Kvėpavimo organų infekcinės ligos rūkymas
5 (100%) 1 vote

Kvėpavimo organų infekcinės ligos rūkymas

Turinys:

Rūpinimasis kvėpavimo organų sveikata………………………………………………………..3

Plaučių ligos……………………………………………………………………………………………….4

Nuo plaučių uždegimo galima mirti……………………………………………………………….5

Emfizema sumažina plaučių tūrį……………………………………………………………………7

Plaučių vėžį sukelia rūkymas………………………………………………………………………..9

Plaučių vėžio paplitimas, etiologija………………………………………………10

Tabako sukeltos ligos pakerta vis daugiau moterų………………………………11

Literatūra………………………………………………………………………………………………….13

Rūpinimasis kvėpavimo organų sveikata

Žinome, kad visi kvėpavimo organai yra iškloti šilta, drėgna, gleivėta membranine plėve, kurią nuolat veikia aplinkos oras. Sveikatai gali turėti poveikį šio oro kokybė, apibūdinama jame esančiais teršalais ir mikrobais.

Į traktą patenka infekcija

Mikrobus dažnai vienas žmogus kitam perduoda per kvėpavimo takus. Vieno nusičiaudėjimo pursluose gali būti milijardai bakterijų ar virusų. Gleivinę saugo gleivės ir pastovus blakstienėlių virpėjimas, bet jei užkrato elementų skaičius yra didelis ir mūsų atsparumas sumažėjęs, gali pasireikšti kvėpavimo takų infekcijos – peršalimas ir gripas.

Virusinė infekcija iš nosies ertmių gali išplisti į ančius (sinusitas), į vidurinę ausį (vidurinės ausies uždegimas), į gerklas (laringitas) ir į bronchus (bronchitas). Ūminis bronchitas paprastai gydomas antibiotikais. Antra vertus, lėtinis bronchitas nebūtinai yra infekcijos padarinys. Jį dažnai sukelia nuolatinis bronchų gleivinės dirginimas; joje pamažu vyksta degeneraciniai pokyčiai, taip pat netenkama blakstienėlių ir jų valomojo poveikio. Dažnai kosima, o žmogus tampa jautresnis kvėpavimo takų infekcijoms. Paprastai lėtinis bronchitas pasireiškia rūkantiems cigaretes arba tiems, kurie būna prirūkytame arba užterštame ore.

Streptokokinė angina – tai labai ūmi gerklės infekcija, kurią sukelia bakterija Streptococcus pyogenes. Karščiuojama, ryti būna sunku. Skirtingai nuo virusinių infekcijų, streptokokinęanginą reikia gydyti antibiotikais. Negydoma ji gali sukelti komplikacijas.Plaučių ligos

Plaučių uždegimas ir tuberkuliozė yra dvi svarbios plaučių ligos, paprastai pagydomos antibiotikais. Kitos trys aptariamos ligos – emfizema, plaučių fibrozė ir plaučių vėžys – nepriklauso nuo infekcijos; daugiausia jas sukelia rūkimas.

BRONCHEKTAZINĖ LIGA

Bronchektazinę ligą sąlygoja daugelis faktorių. Ji gali būti įgimta ir įgyta. Svarbiausi veiksniai yra nevisaverčiai bronchai (gali būti susilpnėjusi, praradusi elastingumą bronchų sienelė) ir kvėpavimo takų infekcijos (Haemophilus influuenzae, Streptococcus pneumoniae, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa). Bronchektazine liga dažniausiai serga jauni žmonės, tačiau paprastai ji prasideda jau vaikystėje ar net kūdikystėje (persirgus ūmiomis kvėpavimo takų ligomis). Vyrai šia liga serga dažniau negu moterys. Palankias sąlygas bronchektazinei ligai atsirasti sudaro rūkymas, alkoholizmas, dažni peršalimai, buvimas dulkėtoje aplinkoje.

Simptomai:

· Dusulys

· Apetito stoka

· Deformuota krūtinės ląsta

· Kūno masės mažėjimas

· Kosulys

· Skrepliavimas

· Nežymus karščiavimas

· Silpnumas

· Nuovargis

· Pelenų spalvos oda

Nuo plaučių uždegimo galima mirti

Daugumą plaučių uždegimo formų sukelia bakterijos ir virusai. Ypač reta plaučių uždegimo forma būdinga sergantiems AIDS. Ją sukelia pirmuonis Pneumocystis carinii. Kartais uždegimas vyksta atskirose plaučių skiltyse. Prisipildžiusios skysčio, sultys tampa neveiklios. Taigi, kuo daugiau skilčių yra apimta uždegimo, tuo rimtesnė infekcija.

Tuberkuliozė sugrįžo

Plaučių tuberkuliozę sukelia tuberkuliozės bacila (bakterija). Žmogui sergant tuberkulioze, jo alveolės sprogsta ir pakeičiamos neelastingu jungiamuoju audiniu. Atlikus odos mėginį, galima pasakyti, ar žmogus kada nors buvo užsikrėtęs tuberkulioze. Mėginys – tai labai atskiesta bacilų ištrauka, kuri įšvirkščiama į odą. Jei žmogus niekad nebuvo užsikrėtęs bacilomis, jokios reakcijos nėra, bet jeigu imunitetas tuberkuliozės baciloms jau yra išsivystęs, atsiranda uždegiminis plotas, kuris labiausiai išryškėja po dviejų dienų. Kai šios bacilos užpuola plaučių audinį, ląstelės apie svetimkūnius sukuria apsauginę kapsulę ir atskiria juos nuo kūno. Ši mažytė kapsulė vadinama tuberkulioziniu mazgeliu. Kai organizmo atsparumas didelis, įkalinti organizmai žūva, bet kaip atsparumas mažas, tai jie galiausiai gali išsilaisvinti. Jei šviečiant krūtinę rentgeno spinduliais randama aktyvių tuberkuliozės židinių, žmogui skiriamas atitinkamas gydymas ligai lokalizuoti ir sunakinti bakterijas.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 661 žodžiai iš 2148 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.