Ldk kunigaikščiai
5 (100%) 1 vote

Ldk kunigaikščiai

MINDAUGAS

Lietuvos feodalinės valstybės susidarymas susijęe su Mindaugo vardu. Iki jo būta net penkių vyresniųjų kunigaikščių,o Mindaugas it uola iškilo virš jų.

Mindaugas suprato tik vieną Lietuvos vienijimą:”kas ką pasiima,tą ir pasilaiko”.Metraščiuose rašoma,kad Mindaugas savo brolius ir brolėnus žudė arba vijo iš jų žemių.Mindaugas pašalino tik svarbiausius konkurentus.Smulkesnieji žemių kunigaikščiai pripažino jo galybę.Jauna Lietuvos valstybė buvo nevienalytė,didysis kunigaikštis tiesiogiai valdė tik pietryčių Lietuvą.Iš pradžių Mindaugas gana sėkmingai susidorojo su jam pavojingiausiais kunigaikščiais,bet,užkliudęs galingus savo brolėnus Tautvilą ir Edivydą,sukėlė ilgą ir sunkų vidaus karą.

Mindaugo karūnavimas ir krikštas buvo apgalvota politinė akcija. Mindaugas 1253m. vainikavosi pagal karalių karūnavimo reikalavimus; karūna buvo padaryta ne tik jam,bet ir jo žmonai.Karūnavimas įvyko specialiai pastatytoje mūrinėje katedroje.Karūnavimą įvykdė Kulmo vyskupas Heidenreikas Inocento IV nurodymu.

Žemaičių priešinimosi dėka Mindaugas pasiekė,kad popiežius patvirtino įpėdiniu ir būsimuoju karaliumi Mindaugo sūnų.Žemaičių pergalė prie Durbės (1260m)sukrėtusi Vokiečių ordino valdžią,Mindaugą privertė rinktis:arba bendra kova su žemaičiais,arba didėlis konfliktas su visa Lietuvos opinija.Lietuvos karalius,neturėdamas išeities,1261m. pradėjo kariauti prieš vokiečius.Tas karas iškėlė Mindaugą į visos baltų genčių išsivadavimo kovos vadus,bet ir labai pablogino Lietuvos tarptautinę padėtį,kurią sukomplikavo ir intrigos tarp Mindaugo artimųjų. 1263m.sąmokslininkai nužudė jį ir du jo sūnus.

Mindaugo mirtis reiškė pagonybės pergalę ir nesutaikomą Lietuvos konfrontaciją su krikščioniškąja Europa.Tačiau ši mirtis leido išsaugoti svarbiausią dalyką-Lietuvos valstybę.Karalių nužudė dėl jo sosto,o ne dėl to,kad išdraskytų šalį.Mindaugas savo valdymo metais sulipdė naują Lietuvos valstybę į patvarų politinį junginį.Čia ir glūdi istorinė Mindaugo reikšmė.

VYTENIS

Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytenį pagal negausius šaltinius,galima apibūdinti tik kaip to laikmečio karinį ir politinį veikėją.

Lietuvos didysis kunigaikštis Vytenis gimė XIIIa.antrojoje pusėje.Jau vaikystės metais jo giminė buvo valdančioji Lietuvos dinastija.Didžiojo konigaikščio sostą Vytenis paveldėjo iš savo tėvo Pukuvero-Butvydo, turėdamas tam tikrą valstybės valdymo praktiką.Dar tėvui esant gyvam,jis du kartus vedė lietuvių kariuomenę į kaimyninę Lenkiją.

Nepaisant garantuotų teisių į Lietuvos didžiojo kunugaikščio sostą, Vytenio valdymo pradžia buvo itin komplikuota.Jau pirmaisiais valdymo metais Žemaitija,kurstoma kryžiuočių,o gal ir jų priversta,bandė visiškai nutraukti ryšius su Lietuva.

Paveldėjęs Lietuvos didžiojo kunigaikščio sostą,Vytenis,kaip ir įprasta ankstyvųjų feodalinių valstybių valdovams,tapo ir vyriausiuoju Lietuvos kariuomenės vadu.Jis buvo ne tik geras karvedys,bet ir narsus karys. 1311m.įvykusiame Voplaukio mūšyje jis stojo į kovą vienas prieš kitą su Vokiečių ordino riteriu Dusmeriu.

Vytenis buvo talentingas karvedys,puikiai suvokęs laikmečio reikalavimus.Tą patvirtina ir lietuvių rengiami žygiai prieš vokiečių feodalus,ir karybos reformos.

Atremiant Vokiečių ordino puolimus kiek pradėjo ir kaimyninių rusų žemių prijungimas.Dalį šių žemių karių Vytenis panaudojo kovoje su kryžiuočiais.Rusai Lietuvos kariuomenėje dalyvavo žygyje į Prūsiją 1311m.Rusų lankininkų būriai talkino Vyteniui šturmuojant Skirsnemunės pilį.

Tačiau neturime pamiršti Vytenio pasiektų laimėjimų karyboje.Jo vadovaujamos kariuomenės aktyvūs veiksmai sulaikė tolesnį kryžiuočių valdų plėtimąsi Pabaltyje,o šiame kare įgyta patirtis pasitarnavo vėlesnėse lietuvių kovose už savo nepriklausomybę.Vokiečių feodalus sutriuškinti 1410m.Žalgirio mūšyje be jokių abejonių padėjo ir Lietuvos didysis kunigaikštis Vytenis

GEDIMINAS

Yra manoma,kad Gediminas gimė apie 1270m.Gana greitai jo šeima tapo valdančiąja dinastija:tėvas – Pukuveras-Butvydas nuo 1283m.kartu su savo broliu Butigeidžiu valdė Lietuvą kaip submonarchas,o nuo 1289m. iki 1295m.-kaip didysis kunigaikštis.Po didžiojo kunigaikščio mirties sostą paveldėjo jo sūnus Vytenis.Pastarojo brolis Gediminas buvo antrasis žmogus Lietuvos valstybėje:jam greičiausiai atiteko Trakų kunigaikštystė.Jis nuo 1305m.pradėjo kontroliuoti ir padėtį Žemaitijoje. Gediminas įsitvirtino Žemaitijoje labai sunkiai.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 718 žodžiai iš 2304 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.