Kvėpavimo pratimai ir jų reikšmė organizmui
5 (100%) 1 vote

Kvėpavimo pratimai ir jų reikšmė organizmui

Kvėpavimo pratimai ir jų reikšmė organizmui

Visiems, ne tik sergantiems kvėpavimo takų ligomis, bet ir sveikiems, reikėtų mokytis taisyklingai kvėpuoti, t.y. įkvėpti oro pilna krūtine. Ne veltui sakoma, kas kvėpuoja ne pilna krūtine, tas gyvena nepilnavertį gyvenimą.

Kūdikiai viską daro teisingai – kai jie kvėpuoja, kilnojasi pilvukai. Augdami vaikai patiria stresų, baimių, todėl jų kvėpavimas greitėja, tampa negilus, neramus, paviršutiniškas. Daug laiko praleisdami nepritaikytuose jų ūgiui suoluose, nešiodami sunkias kuprines, vaikai kūprinasi. O susikūprinus, taisyklingai kvėpuoti neišeina. Viskas susiję.

Kai kvėpavimo procese dalyvauja diafragma, pilvas įkvepiant išsipučia, iškvepiant susitraukia, tada į plaučius patenka daugiau oro. Kad jo patektų pakankamai, krūtinė neturi būti užspausta, todėl nesikūprinkite. Gilus kvėpavimas padeda:

• atsipalaiduoti ir pašalinti įtampą;

• įveikti nuovargį ir kaupti energiją;

• nuraminti mintis ir emocijas;

• gerina atmintį ir padeda susikaupti.

Kaip reikia kvėpuoti? Plaučius irgi reikia treniruoti, jei nenorime sirgti kvėpavimo takų ir kitomis ligomis. Kvėpuojant negiliai ir paviršutiniškai, plaučiai nefunkcionuoja taip, kaip turėtų. Reikia kvėpuoti taip, kad dirbtų viršutinė, vidurinė ir apatinė plaučių dalis. Kvėpuojant turi dalyvauti diafragma. Kai įkvepiame, ji slenka žemyn ir pilvas išsipučia. O kai iškvepiame diafragma pakyla į viršų ir pilvas sumažėja. O žmonės įpratę kvėpuoti netaisyklingai – įkvėpdami orą, išpučia krūtinę ir įtraukia pilvą, o iškvėpdami išpučia pilvą. Reikia daryti atvirkščiai – įkvepiant išpūsti pilvą, iškvepiant įtraukti.

Taisyklingas ir gilus kvėpavimas ramina. O tai sergant astma labai svarbu. Nes neretai ne tik alergenai, bet ir psichinė įtampa sukelia priepuolį, kuris vaiką labai išgąsdina, tada dar labiau imama dusti. Psichinė būsena ir kvėpavimas labai tarpusavyje susiję. Jogai sako, kad kvėpavimas yra tiltas tarp žmogaus kūno ir dvasinio pasaulio. Stebėdami žmogaus kvėpavimą, galime pasakyti, kokia jo psichinė būsena, o reguliuodami kvėpavimą galime kontroliuoti ir savo būsenas.

Pratimą galima daryti atsigulus. Tada kūnas mažiausiai eikvoja energijos. Tačiau jei esate labai pavargę, galite užmigti. Tada patogiai įsitaisykite kėdėje arba atsisėskite lotoso poza. Įkvėpimas susideda iš trijų fazių, kurios nuosekliai be pauzių viena kitą keičia:

1. įkvėpimas pilvo apačia;

2. įkvėpimo visais plaučiais;

3. įkvėpimo užbaigimas ties raktikauliais.

Iškvepiant viską reikia daryti atvirkštine seka. Kvėpavimas turi būti tarsi jūros bangavimas. Įkvepiant banga kyla iš apačios į viršų, iškvepiant – leidžiasi.

Mokydamiesi atlikti asanas, kartu mokomės ir taisyklingai kvėpuoti. Taisyklingas kvėpavimas padeda gamintis kokybiškoms ląstelėms, žmogaus energetinis lygis tampa aukštesnis.

Kapalabhati arba švytinčios kaukolės kvėpavimas. Tai unikali, per tūkstančius metų patikrinta technika. Jei taisyklingas kvėpavimas sureguliuoja organizmo veiklą, tai kapalabhati kvėpavimas priskiriamas prie organizmo švarinimo technikų. Jis labai paprastas ir kasdieniškas. Nieko naujo mokytis nereikia, užtenka tik prisiminti, kaip išpučiame nosį. Išpūtimas turi būti trumpas, bet gana stiprus. Išpučiant orą turi dirbti ir pilvo presas, ir diafragma.

Iškvepiant pilvas įtraukiamas, diafragma greitai pakyla aukštyn, o įkvepiame savaime atleidus pilvą. Rekomenduojama pradžioje padaryti 21 greitą iškvėpimą, pailsėti ir vėl pakartoti 21 kartą. Treniruokitės, kol galėsite tai padaryti 108 kartus. Taip kvėpuojant plaučiuose greitai keičiasi ,,gyvo“ ir ,,negyvo“ oro santykis, vyksta vidinė oro cirkuliacija. Būtų gerai jei sugebėtumėte padaryti 80 iškvėpimų per minutę. Ritmas turi būti greitas – maždaug du iškvėpimai per sekundę.

Kapalabhati galima daryti atsigulus, atsisėdus arba derinti su asanomis.

Širdies kvėpavimas. Atsisėskite patogiai ištiesta nugara, pajuskite savo fizinį kūną. Tiksliai nustatykite jo padėtį aplinkoje: patalpą, supančius daiktus, vietovę. Įsijauskite į savo vidinę būseną, supančią atmosferą, prisiminkite paskutines mintis. Užsimerkite. Įprasminkite kvėpavimą – skirkite jam 3–5 minutes, stebėdami krūtinės ląstos išsiplėtimą ir susitraukimą. Sutelkite dėmesį į širdies centrą. Įsivaizduokite jį mažo švytinčio rutuliuko formos. Lėtai įkvėpdami, jauskite jo tolygų plėtimąsi. Sulaikykite kvapą, išsaugodami savyje talpumo jausmą, kol pajusite diskomfortą. Taip pat lėtai iškvėpdami pajauskite sugrįžimą atgal į fizinį kūną, į krūtinės centrą. Sulaikę trumpam kvėpavimą, įsisąmoninkite jus supantį pasaulį, kuris yra jūsų „turinys“ įkvepiant, išsaugokite dėmesį į širdies centrą.

1 pratimas

KRŪTINĖS LĄSTOS IŠPLĖTIMAS

PRADINĖ PADĖTIS. Stovėti tiesiai, kojas suglausti, rankas nuleisti žemyn, žiūrėti tiesiai, į vieną tašką.

ATLIKIMAS:

1. Ramiai, lėtai, giliai įkvėpti.

2. Kvėpavimą sulaikyti.

3. Rankas ištiesti sulig pečių aukščiu pirmyn ir smarkiai įtempti raumenis, kumščius sugniaužti (nykščiai kumštyje); greitu judesiu per šonus jas mesti atgal ir nesustojant vėl grąžinti pirmyn.

4. Tokius įtemptų rankų judesius
(atgal-pirmyn) kartoti keletą kartų.

5. Nuleisti ir atpalaiduoti rankas.

6. Plačiai išsižiojus, energingai, su garsu „cha!“ iškvėpti. Pratimas kartojamas nuo 1 iki 5 kartų, kas dekadą pridedant po vieną kartą.

Dėmesys sutelkiamas į krūtinės ląstą. Gydomoji reikšmė:

1. Didina krūtinės ląstos bei plaučių apimtį ir gerina jų veiklą;

2. Vysto krūtinės ir pečių raumenis;

3. Stiprina rankų raumenis.

2 pratimas

RANKOMIS ATLIEKAMI APSKRITIMAI

PRADINĖ PADĖTIS. Stovėti tiesiai, kojos suglaustos, rankos nuleistos žemyn, žiūrėti tiesiai, į vieną tašką.

ATLIKIMAS:

1. Abi rankas sulig pečių aukščiu ištiesti pirmyn. Kumščiai sugniaužti, nykščiai kumščiuose.

2. Įkvėpti lėtai, ramiai.

3. Sulaikyti kvėpavimą.

4. Kvėpavimą sulaikius, abiem rankomis kartu padaryti keletą apskritimų, iš pradžių žemyn-atgal-aukštyn-pirmyn, po to – į kitą pusę: aukštyn-atgal-žemyn-pirmyn.

5. Rankas nuleisti, atpalaiduoti ir stipriai išsižiojus energingai iškvėpti tariant garsą „cha!“

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 984 žodžiai iš 1960 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.