Langai
5 (100%) 1 vote

Langai

1121314151617181

Kaip reikėtų rinktis langus?

Jūsų name ar bute langai taip susidėvėjo, kad remontuoti jų jau neapsimoka? Statotės naują namą ar rekonstruojate butą ir jums reikalingi nauji langai? Iškyla klausimas nuo ko pradėti, kaip teisingai pasirinkti gerus langus? Šiame straipsnyje pabandysiu pateikti kelis patarimus kaip elgtis ir ką daryti tokioje situacijoje.

Jei turite pakankamai laiko (arba yra darbų vadovas) galima kviestis įvairių firmų atstovus apžiūrėti ir išmatuoti gaminių angas vietoje, teikti pasiūlymus. Trumpesnis kelias būtų toks: išsimatuojate vieną ar kelias langų angas (nereikia tiksliai), nusipiešiate langų sudalinimą. Turėdami tokius duomenis jau galite kreiptis į langų gamintoją (-us).

Pirmiausia reikėtų apsispręsti, iš kokios medžiagos pagamintų langų labiausiai norėtumėte. Ar tai bus plastikas (PVC), medis, ar aliuminis, o gal būt šių medžiagų kombinacija? Kuris bus geriausias pasakyti neįmanoma, tai priklausys nuo jūsų galimybių, jūsų požiūrio į savo būstą, net požiūrio į savo padėtį visuomenėje. Kiekviena medžiaga turi savų privalumų ir trūkumų (ne veltui šias medžiagas imta kombinuoti tarpusavyje).

Kaip nustatyti, kokios rūšies langai jums tinkamiausi? Jei pirkinio kaina jūsų manymu nėra pats svarbiausias dalykas, galima iškelti sau kitus klausimus:

• Kiek laiko ir pinigų galėsite skirti langų priežiūrai?

• Ar ilgai jais naudositės (gal po kelerių metų parduosite butą ir statysitės namą)?

• Ar jums svarbūs ekologiniai dalykai?

• Kokie langai geriausiai tiktų prie namo išvaizdos ar interjero? Kuo daugiau klausimų užduosite sau iš pat pradžių, tuo lengviau bus apsispręsti renkantis.

Techninėmis šilumos ir garso charakteristikomis, praktiškai visais atvejais, už medinius pranašesni plastikiniai gaminiai, sustiprinti plieno profiliais. Jei langus traktuosime kaip įvaizdžio, interjero dalį arba, kitais žodžiais kalbant, „pastato akis“, tuomet iškyla kiti klausimai – estetika, natūralumas, jaukumas ir kiti subjektyvūs bei stiliaus kriterijai. Šiais kriterijais remiantis, mediniai langai yra gerokai pranašesni už visus savo „konkurentus“. Viena detalė siekiantiems originalumo: tikrai nėra lengva neturint patirties nustatyti iš kokios medžiagos pagaminta rėmo konstrukcija jei ji visa nudažoma, pavyzdžiui, kad ir balta spalva. Užsakant medinius gaminius galima išgauti visą gamą atspalvių, priderinti rėmų atspalvį prie vidaus ar išorės apdailos, baldų todėl šiam pasirinkimo etapui reikėtų skirti daugiau dėmesio.

Kaip kriterijų nurodžius minimalias išlaidas priežiūrai bei ilgaamžiškumą, langų profiliai išsidėliotų tokia tvarka:

1. Aliuminis

2. Klijuotas medis, dengtas aliuminiu

3. Plastikas, dengtas aliuminiu

4. Plastikas

5. Medis

Yra keletas klausimų, į kuriuos gavus teisingus atsakymus galima susidaryti pakankamai aiškų vaizdą kokį produktą ruošiatės pirkti. Žemiau pateikiami keli iš jų.

Apie rėmus:

– Koks rėmo šilumos laidumo koeficientas?

Kuo laidumas mažesnis, tuo profilis geresnis. Svarbu tik nesupainioti su šilumos varža, atvirkščiu dydžiu šiluminiam laidumui.

– Kokie maksimalūs gabaritai leidžiami varstomai daliai?

Šiuo klausimu galima sužinoti kokio stabilumo yra siūloma profilių sistema. Tiesa, šiuos skaičius galima iš piršto laužti arba gaminti visai ne iš tokių profilių, apie kurių gerumą įrodinėjama pirkėjui. Tai priklauso nuo to, ar firma dirba siekdama gerovės tik sau, ar tiki, kad gerą daiktą nusipirkęs klientas bus patenkintas ne tik pirmą žiemą, bet ir dar daugelį metų. Neverta pasitikėti savo „įžvalgumu“, nes tie skirtumai užbaigtame lange net patyrusiam profesionalui dažnai nepastebimi. Čia ir atsiranda svarbiausias pirkimo proceso veiksnys – pirkėjo pasitikėjimas pardavėju, jo profesionalumu ir sąžiningumu. Apie stiklus :

– Kokie stiklo šilumos ir garso izoliacijos rodikliai?

Šioje vietoje reikia pastebėti vieną klaidą, kurią daro dauguma pirkėjų. Praktiškai visi siekia kuo geresnės garso izoliacijos. Tai yra normalu ir gerai. Tačiau daugelis pamiršta, kad kambarį, kuriame sudėti, pavyzdžiui, ypatingai gerų garso izoliavimo charakteristikų langai, kažkokiu būdu reikės vėdinti, ventiliuoti. Jei šis klausimas yra išspręstas, tuomet viskas tvarkoje, tačiau jei ne – langai turės būti praviri tiek žiemą, tiek vasarą, o visos garso izoliacijos charakteristikos neteks prasmės.

Apie vėdinimo sistemą:

• Koks vėdinimo grotelių oro pralaidumas?

• Kokia galimybė groteles išvalyti eksploatacijos metu?

• Kaip grotelės apsaugotos, kad žiemą neapšaltų?

Turėdami pakankamai aiškią ir tikslią užduotį bei atsakymus į rūpimus klausimus, galėsite lengviau palyginti ir skirtingų gamintojų kainas.

Tačiau palyginti, tarkim, plastikinius langų rėmus yra pakankamai sudėtinga. Su šiuo klausimu kasdien susiduria tūkstančiai pirkėjų. Kiekviena profilių sistema turi savų pranašumų. Šiuo metu iš devynių siūlomų plastiko rėmų sistemų Lietuvoje populiariausi yra gaminiai iš SCHÜCO ir REHAU profilių.

Domintis mediniais gaminiais, būtina papildomai prie anksčiau paminėtų paklausti šių dalykų:

Apie rėmą: – Iš kokios medienos bus gaminama?

Savo techninėmis charakteristikomis, kaina bei išvaizda skiriasi pavyzdžiui pušis, maumedis,
įvairios raudonmedžio medienos rūšys (meranti, dark red lauan, andiroba) ir kt.

– Ar mediena klijuota?

Geri langai gaminami tik išš klijuotos medienos.

Apie dažus:

– Kokiais dažais bus dažomi rėmai?

Tinkamiausi medinių rėmų dažymui yra akriliniai dažai – jie tamprūs, atsparūs ultravioletiniams spinduliams, paviršių galima padengti ypatingai plonu sluoksniu (sumažėja dažų sutrūkinėjimo rizika). Norint išsaugoti medžio tekstūrą, rėmai ne lakuojami, o dažomi tais pačiais bespalviais akriliniais dažais.

Kiekvienas pirkėjas turi savo individualius poreikius ir galimybes, todėl vienareikšmio atsakymo kokius langus pirkti, kaip juos sukomplektuoti, nėra. Žemiau pateiksiu labai supaprastintą schemą į kurias vietas atkreipti dėmesį perkant langus, kaip vertinti lango kokybę bendrąja prasme, į ką investuoti.

Keičiant langus daugiabučiame name reikėtų vadovautis tokia supaprastinta taisykle: jūsų buto langų šiluminės savybės turi būti neblogesnės nei kaimynų. Jei centrinė šildymo sistema sureguliuota, pas jus visuomet bus šilčiau nei pas kiaurus langus turintį kaimyną.

Paprastame daugiabučiame name su centrinio šildymo sistema minimalus variantas – baltos spalvos 3 kamerų PVC langai be orlaidės, bet su lankstais leidžiančiais langą atidaryti, atversti ir išsandarinti. Šiame variante užtektų standartinio stiklo paketo. Jei galite investuoti daugiau, priklausomai nuo siekiamo komforto, galima būtų sudaryti tokią seką:

1. Bazinė sudėtis, tik pridedama tinkamai parinkta orlaidė.

2. Bazinė sudėtis, orlaidė, bet vietoje paprasto stiklo paketo dėti paketą su selektyviniu (didesnės šilumos varžos) stiklu.

3. Bazinė sudėtis, orlaidė, paketas su selektyviniu stiklu, bet rėmas ir stakta 5 kamerų.

4. Viskas kaip 3 punkte, tik stiklo pakete dėl geresnės triukšmo izoliacijos panaudoti skirtingo storio stiklai (pav. 4 ir 6mm).

Selektyvinis stiklas, ant kurio yra plonas, akimi beveik nematomas metalų ir metalų oksidų sluoksnis, turi savybę atspindėti šiluminius spindulius. Tokiu būdu kambario šiluma tarsi nuo reflektoriaus atspindima atgal į kambarį. Stiklo paketas su naujos kartos minkšto padengimo selektyviniu stiklu išleidžia į lauką apie 3 kartus mažiau šilumos negu paprastas stiklo paketas (1.1w/m2K ir atitinkamai 2.8 W/m2K).

Jei langus statote privačiame name ar daugiabučiame name, kur kiekvienas butas turi autonominį šildymą arba individualią šildymo apskaitos sistemą, reikėtų pradėti nuo baltų, 3 kamerų PVC langų, bet būtinai su selektyviniais stiklais. Jei būste yra tik natūrali ventiliacija, kitas žingsnis turėtų būti tokie pat langai tik su orlaide. Toliau sektų PVC langai su 5 kamerų profiliu.

Siekiant originalumo ir jaukumo galima rinktis medinius langus. Rekomenduojama investicijų didinimo schema – tokia pati kaip plastikiniams langams.

Jeigu norite turėti langus su spalvotais rėmais, patartina rinktis PVC arba medžio langus su aliuminio apdaila iš išorės. Aliuminio dangteliai perima temperatūrines deformacijas, neleidžia įkaisti pačiam rėmui, ilgai nepakitusi išlieka spalva. Tokie langai gerai eksploatuojami, juos paprasta prižiūrėti. Toks plastikinis SCHÜCO sistemos langas (CORONA AS 60 PLUS) su aliuminio apdaila yra netgi pigesnis už medinį.

Individualiuose namuose ar butuose apatiniuose namo aukštuose būtinai reikėtų rinktis langus su nuo įsilaužimo apsaugančia furnitūra. Nes didžioji dalis įsilaužimų per langus įvyksta ne daužant stiklus, bet iškeliant lango varčią fiksuojančias detales iš rėme esančių griovelių.

Norėdami sužinoti apie langų kokybę, gamintojo patirtį ir jo prioritetus paklauskite gamintojų kokius sertifikatus turi įmonė, kaip įmonėje veikia kokybės kontrolės sistema, ar turi savo kokybės politiką.

Reikia pastebėti, kad daugelyje firmų galite išgirsti labai skirtingus vienokių ar kitokių langų pranašumus bei trūkumus. Labiausiai tikėtina, kad tik firmoje, gaminančioje visų rūšių langus, gausite nešališką informaciją tiek apie medžio, tiek apie plastiko, tiek ir apie aliuminio rėmų langus ir duris.

Nerijus Adomaitis

UAB „Hronas“ rinkodaros vadybininkas

Koks turėtų būti geras stiklo paketas?

Šias laikais, kai ypač padidėjo energetinių išteklių kainos, kiekvienas susimąsto, kaip pigiau apšiltinti savo būstą. Langas yra ploniausia dalis statinio struktūroje. Iki 25 proc. šilumos prarandama pro paprastus langus. Stiklo paketai, įstatyti į lango rėmą, šį šilumos praradimą sumažina perpus. Stiklo paketai – puiki, ekonomiška, šilumai ir garsui mažai laidi šiuolaikinė langų stiklinimo medžiaga. Tačiau labai svarbu, kad ji būtų pagaminta kokybiškai ir atitiktų techninius reikalavimus. Kitaip ji neatliks savo funkcijų.

*Stiklo paketai turi būti gaminami modernia gamybos įranga. Vartotojui verta prisiminti, kad daug kur stiklo paketai gaminami garažuose, rūsiuose, rankomis klijuojant stiklus prie rėmų, arba naudojama nenauja, nusidėvėjusi įranga. Taip pagamintas stiklo paketas greit nuvils žmogų: stiklas rasos, pelys, užšals, bus nehermetiškas, neizoliuos garso. Modernios automatizuotos gamybos linijos sumažina technologinio proceso pažeidimų tikimybę ir garantuoja geometrinių parametrų tikslumą. Klientas turi būti tikras, kad jo užsakytas ovalo, trapecijos ar arkos formos stiklo
tiksliai tokių dydžių, kokie buvo užsakyti.

*Stiklo paketo rėmelis lankstomas kompiuterizuoto įrenginio pagalba ir jungiamas vienoje vietoje tiesiojoje. Tai labai svarbus privalumas. Mat jeigu stiklo paketo rėmelis karpomas ir jungiamas keliose vietose, tuomet padidėja rizika, kad stiklo paketo hermetiškumas pablogės. Stiklo paketo rėmelio jungimas tiesiojoje padidina stiklo paketo hermetiškumo garantinį laiką 2 kartus bei pagerina šiluminę izoliaciją.

*Gali būti naudojamas grūdintas stiklas. Toks stiklas 5-6 atsparesnis smūgiui, nei paprastas. Be to , net ir duždamas jis subyra į smulkius gabalėlius, kurie yra neaštrūs ir nesužeidžia žmogaus.

*Stiklo paketas su laminuotu trijų sluoksnių stiklu yra gerokai atsparesnis mechaniniam poveikiui nei kiti. Net ir sudužęs laminuotas stiklas neišbyra, o tik suskyla. Na o jei į stiklo paketą įdėsite neperšaunamą stiklą, tai būsite apsaugoti ir nuo kulkų.

*Stiklo paketai turi būti sertifikuoti. Statybos produkcijos sertifikavimo centre išduotas atitikties sertifikatas patvirtina stiklo paketų atitikimą įmonės standartui. AB „Panevėžio stiklas“ stiklo paketų standartas paruoštas remiantis užsienio šalių standartų stiklo paketams gaminti ir eksploatuoti reikalavimais. Vartotojui tai yra specialistų patvirtinta produkto kokybės garantija.

*Visos komplektuojamosios medžiagos stiklo paketams privalo būti labai kokybiškos. Vartotojui tai garantuoja aliuminio rėmelių, jų sujungtukų, grotelių, hermetikų, absorbentų kokybę ir patikimumą. Beje, šių medžiagų atitikimą kokybės reikalavimams gali liudyti ir tai, kad stiklo paketai sertifikuoti. Mat norint gauti gaminio sertifikatą, reikia pateikti ir komplektuojamųjų medžiagų kokybės pažymėjimus, išduotus Vakarų Europos gamintojams.

Už konsultaciją dėkojame AB „Panevėžio stiklas“

Sandarūs langai ir vėdinimo problemos

Kiekvieną dieną tenka atsakinėti į paklausimus telefonu arba konsultuoti interesantus gyvai vienu ir tuo pačiu klausimu – nusipirkome naujus langus, o jie rasoja, oras kambaryje troškus. Ką daryti? Gelbėkit!!!

Visų pirma derėtų pabrėžti, kad nei langų gamintojai, nei profilis, iš kurio pagamintas sandarus langas, nei stiklo paketas dėl to nėra kalti. Kai kuriais atvejais, jei langas įstatytas neteisingai, gali rasoti angokraščiai. Tačiau tai – atskira tema.

Langai paprastai keičiami į sandaresnius – plastikinius ar medinius – norint sutaupyti šilumą, apsisaugoti nuo skersvėjų ir triukšmo, sklindančio iš gatvės. Šiuolaikinės technologijos užtikrina labai geras lango šilumines bei triukšmo slopinimo charakteristikas. Skelbiamos lango charakteristikos galioja, kol langas yra sandariai uždarytas. Tačiau jei langą praveriame – visi kruopščių bandymų rezultatai nebetenka prasmės. Visgi langus varstyti mes esame priversti, nes žmogaus organizmas nėra prisitaikęs gyventi be oro. Apsaugoti langus nuo rasojimo, sienas nuo pelėsių atsiradimo, pakeisti orą patalpoje grynesniu, pašalinant nemalonius kvapus ir drėgmę galima tik vėdinant patalpas. Labai svarbu tai, kaip mes vėdinsime patalpas ir ar tas vėdinimas bus tikrai efektyvus. Todėl reikėtų panagrinėti galimus būsto vėdinimo būdus.

Būstą galima vėdinti dvejopai – natūralaus ar priverstinio vėdinimo pagalba.

Natūralus vėdinimas tikrai bus pakankamas gyvenamose patalpose, kur teisingai įrengti oro šalinimo kanalai. Natūralus vėdinimas yra labiausiai paplitęs vėdinimo būdas pasaulyje.

Kad vėdinimas veiktų, visų pirma reikia įrengti oro pritekėjimo įtaisus, po to išsandarinti visas vidines duris, nupjaunant jų apačią arba įrengiant specialias orui laidžias groteles jų apačioje. Sekantis žingsnis yra traukos vėdinimo kanaluose (pagalbinėse patalpose) užtikrinimas natūraliu arba mechaniniu būdu. VĖDINIMAS TURI VYKTI NUOLATOS, NET IR TADA, KAI VIDUJE NĖRA ŽMONIŲ! (Pav. Nr.1) Pav. 1.

Natūraliame vėdinime orą judėti verčia temperatūrų skirtumas tarp lauko ir vidaus bei vėjas. Dar reikšmės turi kamino arba vėdinimo kanalo aukštis. Be abejo, jei nėra vėjo ir temperatūra vasaros metu yra vienoda ir lauke, ir viduje, oro judėjimo tikėtis neverta. Stebuklų vėdinime nebūna. Reikėtų pabrėžti, kad tokiu metu neveiks nė viena natūralios ventiliacijos sistema.

Orlaides galima įrengti ne tik languose, bet ir sienose. (Pav. Nr.2 ir Pav. Nr.3) Tačiau, jei kalbėsime apie languose įrengtas orlaides, tai jos nepakenkia langui daugiau, nei įrengiant varstomą lango dalį.

Pav. 2. Pav. 3.

Pasirenkant orlaides reikėtų atkreipti dėmesį į jų charakteristikas arba laidumą orui esant fiksuotam slėgių skirtumui. Skaičiuojamasis natūralaus vėdinimo slėgis yra 10Pa. Orlaidės pralaidumas, esant skaičiuojamam slėgio skirtumui, turi atitikti statybiniame reglamente nurodytąjį. Praktiškai reikėtų įsivaizduoti, kad oras patalpoje turėtų pasikeisti apie 0,8 karto per valandą. Taigi būtina apskaičiuoti kambario tūrį ir tada priderinti orlaidžių kiekį, remiantis jų charakteristikomis. Geriausia būtų pasirinkti automatiškai veikiančias orlaides, kurios pačios priderina oro apykaitą kambaryje, priklausomai nuo kambario užimtumo. Tokias orlaides valdo specialūs jutikliai, jautrūs drėgmės pokyčiams patalpų ore.

Žmonės su iškvepiamu oru išgarina labai daug vandens, kuris tvyro ore, jei nevėdinama.
Tie garai, atsiradus atitinkamoms sąlygoms, vėl virsta vandeniu (rasoja langai, drėksta sienos). Lango rasojimas žiemos metu labai priklauso nuo patalpos vidaus temperatūros apskritai ir nuo lango stiklo temperatūros. Jei santykinis drėgnumas patalpos ore yra RH=70% ir t = +20oC, tai lango stiklui, įšilusiam tik iki 14oC, jau iškyla pavojus sudrėkti iš vidaus. Oras, patenkantis pro orlaidę, įrengtą sandariame lange ir tekėdamas į patalpos vidų praeina taip vadinamą terminį barjerą, kuomet pašilęs jis labai greitai sausėja. Sausesnis oras patekęs į patalpą „praskiedžia“ drėgną orą patalpoje, ko pasėkoje rasos taško temperatūra tampa žemesnė, t.y. lango stiklas gali būti šaltesnis, bet rasa neiškris. Visais atvejais rekomenduojama, kad po langu būtų nors nedidelis šildymo radiatorius. Šiltas oras kylantis nuo radiatoriaus apiplauna lango stiklą, nunešdamas informaciją apie drėgmę orlaidės jutikliui. Tokiu būdu orlaidė atsidarys plačiau ir įleis daugiau gryno oro, neleisiančio atsirasti perteklinei drėgmei patalpos ore ir ant šaltesnių paviršių. Šiltas konvekcinis oras pagerina gryno oro pasiskirstymą patalpoje, todėl patalpos vėdinamos efektyviau.

Dar vienas svarbus faktorius, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį – tai triukšmo slopinimas. Yra daugybė orlaidžių modifikacijų, kurios skirtos tik oro įleidimui į patalpą, tačiau tai tas pats kaip praviras ar nesandaraus langas. Pasirinkite orlaides su triukšmo slopinimo savybėmis ir nuo to lango savybės tik pagerės, nes nė vienas langas neturi triukšmo slopintuvo, kai jį praveriame.

Jei pasirinkote orlaides įrengiamas languose, žinokite, kad jų sumontavimo metodika ir technologija yra tokia, kad kuo mažiau atverti sandarias profilio kameras, bei pažeisti lango standumą. Tikrai nepatirsite didesnių šildymo sąnaudų dėl to, kad orlaidės įrengtos languose ar sienose (langai netaps šaltesni). Tačiau reikia atsiminti, kad vėdinimas apskritai visais atvejais yra šiluminės energijos praradimas. Klausimas vienas – kiek tos energijos prarandame, esant vienai ar kitai vėdinimo sistemai? Kitas logiškai išplaukiantis klausimas – jei su viena sistema sutaupome daugiau šilumos, tai kiek gi reikia investuoti, kad ją įrengti? Kiek kainuos eksploatacija? Kada vėdinimo sistema atsipirks? Į šiuos klausimus galima atsakyti tik nuodugniai susipažinus su namo ar buto projektu ir atlikus skaičiavimus. Todėl niekados nepasikliaukite paviršutiniškais reklaminiais įtikinėjimais. Remkitės faktais ir skaičiais.

Dar šiek tiek ekonomijos. Dauguma užsakovų, statydamiesi namą, sutaupo įsirenginėdami nevarstomus, vitrininius langus. Įrengiant orlaidę tokiame lange sutaupoma apie 200-250 Lt. Reikia pabrėžti, kad orlaidės įrengimas vitrininiame lange yra dvigubai brangesnis nei varstomame. Be to, ten reikia naudoti daugiau komplektuojančių detalių. Tačiau tai vis viena yra pigiau, nei varstomos lango dalies įrengimas.

Tam, kad vėdinimas veiktų, yra būtinas ne tik oro pritekėjimas, bet ir ištraukimas. Galime sumontuoti daugybę orlaidžių, tačiau, jei nebus oro traukos vėdinimo kanaluose, tikėtis, kad patalpos vėdinsis, būtų naivu. Oras negali cirkuliuoti per tą patį plyšelį, pro kurį pritekėjo. Tačiau, kaip žinia, natūralus vėdinimas labai priklauso nuo gamtinių sąlygų.

Pats geriausias būdas atsiriboti nuo gamtinių faktorių – įrengti centrinio oro šalinimo ventiliatorių namo palėpėje ar rūsyje, apjungiant visas pagalbinių patalpų vėdinimo šachtas. Tokiu atveju ventiliatorius veikia pastoviai. Oro srautai reguliuojami tik orlaidžių ir grotelių skerspjūvio kitimo pagalba. Norėčiau pabrėžti, kad tai ne tas pats, kaip įrengti tradicinę mechaninio vėdinimo sistemą, ar rekuperacinio vėdinimo sistemą. Toks įrengimo būdas yra kelis kartus pigesnis. Galima įrengti jau apgyvendintame name ar bute, nepakenkiant apdailai. (Pav. nr. 4) Pav. 4.

Daugelis naujakurių yra įsitikinę, kad vonios kambaryje ar WC įsirengus mažą ventiliatoriuką visos vėdinimo problemos bus išspręstos. Tačiau taip nėra.Visų pirma, ventiliatoriukai importuojami į mūsų šalį iš pietinių arba šiltesnių kraštų. Ten paprastai oro pritekėjimas yra neribojamas orlaidžių, nes vietoj lango dažniausiai yra vien žaliuzės. Ventiliatoriukai veikia efektyviai šalindami didelį oro kiekį. Lietuvoje praktikuojamas ventiliatoriukų įjungimas kartu su apšvietimu atitinkamoje patalpoje. Tai iš principo yra neteisinga, nes patalpų apšviestumas visiškai nesusijęs su oro užterštumu. Paprastai vonios kambario durys esti sandarios (vėl neteisinga nuostata) ir, įsijungus ventiliatoriuką besimaudant, jis dirba tuščiai, nes oras nebeturi iš kur patekti vidun, kad galėtų būti ištrauktas. Tarkime, kad įrengėte ventiliatoriuką su laikmačiu ar įjungimu atskirai nuo apšvietimo, išsandarinote duris, tačiau norimo efekto negalite pasiekti. Taip yra todėl, kad oro pritekėjimą kambariuose riboja orlaidės arba lango atidarymo padėtis. Jei atidarysime orlaides ar langus, kad pakaktų oro ventiliatoriaus našumui patenkinti, pajusime, kaip greitai kambariuose atšalo. Kita vertus, kai ventiliatoriukas neveikia, niekas nebesukuria traukos, vėdinimo šachtos anga būna užgriozdinta ventiliatoriaus korpusu ir vėdinimas visiškai nebevyksta. O juk patalpas reikia vėdinti pastoviai.Pavienių
ventiliatoriukų įrengimas dažniausiai tik sukelia chaosą vėdinamame objekte ir mažai ką tepadeda

Kai vėdinimo objektas yra individualus namas ar vidutinio dydžio butas, natūralaus vėdinimo sistema paprastai atsieina apie 1500-2000 Lt (įskaitant įrengimo kaštus). Jei pasirinksite vėdinimo sistemą su mechaniniu oro šalinimu, jums teks „pakloti“ nuo 3000 Lt iki 6000 Lt, priklausomai nuo norimos modifikacijos.

Bet kuriuo atveju geriausiai yra pradėti nuo projekto ir sąmatos sudarymo. Siūlytume kreiptis į firmas, profesionaliai užsiimančias gyvenamo būsto vėdinimu.

Galiausiai derėtų pasakyti, kad vėdinimas yra bene pagrindinis kriterijus, apsprendžiantis naujo ar rekonstruoto pastato su naujos kartos langais ir apšiltintomis sienomis kokybę. Pagerėjus terminiam – drėgmės balansui ir sumažėjus pertekliniam oro ištraukimui, profesionaliai įrengta vėdinimo sistema turėtų maloniai nustebinti gyventoją savo pranašumais.

Giedrius Dargis,

UAB „AERECO“ direktorius

Plastikinių langų priežiūra

Plastikinius profilius galima valyti priemonėmis tensidų pagrindu. Tai Ajax, Calgonit, Dor, Fewa, General, Meister Proper, Persil, Plexiklar, Plexipol, Pril, Rei, amoniako spiritas, vanduo su muilu, vanduo su soda, grynas benzinas bei kiti. Yra ir specialūs plastikinių langų valikliai, pavyzdžiui Gealan.

Medžio imitacijos ar akrilu (PMMA) dengti profiliai yra atsparūs statybose naudojamoms agresyvioms medžiagoms, tokioms kaip gipsas, chlorkalkės ir cementas. Jų negalima apdoroti alkoholiu, nitrolakais, lakų skiedikliais ir organiniais tirpikliais, tokiais kaip acetonas, etilo acetatas, benzolas, chloro angliavandeniliai, dibutilftalatas, toluolas, ksilolas, metanolis, metileno chloridas, fenoliai, spiritas, tetrahidro-furanas, minkštintojai. Šių priemonių negali būti ir stiklų valikliuose.

Profiliai neturi kontaktuoti su minkštintojų turinčiomis sandarinimo medžiagomis. Šveičiančios valymo priemonės, tokios kaip Ata, Vim, Tip-Top, netinka

Juodos sintetinio kaučiuko tarpinės iš APTK medžiagos negali kontaktuoti su koncentruotais valikliais ar aliejinėmis substancijomis.

as@

Už konsultaciją dėkojame UAB“Megrame“

Penkių kamerų plastikiniai langai

Tai, jog nepaprastas grožis traukia žvilgsnį, yra visiškai normalu. Naujos, gamtos įkvėptos formos bei techninės savybės, atitinkančios šių dienų reikalavimus buvo pagrindas kuriant naujos kartos plastiko profilių sistemą

Visų pirma tai žymiai storesni profiliai. Iki šiol Lietuvoje vyrauja 60mm storio 3 kamerų profiliai nes tai sąlygoja jų kaina. Naujos kartos profilio „CORONA CT 70“ rėmo storis yra 70 mm, o varčios (filigraninės iš lauko įgaubtos formos) net 82mm. Be to, ji sudaryta iš stabilios penkių kamerų konstrukcijos. Taip užtikrinama optimali termoizoliacija, sumažėja ir šildymo kaštai. Kaip išskirtinis dizaino elementas yra ir standartiškai pilkai-sidabrinės spalvos tarpinės, kurios pakeitė iki šiol buvusias juodas. Individualiai komponuojant langą, galimos ir kitos varčios formos: tradicinė-prasilenkiančių su rėmu plokštumų(storis 70mm) bei išpūsto iš išorės kontūro varčia (storis 78mm). Tai suteikia visas įmanomas galimybes – viskas priklauso tik nuo užsakovo skonio. Papildomus akcentus galima gauti naudojant įvairius spalvinius profilių dekoravimo variantus nuo vientisų spalvų iki įvairių medienos rūšių imitacijų.Bendras plastikinio lango

„CORONA CT 70“ vaizdas Varčios variantų palyginimas: kairėje – per ketvirtį

paviršiaus pastumta varčia su išslidšančiu išoriniu

profiliu, dešinėje – filigraninė per pusę paviršiaus

pastumta varčia su vkliniu kontūru.

Pasirinkus naujos kartos plastiko profilių langus, galima didesnė stiklo paketų įvairovė, nes be papildomų sąnaudų galima įmontuoti storesnius stiklo paketus. Tai ypač aktualu, kai pageidaujamas iš specialių stiklų pagamintas ypatingai šilumą išsaugantis, garso nepraleidžiantis ar nuo įsilaužimo saugantis stiklo paketas.

Lietuvoje langai iš šios sistemos buvo pristatyti 2001 metų pavasarinėje statybos parodoje ir tokios firmos kaip Hronas, Vorto renovacija, Arvio sodas, Plastakona bei Alseka sėkmingai įsisavino jų gamybą. Nors langai iš šių profilių šio metu yra apie 15% brangesni už įprastinius tačiau privačių namų savininkams galvojantiems apie savo namų šilumą bei grožį jie yra labai aktualūs. Sparčiai keičiantis rinkos tendencijoms Vokietijoje (didėjant poreikiui nauja produkcija pinga) po keleto metų tokie langai turėtų įsivyrauti ir Lietuvoje.

Andrius Mikšys, UAB „SCHUCO VILNIUS“ generalinis direktorius

Langų durų ir jų konstrukcijų montavimas (Montažo vadovas)

„MEGRAME“ Montažo vadovas

Kilus klausimams skambinkite telefonu (22) 73 70 14 arba (22)73 70 15

Darant sujungimus iškyla ir statybinės fizikos, ir konstrukcinių-techninių problemų. Sujungimų pažeidimų priežastis sudaro apie 70% planavimo klaidų ir apie 30% montažo klaidų. Galima daryti išvadą, kad „nesuplanuotas“ montažas visada sukelia problemų. Todėl turime laikytis tokio principo:

„Geras langas – tai teisingai įmontuotas langas!“

Statybinės fizikos pagrindai

Statybinė fizika apima šilumos, drėgmės ir garso izoliaciją.

Šilumos ir drėgmės izoliacijos tikslai:

• sukurti gyventojui malonų ir sveiką klimatą patalpoje;

• apsaugoti
konstrukciją nuo žalingo aplinkos poveikio;

• sumažinti energijos sąnaudas šildymui bei vėdinimui ir CO2 išmetimą į aplinką, t.y. prisidėti prie pastato rentabilumo ir ekonomiškumo.

Skaitykite plačiau

Sujungimų konstrukcijos principai

Montuojant langus ir duris jungiamosios siūlės tarp mūro ir lango ar durų turi atitikti aukštus reikalavimus

Reikalavimai

– Siūlių sandarumas:

visos siūlės, esančios patalpos viduje, pagal naujausius technikos reikalavimus turi būti kiek įmanoma pralaidesnės orui. Drėgmė gali veikti sujungimo siūles tokiais būdais:

Vandens garų difuzijos būdu:

Garų slėgio kritimo pasėkoje iš patalpos pusės susidaro difuzinė srovė, nukreipta į vidinę siūlės dalį, kas šaltuoju metų periodu gali sąlygoti kondensato susidarymą siūlės išorinėje (šaltojoje) pusėje.

Ore esančios drėgmės būdu:

Jei siūlė nesandari iš vidinės pusės, esant net labai mažam slėgio skirtumui tarp vidaus ir lauko šiltas, drėgmės prisotintas patalpos oras gali sroventi per siūlių kanalų sistemą. Jei srovenantis oras savo kelyje susiliečia su šaltais paviršiais, jis gali būti atšaldytas iki žemesnės nei rasos taško temperatūros. Siūlės vidinėje pusėje gali susidaryti didelis kiekis kondensato.

– Šiluminė izoliacija:

Kenksmingų šiluminių tiltų sujungimų srityje išvengimas.

– Garso izoliacija:

Reikalavimus atitinkanti garso izoliacija.

– Veikiančių jėgų perdavimas:

Visos lango konstrukciją veikiančios jėgos turi būti su pakankama saugumo atsarga perduodamos į pastato konstrukciją.

– Nepralaidumas krituliams:

Jokie krituliai negali patekti į patalpos vidų ar nekontroliuojamai įsiskverbti į patalpos konstrukciją.

Saulės ultravioletinių spindulių ir aukštos temperatūros poveikis siūlei pagreitina išorinio sandarinamojo sluoksnio senėjimą bei gali būti jo pažeidimų priežastimi.

Dėl sandarinamojo sluoksnio pažeidimų, jo atskylimų kampuose ar medžiagos įtrūkimų vanduo gali įsiskverbti į siūlę. Ypatingai problematiškos šiuo požiūriu yra keleto dešimtųjų milimetro dydžio kapiliarinės siūlės. Vandens skverbimąsi gali dar sustiprinti vėjo poveikis, nes lietaus vanduo įstumiamas į išorinio sandarinamojo sluoksnio pažeistas vietas.

Keliami reikalavimai turi būti įvykdomi ir esant temperatūriniams lango ilgių pasikeitimams bei pastato konstrukcijos formos pasikeitimams.

Sujungimų tarp lango ir pastato konstrukcijos apkrovos Sujungimų funkcinės plokštumos

Vidaus erdvės atskyrimas nuo išorės

Lango padėtis pastato konstrukcijoje

Dėl šilumos izoliacijos vienasluoksnėje išorinėje sienoje rekomenduojama langą montuoti vidurinėje dalyje!

Esant daugiasluoksnėms sienoms optimaliausia vieta lango montavimui yra sandarinimo zonos plokštuma!

Izotermos kreivė esant įvairioms montavimo plokštumoms as@

Garso izoliacija (Montažo vadovas)

Garso izoliacija. „MEGRAME“ Montažo vadovas

Kilus klausimams skambinkite telefonu (22) 73 70 14 arba (22)73 70 15

Principai

• Pagrindinis principas planuojant ir atliekant yra tas, kad užbaigta siūlė turi būti visiškai sandari. (Net nedidelis nesandarumas ar pažeidimas žymiai pablogina garso izoliaciją). – Sujungimai su užleidimais yra naudingesni, nei lygūs (pakeičiama garso energijos kryptis).

• Naudojant sandarinimo juostas reikia laikytis gamintojo nurodyto suspaudimo laipsnio, kad pasiekti veiksmingą garso izoliaciją.

• Be sujungimo siūlių sandarumo įtaką garso izoliacijai turi specialios medžiagos (tinkas, dengiamieji profiliai, sandarintojai). (Statybiniai sandarinimo audiniai nėra pakankama garso izoliacijos priemonė).

• Garso slėgis briaunose (4 kartus) ir kampuose (16 kartų) didesnis lyginant su plokštumomis. Todėl sujungimų garso izoliacija turi būti žymiai geresnė nei pačių statybinių elementų.

Sujungimų konstrukcija atsižvelgiant į garso izoliacijos klases

Reikalavimai, keliami išorinių statybinių elementų garso izoliacijai

Pagrindinis principas pagal DIN 4109 nurodymus yra tas, kad reikalavimus turi atitikti įmontuotas statybinis elementas. Todėl sujungimo siūlių konstrukcija ir sandarinimas turi didelę reikšmę planuojant ir gaminant aukštus garso izoliacijos reikalavimus atitinkančius langus.

Atskirų statybinių elementų (išorinių sienų, langų, roladų dėžučių) parinkimas ir jų sandarinimas turi būti atliekamas taip, kad būtų pasiektas reikalaujamas garso izoliacijos rezultatas (R’w,res).

Rekomendacija:

Siūlių garso izoliacijos vertė turi būti didesnė, nei bendra garso izoliacijos vertė, kuri turi būti pasiekta.

Kartu su DIN 4109 VDI direktyva Nr. 2719 nurodo langų konstrukcijų priskyrimą garso izoliacijos klasėms.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 4685 žodžiai iš 9364 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.