginklų ir vaikšto visai nuogi. Jie tokie bailūs, jog nedrįso pulti trijų mūsų vyrų. Jie moka klausyti įsakymų ir paliepus dirbti. Ispanijoje iš jų bus galima padaryti apsišvietusius krikščionis.

Rugsėjo 16 d. pastebėta daug žalių dumblių. Tris savaites jie plaukė jūra, kurioje buvo daug žolės. Taip buvo atrasta Sargaso jūra. Spalio pradžioje jūreiviai ir karininkai primygtinai reikalavo pakeisti kursą, kuris iki tol buvo vakarų krypties. Išvargintos įgulos norėjo sukelti maištą, tačiau Kolumbas juos nuramino. Spalio 12 d. ,,Pintos“ jūreivis Rodrigas Triana pamatė žemę. Pirmoji kelionė per Atlantą užtruko 33 dienas.

Saloje Ispanai pamatė nuogus žmones. Tai buvo aravakai, kuriuos po 30 metų visiškai išnaikino kolonizatoriai. Indėnai savo salą vadino Guanachani, o Kolumbas ją pavadino San Salvadoru (Šventas išgelbėtojas). Tai – viena iš bahamų salų. Greitai buvo įsitikinta, kad tai ištisas salynas. Plaukdamas į pietus, Kolumbas kitas salas pavadino Santa Marija ir Ferdinandinu (dabar Long Ailendas). Dvi savaites flotilė plaukiojo tarp Bahamų salų. Kolumbas aprašė visiškai jam nežinomus augalus. Paskutinė sala, kurioje spalio 20 d. išsilaipino ispanai, buvo pavadinta Izabele (Krukid Ailendas).

Ekspedicijos dalyviams indėnai papasakojo apie pietuose esančią didelę Kubos salą. Spalio 28 d. Kolumbas pasiekė Kubos šiaurės rytų pakrantę. Kitą dieną jie plaukė salos šiaurės vakarų pakrante, tačiau matė tik dvi pavienes gyvenvietes. Nebuvo čia nei turtingų Azijos miestų, nei aukso, kurio taip ieškojo ispanai. Kolumbas manė, kad jis priplaukė prie neturtingų Kinijos rajonų. Rytuose turėjo būti turtinga Japonija ir laivas pasuko atgal. Ispanai iš indėnų sužinojo
apie turtingą salą, kurioje yra aukso ir lapkričio 13 d. išplaukė jos ieškoti. Lapkričio 20 d. dingo ,,Pintos“ laivas ir Kolumbas įtarė išdavystę. Po dviejų savaičių likę du laivai pasiekė rytines Kubos pakrantes. Gruodžio 5 d. jie pasuko į pietus-pietryčius ir kitą dieną priplaukė salą. Tai buvo Haičio sala, o Kolumbas ją pavadino Espanjola. Jo nuomone, gamta čia buvo gražesnė negu Ispanijoje. Vietiniai gyventojai turėjo aukso, ir ispanai visokiais būdais jį pasisavindavo.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 878 žodžiai iš 2637 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.