Lapimo išskyrimo sistema
5 (100%) 1 vote

Lapimo išskyrimo sistema

Žmogaus organizmas turi keletą mechanizmų, šalinančių žalingus medžiagų apykaitos produktus. Didelė jų dalis ir nesuvirškinti produktai šalinami pro žarnyną. Kepenyse vyksta daugybė cheminių reakcijų, kurių metu nukenksminami medžiagų apykaitos produktai, hemoglobino skilimo produktai (bilirubinas), vaistai. Visa tai pašalinama su tulžimi į žarnyną. Šalinimui svarbūs plaučiai, pro juos šalinamas anglies dioksidas, vandens garai, kai kurios lakios medžiagos (alkoholis) ir vaistai. Dalis vandens, druskų, šlapalo yra pašalinama su prakaitu. Tačiau svarbiausia yra šlapimo išskyrimo sistema. Jai priklauso inkstai, šlapimtakiai, šlapimo pūslė ir šlaplė. Šlapimas pasigamina inkstuose ir iš jų pro šlapimtakius išteka į šlapimo pūslę, laikiną talpyklą, o paskui pro šlaplę pašalinamas iš organizmo.

Inkstai

Inkstas – tai porinis organas. Jis yra kietos konsistencijos, pupelės formos organas, kurio ilgis apie 10-12 cm.Skiriami inksto priekinis ir užpakalinis paviršiai,viršutinis ir apatinai galai,lateralinis ir medialinis kraštai.Lateralinis galas yra išgaubtas,o medialinis – įgaubtas ir jame yra inksto vartai.Per juos į inksta įeina arterija ir nervai,išeina inksto vena,linfagyslės,prasideda šlapimtakis.inksto vartai pereina į anti,kuris gerai matomas,tik inksto frontaliniame pjūvyje.

Inkstai yra pilvo ertmėje, prigludę prie užpakalinės pilvo sienos,abipus stuburo ties XI-XII krūtinės ir II-III juosmens slanksteliais. Dešinysis inkstas liečiasi su kepenimis ir yra truputį žemiau nei kairysis (jį nustumia kepenys). Kairysis inkstas liečiasi su skrandžiu, blužnimi, kasa. Inkstų padėtis priklauso nuo amžiaus, lyties, kūno sudėjimo, pvz., lieknų žmonių (kai apie inkstus stinga riebalinio audinio) inkstai gali būti žemiau ar net paslankūs.

Inkstą dengia trys dangalai: riebalinė,bei skaidulinė kapsulė, inksto fascija. Riebalinės kapsulės storis įvairių žmonių skiriasi, ji apsaugo ir prilaiko inkstą. Skaidulinė kapsule apdengia inksta ir suauga jungiamojo audinio pluošteliais su jo paviršiumi. Nuo sveiko inksto ji lengvai nusiima.Medialiniame krašte skaidulinė kapsulėpereina I inksto antį ir ji iškloja.Inksto fascija sudaryta iš dviejų lapų – priekinio ir užpakalinio.priekinis uždengia inksta iš prekio ir yra susijungęs iš priešingos pusės su lygiai tokiu pat lapu.Užpakalinis lapas yra kur kas ryškesnis ir skiria inksta nuo juosmeninės srities raumenų.Visi trys inksto dangalai yra susijungia jungiamojo audinio pluošteliais ir fiksuoja inkstą tam tikroje padėtyje .

Inksta iš priekio dar dengia sieninė plėvė.Vidnė sandara yra matoma tik inksto frontaliniame pjūvyje.Vidinėje inksto sandaroje išskiriami 2 sluoksniai: žievė ir šerdis. Inksto žievė yra tamsesnės spalvos, tai apie 5 mm storio juosta inksto pakraštyje. Šerdies forma panaši į piramides, kurių viršūnės nukreiptos inksto vartų link. Inkste yra apie 10-12 piramidžių,kurios išsidėsčiusios spinduliais nuo inksto ančio.piramidės pjūvis turi trikampę formą.Jų pamatas atsuktas į inksto lateralinį kraštą,o viršūnė į inksto antį. Gretimų piramidžių viršūnės jungiasi ir sudaro inksto spenelius. Spenelių galuose atsiveria speniniai latakėliai su 10-20 speninių angelių,kiekvieną inksto spenelį apsupa mažoji taurelė.Inksto pakraštyje yra žievinė medžiaga, kuri įsiterpia tarp piramidžių ir nusileidžia iki inksto ančio.Tarp piramidžių ji vadinami inksto šulais.Inksto antyje yra mažosios bei didžiosios taurelės,bei geldelės,Mažosios taureles apsupa inkstų spenelius. Jos po 3-4 jungiasi į didžiasias.inksto geldelė – piltuvo formos. Jos susiaurėjusi dalis pereina į šlapimtakį. Taurelės ir geldelių siena yra sudaryta iš gleivinės ir jungiamojo audinio,beilygiųjų raumenų skaidulų. Žievėje išsidėsto svarbiausi inkstų sandaros ir funkciniai vienetai – nefronai. Inkstuose yra apie 2 milijonus nefronų. Nefroną sudaro inksto kūnelis ir kanalėliai.Žievėje inksto kūnelis matomas,kaip mažytis taškelis. Inksto kūnelį sudaro kapiliarų kamuolėlis, vadinamas glomerulu,apsuptas dvisiene kapsule.Vidinė kapsulės siena supa kapiliarų kamuolėlį,oišorinė pereina į inksto kanaliuka Glomerule vyksta šlapimo gamyba: iš kraujo kapiliarų filtruojasi nereikalingos medžiagos bei vanduo, kurie susirenka į apie glomerulą esančią kapsulę. Nuo kapsulės prasideda inksto kanalėliai, kurie yra vingiuoti, daro kilpas, kol suteka į surenkamuosius kanalėlius. Surenkamieji kanalėliaiinkstų speneliuse susijungia į speninius latakėlius. Pastarieji teka per inksto šerdį ir atsiveria į inksto taureles. Taurelėmis prasideda šlapimo takai. Inksto taurelės susilieja į geldelę, kuri panaši į piltuvėlį ir pereina į šlapimtakį.

Inkstai ne tik gamina šlapimą, jie atlieka ir keletą kitų svarbių funkcijų. Inkstai turi didelės reikšmės kraujospūdžiui. Kraujospūdžiui turi reikšmės kiek inkstai sulaiko vandens ir natrio druskų. Be to, inkstuose yra specialios ląstelės, kurios reaguoja į kraujo spaudimo svyravimus. Jei kraujospūdis sumažėja, šios ląstelės išskiria specifinį hormoną reniną, kuris veikia kitus hormonus ir kelia kraujospūdį.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 789 žodžiai iš 2426 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.