Laidavimas
5 (100%) 1 vote

Laidavimas

Turinys

1 Laidavimas 2

1.1.“Akademinė Kredito Unija” 2

1.2. Laidavimo Sutarties Forma Ir Turinys 3

1.3. Laiduotojo Teisės 4

1.4 Laiduotojo Ir Skolininko Atsakomybė 4

1.5. Laidavimo Pasibaigimas 5

1.6. Išvados 7

Literatūra 7

1. Laidavimas

Laidavimas -dokumentas, kuriuo suteikiama asmeniui teisė gauti paslaugas už nustatytą kainą; taip sudaroma perkamoji galia asmenims, kurie kitaip negalėtų pasirinkti paslaugų savo nuožiūra.

Arba

Laidavimas-tai sutartis, pagal kurią laiduotojas įspareigoja atsakyti kito asmens kreditoriui, jei tas asmuo, už kurį laiduojama, neįvykdys visos savo prievolės ar jos dalies.

Šiaip skirtingais, tačiau tą pačią esmę nusakančiais apibrėžimais norima pasakyti, kad skolininkui neįvykdžius arba netinkamai įvykdžius laidavimu užtikrintą prievolę, kreditoriui atsiranda teise pareikšti reikalavimą skolininkui arba jo laiduotojui.

Bankai taip pat turi savo sampratą kas yra laidavimas ar garantija, pvz.: “SAMPO” bankui tai, įsipareigojimas sumokėti garantijos gavėjui tam tikrą sumą ar jos dalį, jeigu banko klientas, už kurį bankas garantavo, nesugeba laiku ir tinkamai įvykdyti savo įsipareigojimo garantijos gavėjui. Garantija ar laidavimas padės sumažinti sandorio riziką ir įgyti partnerių pasitikėjimą bei užtikrins sandorio prievolių įvykdymą.

“VILNIAUS BANKAS” laidavimus ir garantijas apibrėžia taip – raštiški sandoriai, pagal kuriuos bankas įsipareigoja atsakyti pareiškėjo ar kito asmens kreditoriui, jei tas asmuo, už kurį garantuojama arba laiduojama, neįvykdys savo prievolės ar jos dalies.

Laidavimas turi daug aspektų, t.y. gali būti laiduojama ir už gaminio kokybę, kai gamintojas įsipareigoja, kad jo gaminys atitiks visus standartus ir pan.

1.1.“Akademinė Kredito Unija”

Aš kaip laidavimo pavyzdį pateiksiu “Akademinės Kredito Unijos” (toliau “Unija”) reikalavimus laiduotojui ir tai ką ji pati įsipareigoja Laiduotojo atžvilgiu:

1. Laiduotojas kaip solidarinis skolininkas Unijai, įsipareigoja atsakyti, jeigu Unijos narys ( už kurį jis laiduoja), neįvykdys visos savo prievolės arba jos dalies, arba ją įvykdys netinkamai, t.y. ne taip kaip nurodyta sutartyje ir visuose tolimesniuose papildymuose ir pakeitimuose, kurią skolininkas pasirašė;

2. Taip pat patenkinti Unijos reikalavimus pirmumo tvarka;

3. Nedelsiant informuoti Uniją apie sąskaitų atidarymą arba uždarymą kitose kredito įstaigose ir bankuose;

4. Sudaryti sąlygas Unijos atstovams be kliūčių patikrinti Laiduotojo veiklą vietoje, susipažinti su buhalterine-finansine ir kita dokumentacija;

Unija Laiduotojo atžvilgiu įsipareigoja:

1. Laiduotojui įvykdžius prievoles už skolininką, perduoti Laiduotojui dokumentus, patvirtinančius Laidotojo atgręžtinį reikalavimą į Skolininką, taip pat teises, užtikrinančias šį reikalavimą. T.y. Laiduotojas šiuo atveju tampa kreditorium Skolininko atžvilgiu;

2. Unija turi tokias teises:

1. Pateikti debeto pavedimą, jeigu Skolininkas neįvykdys įsipareigojimų kurie paminėti skiltyje apie Skolininko įsipareigojimus; Ši sutartis taip pat laikoma laiduotojo daugkartiniu sutikimu mokėti pagal debeto pavedimus, kuriuo laiduotojas sutinka nurašyti ir pervesti lėšas iš jo sąskaitos banke Unijai, kai pastaroji pateiks debeto pavedimą;

2. Skolininkui negrąžinus paskolos ar jos dalies pagal paskolos tvarkaraštį, kurį duoda skolininkui Unija pasirašius sutartį, po 10 dienų nesumokėti delspinigiai, palūkanos ir paskola gali būti nurašomi iš laiduotojo sąskaitų (išskyrus pajinę) Unijoje;

3. Unija gali nukreipti išieškojimą į kitą laiduotojo turtą įstatymų numatyta tvarka, jeigu laiduotojo sąskaitose lėšų nėra arba jų neužtenka skolai padengti;

Laidavimas, kaip prievolių įvykdymo užtikrinimo būdas, savo juridine prigimtimi yra papildoma (šalutinė) prievolė. Taip pat kai pasibaigia prievolė arba ji pripažįstama negaliojančia, taip pasibaigia ir laidavimas. Laidavimo sutartimi reguliojami turtiniai santykiai tarp kreditoriaus, skolininko ir skolininko laiduotojo. Šios sutarties esmė yra ta, kad trečiasis asmuo įsipareigoja atsakyti kreditoriui už skolininką, jeigu šis neįvykdys savo subjektyvinės pareigos prievolėje. Juridiniu požiūriu laidavimo sutartis apibūdinama kaip vienašalė, neatlygintina. Sutarčių sudarymo laisvės principas leidžia daryti prielaidą, kad laidavimo sutartis gali būti ir atlygintinė, jeigu tai nustatyta sutartyje.

1.2. Laidavimo Sutarties Forma Ir Turinys

Laidavimo atsiradimo juridinį pagrindą sudaro sutartis, pagal kurią trečiasis asmuo sutinka būti kreditoriui laiduotoju už skolininką. Laiduotoju gali būti vienas ar keli, tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, pavyzdžiui jūsų vienas iš šeimos narių ar darbovietė. Juridiniai asmenys būti laiduotojais gali tik tokiu atveju, jei tai yra nedraudžiama jų įstatuose. Pvz.: Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo (Lietuvos respublikos valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymas 1994m. Nr. 102-2049). 13 straipsnio 9 punktas nustatė, kad įmonės turtu negali būti užtikrintas kitų asmenų prievolių įvykdymas. Tai reiškia, kad šios įmonės negali būti nei įkaito davėju, nei laiduotoju.

Taip pat sutartis turi būt sudaroma
rašytine forma, o jei šis reikalavimas pažeidžiamas, ji negalioja (Civilinio kodekso 213 straipsnis). Skirtingai nei garantija, laidavimas yra dvišalis sandoris tarp kreditoriaus ir laiduotojo. Be to, laidavimo, kaip ir įkeitimo, sutartimi gali būti užtikrinta tik galiojanti prievolė, kadangi pripažinus pagrindinę sutartį negaliojančia, laidavimo sutartis, kaip papildomos prievolės atsiradimo pagrindas irgi negalioja.

Laidavimo sutarties turinį sudaro jos šalių teisės ir pareigos. Kreditorius pagal laidavimo sutarti turi šias pagrindines teises:

1. Kreditorius turi teise reikalauti iš skolininko arba laiduotojo prievolės vykdymo;

2. Kreditoriaus atžvilgiu skolininkas ir laiduotojas yra solidarūs skolininkai;

3. Kreditorius turi teise pareikšti reikalavimą skolininkui, laiduotojui arba abiems kartu;

4. Laiduotojui patenkinus kreditoriaus reikalavimą, pastarasis privalo perduoti laiduotojui visus dokumentus, patvirtinančius reikalavimus skolininkui (Civilinio kodekso 216 staipsnis).

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 856 žodžiai iš 1701 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.