Lankytinos vietos Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Lankytinos vietos LietuvojeANYKŠČIAI

Svečiui Anykščiai dažniausiai prasideda nuo Antano Baranausko klėtelės, nuo greta, po senų medžių guotais stovinčio namo, memorialinio muziejaus, kuriame daugiau nei prieš 30 metų gyveno ir rašė Antanas Žukauskas – Vienuolis. Kitapus šventosios stovi rašytojo skulptūra, žvelgianti gimtųjų Ažuožerių link. Pietiniame miesto pakraštyje nuo Liūdiškių kalvos pro pušis iš tolo boluoja „Laimės žiburį“ simbolizuojantis rašytojo Jono Biliūno antkapinis paminklas. Niūronių sodžiuje yra išlikusi gimtoji Jono Biliūno sodyba, kurioje įrengta memorialinė ekspozicija. Prie sodybos stovi tautodailininkų iš ąžuolo išskobtos skulptūros, vaizduojančios patį rašytoją, jo apsakymų „Kliudžiau“, „Brisiaus galas“ veikėjus. Čia pat Niūronyse įkurtas Arklio muziejus, sukaupęs daug įdomių du arkliu ir žirgu susijusios žemdirbio buities eksponatų. Taip pat galima pamatyti vorutos piliakalnį, Anykščių šilelį, legendinį Puntuką, kuris traukia ne vien savo didumu, o ir skulptoriaus iškaltais akmenyje drąsių Lietuvos lakūnų S.Dariaus ir S.Girėno bareljefais. Dauguma šių vietų įeina į neseniai įstegtą Anykščių regioninį parką.

TRAKAI

Svarbiausias Trakų istorijos, archeologijos ir architektūros paminklas yra Trakų centre, iškyšulyje tarp Galvės ir Bernardinų ežerų pastatyta Trakų pilis. Mūrinė pilis statyta gana ilgai – nuo XIV a. pirmosios pusės iki XV a. pradžios. Ji buvo viena didžiausių viduramžių Lietuvoje. Pilis užėmė apie 4 ha teritoriją. Trakuose yra ir daugiau gana svarbių ir prisiminimo vertų kultūros ir istorijos paminklų. Vienas jų – pirmoji parapijos bažnyčia, pastatyta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto pastangomis. Pačiame miesto centre tebėra Jono Nepomuko koplytstulpis, pastatytas XVIII a., netoliese – buvęs domininkonų ir nedidelė bažnytėlė.

Kryžių kalnas

Kryžių kalno statymo pradžią bandoma sutapatinti su 1831 ir 1863 m. sukilimais. Rašytiniuose šaltiniuose kryžiai ant kalno pirmąkart paminėti 1850 m. XIX a. pradžioje jau stovėjo 200 kryžių. Po Antrojo pasaulinio karo čia kryžius gabeno pėsti ir važiuoti iš visos Lietuvos, taip pat Latvijos, Rusijos, Ukrainos, Australijos, Brazilijos ,JAV ir kitų kraštų. Juos statė lietuviai ir kitataučiai tikėdamiesi, kad pasveiks, kad laimingesni būsią vaikai, melsdami, kad atgimtų Tėvynė, dėkodami, kad tremtį išgyveno. Ne kartą griautas, ardytas kalnas vis atgydavo. 1961 m. pavasarį keli tūkstančiai didingų kryžių buldozeriu buvo sustumti į krūvą ir sudeginti, užverstas šaltinis, sudarkyta aplinka. Naktimis atsirasdavo nauji kryžiai, juos tuometinė valdžia vėl naikino; ir ši kova truko iki 1975 m. Atgimęs unikalus, pasaulyje analogų neturintis kalnas ir dabar visus stebina savo dvasingumu, nacionaliniu koloritu. Ir, žinoma, kryžių kryželių gausa, kurių rymo apie 12 tūkstančių.

Rumšiškės

Senosios Rumšiškės, įsikūrusios dailiame Nemuno slėnyje, buvo viena seniausių lietuvių panemunės pilių ir gyvenviečių. Žmonių čia gyventa jau I tūkstantmetyje po Kristaus.

XIX a. viduryje Rumšiškių miestelyje veikė raštininkų mokykla. Joje 1851-1853 m. mokėsi būsimasis lietuvių poetas ir vyskupas Antanas Baranauskas.

Nuo 1958 m. senojo miestelio vietoje tyvuliuoja Kauno marios. Senąsias Rumšiškes dabar mena tik XVIII a. antrojoje pusėje statyta medinė bažnyčia ir varpinė. Tai valstybinės reikšmės architektūros paminklai. Netoli bažnyčios yra 1967 m. pastatytas A.Baranausko paminklas.

Šiuo metu Rumšiškės pasaulyje garsėja Liaudies buities muziejumi. Tai 140 senovinių trobesių, atkeltų iš visos Lietuvos ir sustatytų 175 ha. plote. Muziejininkai sukaupė 58000 eksponatų, daug brėžinių, piešinių, aprašomosios medžiagos. Tai ne tik kultūros, bet ir mokslo židinys. Beto , muziejus- puiki poilsio vieta. Čia pat miškai, erdvūs laukai, dirvos, pievos, kloniai, Kauno marios.

Kuršių nerija

Kuršių nerija – siauras ir ilgas smėlio pusiasalis – geologiniu požiūriu susiformavo visai neseniai, šiek tiek daugiau kaip prieš 5 tūkst. metų. Vėjo pustomo gelsvo smėlio plotai, kaitaliodamiesi su žaliais apželdintų kopų masyvais, žaliuojančiomis pamario ir pajūrio palvių žemumomis, tyviliuojančiomis mariomis ir ošiančia jūra, teikia šiai vietovei savitą egzotišką grožį, kurį tik čia rasi ir pajusi.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 690 žodžiai iš 2096 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.