Lietuviu liaudies dainos2
5 (100%) 1 vote

Lietuviu liaudies dainos2Lietuvių liaudies

dainos

Lietuvų dainuojamoji tautosaka labia turtinga ,įvairi ir turi didelę poetinę bei muzikinę vertę. Ne bent pagrindo liaudies dainos laikomos vertingi mūsų tautosakos dalimi. Jos yra pelniusios Lietuvai dainų salies varda, isgarsinusios ją toli už mūsų krašto ribų.Liaudies dainos turejo esminio poveikio lietuvių rasytinei literatūrau, ypač poezijai, profesinei muzikai, jos yėjo ir į kitas kultūros sritis kaip reiksmingas idejinis ir meninis komponetas.

Pradedant pirmasias lietuviu dainuojamosios tautosakos uzrasymais XVI Ia., ligi sių dienų yra surinkta yra surinkta labai daug liaudie dainu. Vien tik lietuvos TSR mokislu akademijos lietuviu kalbos ir literaturos institute saugoma daugiau kaip 200000 visų žanru dainų ir jų variantu.

Seniausi dainų žandrai: darbo, mitologines,kalendorine liaudies svenčiu bei apeigų,krikstynu,vestuvines,šeimos gyvenimo,vaikų dainos,ir dainos apie gyvunija ir augalija.liaudies dainos visų pirma yra skirtos dainuoto, o ne skaityti, kaip kad rasytinepoezija .tad liaudies dainas sudaro tekstas,ir melodija.kuri taipat yra veringa lietuviu liaudies kūltūros reiskinys.Tačiau ir vina dainu tekstas ,jų žodine poetinė išraika taip turi didelės pažintinės bei menines reikšmes.Todėl liaudies dainos yra vertingas poetinės kurybos šaltinis, kuris teike idėjinio-estetinio pasigerėjimo tiek dainuotine, tiek ir skaitytine forma.

Darbo dainos yra viena iš seniausiu tautosakos rūšių.Jos vadinamos ypač svarbu vaidmenį žmogaus gyvenime, padėdamos organizuoti darba, lengvindamos jį, o savo idėjiniu-tematiniu turiniu iškeldamos darbo, kaip žmonių visuomenės pagrindines gyvenimo sąlygos, reikšmę.

Mus pasiekosios lietuvių liaudie darbo dainos yra feodalizmo ir kapitalizmo laikų valstieciu dainos.Jose atsispindejo įvairus žemes ūkio darbai, tad jose ir skirstytinos pagal naturale žemės ūkio darbų eiga.

Darbo dainos leituvoje buvo kuremos ir gausiausiai gyvavo feodalizmo laikaisi, vyraujanti primityvem rankų darbiu. Artejant į naujuosius laikus, atsirandant tobulesniems darbo įrankems ir iman vartoti žemės ūkyje mašinas, senosios darbo dainos nebetiko dainuoti darbo metu, ir pradejo nykti.Darbo dainų nykima greitino kapitalizmo vystymasi leituvos kaime grupiniu sodiu skirstymas i veinkiemius.Ryšius su tuo nyko kaime kolektyviniai darbai, kuruos dirbant, daugiausia ir budavo dainuojama.Dėl to daugelis dainu atitruk nuo vieno ar kito konkretaus darbo ir virto, bet kada dainuojamomis lyrinemis dainomis darbo tematika.

Lauko darbu ciklas žemės ūkyje prasideda arimu.Arimo dainų užrašyta nedaug, lyginant sukitais darbo dainų žanrais.Tačiau poetiniu atžvilgiu jos yra veinos i meniškiausiu lyriniu lietuviu laudies dainų.Arimo dainu darbą atspindi su etnografiniu tikslumu: sakoma aret jaučiais, žagre rečiau “plienineis norageliais“. Apskritai iš šių dainų dvelkia feodaliniu kaimo biutis, jo gyvenimo sandara. Kai kurios arimo dainos dar iki šiol dainuojamos arent. Tai nurodo ir patys dainininkai arimo dainose neretai apdainuojami ir jaunimo santykiai, berneliu ar mergeles meilė. Arimas dažnai vaizuojemas per mylinčios mergelės jausmus, ir tai teikia šioms dainoms ypač švelnaus lyriskumo .

Daug daugiau yra sienapiutes dainu,i kurias yeina sieno piovimo dainos.Daznai dainoja apie sieno pjovima ir grebima dainuojama kartu.

Yra dainu kurioe daima visi darbai, susija su sieno apdorojimu, pradedant pjovimu ir baigent suserimu.sienapjutes dainos gana daznai meiles tematika.Budinga tai, kad siose dainosia jaaunimo jausmai yrareiskiami pagrindiniais, populiariausiais sienapjutes dainų vaizdais bei įvaisdzias.Šviesios nuotaikos kupinos šienapjutes dainoms meiles tematika kontrastingos yra karo tematikos dainos.Niūri feodalinių laikų tikrove šienapjūte dainosia iškyla rekrutų gaudymo vaisdavimu.

Vienas puole prie rankeliu,

Rankelias surišo,

Antras puole prie kojaliu,

Pantelius užrišo,

Antras puole prie kojaliu,

Pantelius užriso.

Rekrutų gaudymo vaizdai rodo, kad sios dainos priklauso XIX a. Pirmajai pusei. Jos atspindi liaudies nepykanta ne tik rekrutų karo taryba, bet ir feodaliniam dvaruj.

Sienapjutes dainos labai mekstami priedainiai. Ypač dažnas priedainis VALIO, kuris dainuojamas letai, tesemai ir atliepia plačiu laukų ir apskritai visos sienaojūtes nuotaika del to sienapjūtes dainos dar vadinamos vailiavimas. Turtingiausią darbo dainu grupę sudaro rugepjūtes dainos. Tai ir naturalu, nes rūgepjūte yra vienas is svarbiausių lauko darbų.fodalizmo laikais, buvo sukurta ir dainuota rugepjutes dainų. Sunku moterų rankų darbas atsispindi daugelio rugiapjūtes dainų turinyja. Tai suteke graudumo, liudnumo atspilvį beveik visoms rugepjūtes dainoms.

Rugiapjūtes dainų tematika yra dvejopa vienose is jų apdainuojamų rugių pjovimas, o kitosia jo visiškai neminima. Rugių pjovimas dainose meniskai reiskiamas begančio, varoma, rugiu baro įvaizdžiu,pvz:-bėk, bareli bareleli,

galan lauko:

veja

tave, barelis,

mergos marcios

-as nebijau, as nebijau

mergų marčiųas tik bijau as tik bijau

juodo debesionuo mergelių,nuo mergelių

pabėksiu,

nuo juodo debeselio,pastovesiu.

Kai kuriosia rugiapjūtes darbo fone vaisduojamos patriarchalines seimos santykiai, vyro tevų neapykanta marčiai. Rugepjūtės dainos , kuriosia rugiųpjovimo visai neminima, reiksminga vieta užima meiles bei vedybų tema.Meiles ir vedybų tematikos rugepjūtes dainosia labai mekstami gamtos vaizdai, dažnai perauga į atskiras savarankiskas dainos šakas. Šeimos gyvinima atspindancios rukepjūtes dainos vazduojami tevųir vaikų santykiai, pabrėziama sunkis seimos dalia patraarchlineja seimoja, siltai ir su užuojauta dainuojama apie naslaitę.

Rugepjūtes dainosia pasitaiko ir karoi motyvų, dar jos dainuojamos dvejopasi. Vienosia iš jų rugepjūte vaizduojama pakiliai, kitosia priesingai, pabrežiama darbo sunkumas pono valdodia.

Kai kuriosia dainosia yra mitologiniu elementų. Jumoristinių pobūdžiu daimosia pritaikytosia konkrečiom vietos salygoms, minint atskirų kaimų pavadinimus, pajuokiama to ar kito kaimo jaunimas, blogi javai,nevaisingų seimininkų talka,nelimksmos pjovejos ir panasiai.tiek daugialyja rugepjūtes dainų, tiek ir kaikuriosia dainosia, dainuotosia, nujamant avizų derlių, apie patį darba neužsimena, josia vystoma meiles , bei vedybų tematika, abdainuojama bernelis ir mergiale.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 907 žodžiai iš 2978 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.