Lietuvos priešistorė
5 (100%) 1 vote

Lietuvos priešistorė

Lietuvos priešistorė

Paleolitas 40a-8a. pr.Kr.

Vėlyvasis paleolitas 40a-8a. pr.Kr

Mezolitas 8000-4000 a. pr.K

Neolitas 4000-2100a. pr.K

Žalvario amžius 2100-500a. pr.K

Geležies amžius 500 pr.K-5a.

Ankstyvasis geležies amžius 5 a. pr.Kr.-5a

Vidurinis geležies amžius (5-8 a.)

Vėlyvasis geležies amžius (9-12 a.)

Seniausių Vakarų Europos meno paminklų amžius skaičiuojamas nuo paleolito laikų (30 tūkst.m.pr.Kr.). Pietrytinėse Baltijos pakrantėse nuolatiniai gyventojai įsikūrė paleolito pabaigoje, X tūkstantmetyje pr.Kr. Klajokliai iš pietų ir pietvakarių atkeliavo su savomis meninės veiklos tradicijomis- visai Europai būdingais rago, kaulo, akmens raižiniais ir keramika. Jas tęsė mūsų kraštuose sukurdami savitą stilių kuris taip pat kito. Geriausiai šią raidą rodo monumentalioji ir mažų formų skulptūra , molio dirbiniai, grafiniai piešiniai. Deja, vėlyvojo paleolito stovyklavietėse Nemuno, Neries, Merkio ir Dauguvos upių pakrantėse tuolaikinio meno pavyzdžių nėra išlikę.

Europoje rasta atvaizdų vaizduojančių žmones ir žvėris iš kaulo, molio, kalkakmenio kuriuose gana tikroviškai perteikti protėvių bruožai pasirodo žmogų ir žvėrį vaizduojantys piešiniai ant uolų, akmenų ir kaulinių įrankių. Paskutiniuoju vėlyvojo paleolito laikotarpiu , vad. Madleno kultūroje 15-8a. pr.Kr. Dailė suklestėjo tiek kiekybiniu tiek kokybiniu atžvilgiu. Tas laikotarpis mums paliko tokias olų galerijas Lascaux, (Pranc.), Altamiro (Ispanija). Jų yra ir daugiau, tačiau čia pirmą kartą buvo panaudota polichrominė tapyba, vyravo natūralistinis vaizdavimo būdas, tačiau greta egzistavo ir abstrakčios figūros ir simbolio kurių reikšmės neįstengiame suprasti. Kalbant apie šio laikotarpio dailę tegalime drąsiai vartoti šias sąvokas: spalva, tonas, šešėlis, perspektyva, iliuzija, formos modeliavimas, ritmas, judesys. Netgi panaudodavo natūralius medžiagos nelygumus paryškinti suformuotai gyvūno daliai.

Mezolitas (vidurinis akmens amžius, 8000-4000 pr.Kr.)

Atšilus klimatui pagausėjo augmenijos ir gyvūnijos. Greta medžioklės plito ir žvejyba. Medžiotojų gentys Lietuvoje kaip ir kituose Europos raštuose žvėris vaizdavo realistiškai, o žmogų- schemiškai.. Mezolito laikais labiausiai plito medžio, akmens, kaulo, rago, gintaro raižiniai. Baltijos kraštuose nėra išlikę daug pvz. tačiau jie atitinka bendrą šiaurės Europos žmogaus vaizdavimo stilistiką. Meninė veikla buvo susijusi su magija. Pačią gausiausią papuošalų dalį sudaro kabučiai iš žvėrių dantų. Jie naudojami drabužiams puošti, buvo prisiuvami prie apsiaustų, diržų arba iš jų sudaromos kaklo apvaros, kai kurie nešioti kaip individualūs amuletai, saugantys nuo piktųjų dvasių . jais puošdavo mirusį, jų vėriniai buvo siuvami ant kailinių kepurių , dedami ant akių, kišami į burną, nosį , ausis. Jų skaičius kape atspindi ir mirusio statusą to laiko visuomenėje. Greičiausiai aukštos meistrystės dirbinys galėjo sustiprinti objekto komunikacinę funkciją, todėl buvo garbinami tos bendruomenės narių, buvo laikomi antgamtinio pasaulio dalimi, jiems teiktas tarpininkų(abstrakčių ir konkrečių) vaidmuo ir galėjo būti kaip ryšio tarp žmonių ir to laiko bendruomenių priemonė.

Neolitas (naujasis akmens amžius, 2500-1600 m.pr.Kr.)

Pagausėjo žmogaus atvaizdų to laikotarpio dailės dirbiniuose.. Pirmykštėje Lietuvos dailėje įsivyravo dvi temos- žvėries ir žmogaus. Mūsų laikus pasiekė didžiosios stulpinės medinės skulptūros iš Šventosios, gintarinės Juodkrantės skulptūrėlės. Rastas Juodkrantės gintaro lobis rodo, kad čia net 3000 metų buvo alkavietė. Iš 500 gintarinių skulptūrėlių dalis pagaminta neolite, o dalis- ankstyvajame geležies amžiuje. Neries baseine susiformavo brūkšniuotosios keramikos kultūra (taip pavadinta dėl to meto molinių indų puošimo brūkšneliais).Tai pirmoji rytų baltų kultūra. Neolito pabaigoje ją pakeitė indoeuropietiškos žemdirbių ir gyvulių augintojų kultūros. Archeologinių kultūrų pavadinimai siejami su tų kultūrų žmonių vartota keramika. Geriausiai pažįstami virvelinės keramikos kultūra- plokščiadugniai indai, kurių paviršius puošiamas įspaustų virvučių atspaudais. Jie pasižymi didele tipų ir formų įvairove grakščios taurės, amforų tipo puodai, plačiaangės puodynės, dubenys ur dubenėliai, pailgi dubenėliai šviestuvai.

1)

Ankstyvojo ir vidurinio neolito kultūros Vidurinio neolito kultūros Rytų Europoje: Lietuvoje:

1)Narvos kultūra, 2) Nemuno kultūra 1) Narvos kultūra, 2) Nemuno kultūra,

3) Rutulinių amforų kultūra 4) Šukinės duobelinės keramikos kultūra)

Gausiausią priešistorinės Rytų Baltijos regiono akmens a. dailės dalį sudaro zoomorfiniai dirbiniai. Tai piešiniai ant plokščių paviršių- piešiniai išrėžti negiliomis linijomis ant kaulo , rago, akmens ar molio dirbinių. Šiuose atvaizduose paukščiai ir žvėrys perteikti tik iš profilio.Apvalioji zoomorfinė skulptūra. Tūrinis skulptūrinis modeliavimas, pjaustant, skaptuojant, kalant, gludinant kaulą, ragą, akmenį, medį , gintarą. Seniausi tokie pvz. iš gintaro vaizduojantys lokius , šernus, arklius rasti įvairiose vietovėse.

Archajiniai tikėjimai

Pirmieji poledynmečio žmonės atsinešė ne tik
savąją materialinę kultūrą, bet ir gyvenimo būdo suformuotus vaizdinius apie pasaulį. Rytų Pabaltijo paleolito kultūrai, kaip ir kitų etnosų istorinei raidai, būdingas totemistinis tikėjimas. Totemas – mitinis protėvių genties globėjas, tapęs bendruomenės simboliu. Dažniausiai totemai buvo žvėrys, rečiau augalai ar gamtos reiškiniai. Religinis jausmas čia pasireiškia tuo, kad tikima žmogaus ir žvėries draugyste bei pagalba. Toteminio žvėries mėsą galima valgyti tik atlikus sudėtingas atsiprašymo apeigas. Totemizmo reliktų turi visos tradicinės pasaulio religijos bei papročių sistemos.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 926 žodžiai iš 3042 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.