Lietuvių liaudies išmintis prognozuojant orus
5 (100%) 1 vote

Lietuvių liaudies išmintis prognozuojant orus

Įvadas

Temą „Lietuvių liaudies išmintis prognozuojant orus“ pasirinkau todėl, kad man įdomu, kaip senovės lietuviai nustatydavo orus.

Senovės lietuviams orai buvo labai svarbūs. Beveik visi tuometiniai Lietuvos gyventojai buvo žemdirbiai, taip pat vertėsi gyvulininkyste. Orai visais metų laikais buvo svarbūs. Pradedant pavasariu ir baigiant žiema, orai smarkiai pasikeisdavo: nuo saulėtų ir šiltų, iki žvarbių ar šaltų. Orus dažniausiai spėdavo pagal gyvūnų elgesį, ar gamtoje vykstančius veiksnius.

Projektu bandžiau nors truputį supažindinti žmones su senovės lietuvių išmintimi ir pastabumu, naudojausi Gražinos Germanienės sudarytomis, 1993m. Vilniuje išleistomis knygomis: „Pavasarėlis“, „Vasarėlė“, „Rudenėlis“, „Žiemužė“, taip pat ir Mindaugo Bartninko 2000m. Vilniuje išleista knyga „Liaudies meteorologija“.

TRUMPALAIKĖS PROGNOZĖS

Tiesiogiai orai prognozuojami pagal atmosferos slėgį. Liaudies meteorologijoje nuo seno žinoma, kad, krintant (mažėjant) atmosferos slėgiui, pablogėja orai. Kai staigiai krinta slėgis, oras keisis greitai, reikia laukti stipraus lietaus, galbūt liūties. Kai atmosferos slėgis kyla – laukiama sauso, giedro oro: vasarą – karščių, žiemą – šalčių. Tai pačiai parai, dienai, dviems, kartais kelioms dienoms, orai liaudies meterologijoje spėjami pagal pačius įvairiausius reiškinius: fenologinius (gamtoje vykstančius periodinius reiškinius, kuriuos sąlygoja metų laikų keitimasis, pvz.: pumpurų sprogimo, augalų žydėjimo, paukščių atskridimo ir išskridimo laikas) atmosferos reiškinius, įvairius dangaus kūnus.

Kai kada orų permainas jaučia ir žmogus. Prieš lietų jaučiamas tingulys, norisi miego. Žmogus jaučia būdingą prieš audrą ar perkūniją tvankumą. Cypimas ausyse žiemą žada atlydį, o vasarą blogą orą. Sergantys reumatu jaučia skausmą prieš darganą ir prieš kitas orų permainas. Prieš lietų sergantiesiems reumatu pradeda gelti kojas, rankas arba strėnas. Nervingi žmonės darosi pikti ir nekantrūs. Jei pavasarį ar rudenį šaltis labiau jaučiamas juosmenyje – truputį atšals, bet be šalnos, jei kojose – gali būti stipri šalna ar gruodas. Prieš lietų arba oro permainą skauda lūžusius kaulus. Jei dieną miegas marina, lauk lietaus.

Žmogus, pasirodo, gali orus prognozuoti ir sapnuodamas:

Jei miegodamas sapnuoji greitai bėgančius arklius (jie žvengia, plaikstosi arklių karčiai), tai rytojaus dieną bus didelis vėjas.

Jeigu sapnuoji liepsną – pašals.

Jei naktį sapnavai numirėlį, oras keisis.

Jei sapnuoji mėnulį, tai bus lietaus.

Dūmai.

Jei dūmai iš kamino kyla aukštyn – bus giedra diena, o jei leidžiasi žemyn, bus lietaus. Dūmai raizgosi ir skleidžiasi pažeme prieš blogą orą, kyla aukštyn prieš giedrą. Jei dūmai krenta žemyn, bus dargana, atodrėkis arba lietus (Panevėžio aps.). Jeigu iš kamino dūmai kyla tiesiai į dangų, bus giedras oras. Jeigu dūmai krinta žemyn, bus lietaus ar sniego. Jeigu dūmai tiesiai kyla aukštyn – bus giedra, o žiemą šaltis. Kai žiemą, iš kamino kylantys dūmai krypsta į šiaurę, bus šalta, į pietus – šilta.

Rūkas.

Jeigu po lietaus kyla rūkas, galima tikėtis giedros. Kylantis žemumose vakarais ir naktimis rūkas, išnykstantis saulei patekėjus, žadą ilgą giedrą. Jei rūkas kyla aukštyn – bus lietaus, jei žemyn leidžiasi – bus giedra. Jeigu po lietaus kyla rūkas, galima tikėtis giedros. Jeigu rudens rytą kyla rūkas, apie pietus gali palyti, bet lietus nebus gausus. Kai vakare pasirodo rūkas, rytdiena bus giedra ir šilta. Jeigu vasaros vakare migla nuo žemės ar vandens kyla viršun, tai rytojus bus karšta diena. Jei rūkas anksti išsisklaido, diena bus graži. Sunkus arba tirštas rūkas vakaro žaroje žada kitai dienai gausų lietų.

Rasa.

Jeigu rytą žolė rasota, tai bus giedra, o jei rasos nėra – tai lis. Jei iš vakaro didelė rasa ar rūkas, kitą dieną bus giedra. Jei iš vakaro nėra rasos – rytą lis. Didelė rasa ir žemose, ir aukštose vietose rodo, jog giedra ilgai truks. Jeigu lauke paliktas stiklainis ar kitoks daiktas aprasoja – bus blogas oras. Kai mėsa rasoja – bus lietaus. Kai žiemą ar pavasarį langų stiklai rasoja – lauk šilumos.

Vėjai.

Jeigu vėjas į vakara nerimsta, o stiprėja, reikia laukti oro pablogėjimo, stipraus vėjo naktį ir kitą dieną. Jeigu vėjas vakarop stiprėja, tai, beveik neabejojant, galima laukti kritulių ilgesniam laikui arba audros. Jeigu susilpnėjus stipriam vėjui iškrinta krituliai, jie negreit baigsis. Smarkus lietus ar sniegas ryte pučiant stipriam vėjui – blogo oro ženklas visai dienai. Jeigu vėjas nepasikeičia, tai ir oras nesikeis. Dienos vėjas pučia stipriau ir ilgiau nei nakties. Po stiprių vėjų oras pasikeičia. Žiemą pūga su stiprėjančiu vekarop vėju paprastai būna prieš atšilimą. Jeigu visą dieną pūtęs vėjas vakare nutyla – bus lietaus. Po giedroje pūtusio vėjo laukiame gražaus oro.

Orus sąlygoja vėjo kryptis. Sausas Rytų vėjas žada gerą orą ilgesniam laikui. Jei pučia pietryčių vėjas, tai reikia laukti sausų ir saulėtų dienų. Šiaurės vėjas žiemą žada didelius šalčius, o vasarą – atšalimą. Pasukus vėjui į vakarus, vasarą reikia laukti lietaus, žiemą – atodrėkio.

Keturi vėjai

Mūsų protėviai

sakydavo, kad visuose keturiuose žemės šonuose gyvena keturi broliai vėjai. Žiemiuos gyvena pikčiausias vėjas, vasariuos (pietuose) – nuolaidesnis, nuolankesnis, ryčiuos ir vakaruos – šiaip sau, nei šiokie, nei tokie.

Vasaris (pietų) vėjas esąs apsitaisęs žaliais rūbais. Rytinis – rausvais, Žiemys – baltais gauruotais kailiniais, o Vakaris tai visas suplyšęs ir lopiniuotas. Jų visų labai bijoję ir stengdavęsi nasupykdyti.

ILGALAIKĖS PROGNOZĖS

Orai liaudyje prognozuojami ne tik dienai-dviem, bet ir ilgesniam laikotarpiui: mėnesiams, sezonams, metams. Jos (prognozės) daugiau ar mažiau, yra pagrįstos tam tikrais dėsningais, gamtoje vykstančiais reiškiniais ir procesais. Ilgalaikės ir sezoninės prognozės sudaromos stebint gamtoje vykstančius procesus.

Visi keturi metų laikų orai yra tarpusavyje susiję. Pavasario meteorologinių procesų eiga nusako ateinančios vasaros orus. Pagal rudens, ypač vėlyvojo, orus galima spręsti apie būsimą žiemą.

Pavasaris.

Kovas, balandis, gegužė – pavasario mėnesiai. Visi jie pavadinti sparnuočių vardais.

Pavasarį prasidėdavo įvairūs darbai: ganymas, arimas, sėja, reikia sulą vasarai ruošti, daržus ir darželius tvarkyti, bites apžiūrėti, vaistažoles rinkti, sodybos trobesius pataisyti( ką vėjas ir sniegas yra apgadinę) ir naujus medelius pasodinti, rinkti vyteles įvairiems krepšeliams pinti ir dar daugybė kitų darbų.

Draudžiama tik medžioklė ir žūklė, nes žvėrys atsiveda jauniklius, o žuvys neršia.

Senoliai apie pavasarį sakydavo taip:

Jei pirma parlekia kregždės, o vėliau gegutės – bus šilta.

Gegutė pradeda kukuoti – šalčio daugiau nebus.

Blezdingų šaltis – vėlyvas atšalimas.

Senovės lietuviai kiekvieną mėneįi stebėjo tam tikrus gamtos veiksnius, pagal kuriuos prognozuodavo viso ateinančio mėnesio orus. Bet jiems ne visada pavykdavo tiksliai nustatyti ateinančius ciklonus ir anticiklonus.

Apie pavasario orus dažnai sprendžiama iš varveklių susidarymo ir formos. Ilgi varvekliai – ilgas pavasaris. Ilgi varvekliai, nors ir stori – greitai lauk tikro pavasario. Ilgi varvekliai vasario pabaigoje – pavasaris bus ankstyvas bet vėsus (Poškonių k., Dieveniškio aps.).

Kovas

Kai varnėnai parlekia, didelių šalnų nebebus.

Kai šnekutis atlekia, sniego nebebus.

Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Jei aidas atsiliepia dusliai, bus lietaus, o jeigu aidas atsiliepia dažnai ir įvairiose vietose, vadinasi, bus giedra.

Balandis

Jei balandžio mėnuo šiltas, reikia tikėtis geros vasaros su rudeniu.

Jei balandis sausas, toks bus ir birželis.

Jei žiogai čirškia, bus giedra.

Jeigu šilta ir giedra, volungė melodingai gieda, o prieš lietų šaukia kaip vaiduoklis, miaukia kaip katė, sakoma:

-Volungė prieš lietų verkia.

Jei volungė labai gieda, bus lietaus.

Jeigu kaštono pumpurai pradeda greitai brinkti – netrukus atšils.

Jeigu putinas nuo pažemės pražysta, vasara bus giedra, o jeigu pirma pražysta putino viršūnė – pavasaris bus ilgas, o vasara lietinga.

Jei putinas prieš pavasario šalnas išsprogo, bus gera ir šilta vasara, užderės ir bus brandūs rūgiai.

Anksti sužydo šermukšnis – tikra vasara bus negreit.

Jei šermukšnis gausiai žydi, vasara bus lietinga.

Gegužė

Gėles reikia sėt pilnatin, ir kad mėnulis skaisčiai šviestų. Tai bus gėlės pilnavidurės.

Prieš audrą ir dobilai žiedus suglaudžia.

Gėlės stipriau kvepia prieš lietų.

Jei uosis pirma ąžuolo ūgliojas, tai tą metą kožnas sausumoj voliojas.

Jei ąžuolas pirma uosio pradeda pumpuruot, tai tą metą reiks daug vandeny braidžiot.

Jei sužydo šermukšnis pirma alyvos – lauk darganotų ir šaltų orų.

Vasara.

Birželis, liepa, rūgpjūtis – vasaros mėnesiai. Tai patys šilčiausi ir šviesiausi mėnesiai: dienos ilgos, o naktys trumpos.

Jau žiloje senovėje vasara buvo atsargų kaupimo metas: renkamos vaistažolės, uogos, grybai, šaknelės, ruošiamos žuvų atsargos žiemai. Svarbiausi vasaros darbai – šienapjūtė ir rugiapjūtė.

Būsimos vasaros orai spėjami stebint pavasario metu išsiliejančius šaltinius, kitus vandens telkinius. Jeigu pavasarį šaltinių paversmiai arba pakraščiai būna sausi, žinok, kad vasara bus šlapia, o jei jie būna šlapi, patvinę – vasara bus sausa. Jeigu tyrai arba balos ir pelkės pavasarį žiba baltai ir iš tolo blizga kaip sidabras, tai vasarą reikia laukti daug lietaus ir žemumos gali likti nenušienautos.

Birželis

Jei birželis šiltas, tai gruodis šaltas.

Jei dangaus pakraščiai raudoni, bus vėjas.

Jei šunys žolę ėda, lis.

Jei lietui lyjant balose tykšta burbulai, dar ilgai lis.

Jei rasa ilgai nenukrinta, lis.

Jei liepos anksti gelst pradeda, žiema bus ankstyva.

Liepa

Kokia liepa, tokio reikia laukti ir sausio (apie lietų).

Jei mažai rasos, lis.

Jei liepos šakos šiek tiek pakyla nuo žemės, rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Jeigu liepos 10 d. Lyja, lysią ištisas 7 dienas arba savaites.

Jei saulei tekant rytuose pasirodo vaivorykštė, greit bus lietaus, o jei vaivorykštė vakaruose, ilgai išsilaikys geras oras.

Pietuose laumės juosta būna prieš didelę pagadą.

Jeigu paukščiai suka lizdus į pietų pusę, bus šalta vasara.

Jei žuvys vandens paviršiuje šokinėja, pleška, bus lietaus.

Kai gausiai žydi liepos, bus
ruduo.

Rūgpjūtis

Jei rūgpjūtyje griaudžia, reikia laukti gražaus rudens.

Jei žiogai čirškia, bus giedra.

Jeigu žvaigždės danguje labai mirga, bus šalčio.

Jei žvaigždės aiškios, bus lietaus.

Jei žvaigždės tankios, gali lyti.

Ruduo

Rugsėjis, spalis, lapkritis – rudens mėnesiai. Dienos vis trumpėja, darosi vis šalčiau, dažniau lyja. Medžių lapai gelsta, žolės vysta, o vaisiai, daržovės baigia nokti, miške randame bruknių, šermukšnių, grybų. Paukščiai išskrenda.

Jei rudenį perkūnas griaudi, tai žiemos nebus.

Jei rudenį lyja lietus ir medžių šakos apšąla, tai bus blogi metai.

Jei ruduo sausas, be lietaus, žiema irgi bus sausa.

Jei rudenį pradeda labai anksti snigti ir šąla, tai žiema bus nesnieginga ir anksti baigsis.

Vėlyvas lapų kritimas būna prieš gilią ir rūsčią žiemą.

Rugsėjis

Jei jaunas mėnulis aštriais galais – vasarą giedras oras, žiemą – šalčiai.

Jei pilnaty mėnulis aiškus ir šviesus – bus gero oro, o jei tamsus, išblyškęs – lauk lietaus.

Jei aplink mėnulį ratas, lietaus bus sekančią dieną, jei ratas pilnaty – lauk lietaus gale mėnesio.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1905 žodžiai iš 6329 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.