Lietuvos chemijos pramonės taršos poveikis gamtai ir šios problemos sprendimo būdai
5 (100%) 1 vote

Lietuvos chemijos pramonės taršos poveikis gamtai ir šios problemos sprendimo būdai

TURINYS:

TURINYS 2

CHEMIJOS PRAMONĖS PADĖTIS LIETUVOJE 3

CHEMINĖS KATASTROFOS 4

RŪGŠTŪS LIETŪS 6

DIRVOŽEMIO TARŠA 7

ŠIUOLAIKINĖ ALTERNATYVA – „ŽALIOJI“ CHEMIJA 8

NAUDOTA LITERATŪRA 9

CHEMIJOS PRAMONĖS PADĖTIS LIETUVOJE

Chemijos pramonė Lietuvoje yra sutelkta keliose stambiose gamyklose: „Lifosa” Kėdainiuose ir „Achema” Jonavoje, kurios gamina trąšas, „Akmenės cementas“ ir „Mažeikių nafta“, „Panevėžio stiklas“ bei farmacijos įmonės „Sanitas” ir „Endokrininiai preparatai” Kaune. Tačiau būtent didžiausios ir pavojingiausios chemijos įmonės labiausiai ir rūpinasi savo saugumu, norėdamos išsaugoti gerą reputaciją. O štai daugybė smulkių chemijos gudrybių vis dar mažai žinomos tautai ir teisėsaugai.

Oficialiai chemijos pramonės žalingumas aplinkai nė kiek nėra didesnis nei kitų veiksmingų gamybų. Gerai tvarkoma chemijos gamykla mažiau pavojinga aplinkai ir aplinkiniams nei blogai tvarkoma ligoninė ar mokykla.

Tačiau būtent mažosios, į akis nekrentančios (dažniausiai dukterinės ar filialinės), įmonės savo saugumą kartais pamiršta.

Būtent dėl stambiųjų firmų pelno siekimo ir tą siekį stabdyti turinčių institucijų aplaidumo su chemija greitai galima bus susieti tris didžiausius Lietuvos prakeiksmus.

CHEMINĖS KATASTROFOS

2001 m. rugsėjo 21 d. 10 val. 15 min. AZF („Azote de France“) azotinių trąšų gamykloje Tulūzos mieste Prancūzijoje nugriaudėjo milžiniško masto sprogimas. Žuvo 32 žmonės, apie 2500 žmonių buvo sužeista. Tarp žuvusiųjų – 23 gamyklos darbuotojai ir 9 – aplinkinių rajonų gyventojai. Sprogimo naikinamoji galia prilygo 3,4 balų stiprumo Žemės drebėjimui. Aplink gamyklą 3 km spinduliu buvo sugriauta arba apgriauta apie 10 tūkst. gyvenamųjų namų, iš jų – apie 500 buvo visiškai nušluoti nuo žemės paviršiaus. Jei sprogimas būtų įvykęs po darbo, aukų tarp aplinkinių gyventojų būtų žymiai daugiau – teigia civilinės saugos ekspertai.

AZF azotinių trąšų gamykla buvo įsikūrusi Prancūzijos pietvakariuose, Tulūzos miesto pakraštyje, apie 3 km nuo miesto. Ši gamykla priklausė vienai didžiausių pasaulio naftos kompanijų – Prancūzijos koncernui „TotalFinaElf“. Nors ji buvo pastatyta atokiau nuo gyvenamųjų kvartalų, tačiau plečiantis didmiesčiui, gyventojai kūrėsi vis arčiau gamyklos, patikėję jos saugumu ir nekenksmingumu.

Didžiulė gamykla, kurioje dirbo apie 500 žmonių, pavirto metalo ir statybinio laužo krūva. Sprogimo centre susidarė 50 m skersmens ir 10 m gylio duobė. Nuolaužas sprogimo banga išmėtė pusės kilometro spinduliu. Šalia esančioje kitoje chemijos gamykloje sprogimo banga nugriovė du kaminus ir sukėlė dar vieną sprogimą. Visiškai sugriautas didelis prekybos centras, buvęs 300 m atstumu nuo gamyklos, apgriautos mokyklos pietinėje Tulūzos dalyje, Tulūzoje ir 100 km spinduliu apie ją buvo sutrikęs telefono ryšys, paralyžiuotas visos pietinės miesto dalies gyvenimas. Virš miesto pakibo rausvų dūmų debesis, žmonės skundėsi akių skausmu ir dusuliu. Gyventojams buvo patarta užsidaryti namuose.

Tikroji sprogimo Tulūzoje priežastis taip ir liko iki šiol neišaiškinta. Manoma, kad savaime užsiliepsnojo ir sprogo apie 300 t amonio nitrato granulių, kurios buvo saugomos gamyklos sandėlyje. Darbininkai, tvarkę išbrokuotus maišus su amonio nitratu, kuris nėra priskiriamas padidinto pavojingumo medžiagoms, galėjo netyčia sumaišyti jį su kitomis, labiau sprogiomis medžiagomis. Kaip teigia nelaimės priežastis tyrę ekspertai, tuomet įvyko nenumatyta savaiminė cheminė reakcija, temperatūra pakilo iki 200 oC, amonio nitratas savaime užsiliepsnojo, o po to visas mišinys sprogo.

2004 m. gegužės 11 d. popietę „Stockline Plastics“ plastiko gamykloje Glazgo mieste Škotijoje taip pat įvyko didžiulis sprogimas, nusinešęs 9 gamyklos darbuotojų gyvybes. Sugriuvo keturių aukštų gamyklos administracinis pastatas, apgriauti keli gamybos cechai ir sandėliai. Nukentėjo šalia stovėję gyvenamieji namai, nuolaužos sutraiškė šalia gamyklos stovėjusius tris automobilius. Laimei, aukų už gamyklos teritorijos nebuvo.

„Stockline Plastics“ plastiko gamykla buvo Škotijos vakaruose, netoli Glazgo miesto centrinės dalies. Ši gamykla priklausė vienam didžiausių Škotijos plastmasės žaliavos ir plastikų gamybos koncernų – „ICL Plastics“. Šioje gamykloje aukštos temperatūros sąlygomis buvo formuojami padidinto atsparumo plastiko gaminiai statybai, vandens ir kanalizacijos ūkiui, kitoms pramoninėms reikmėms. Lygiai kaip ir AZF gamykla Tulūzoje, Škotijos gamykla buvo priskirta prie pavojingų gamybos objektų. Kaip ir jau minėtu atveju, atsakingi aplinkosaugos ir visuomenės sveikatos pareigūnai pasielgė visiškai neatsakingai – leido šiai gamyklai plėstis šalia gyvenamųjų rajonų.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 716 žodžiai iš 2128 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.