Limfa – imunitetas
5 (100%) 2 votes

Limfa – imunitetasVIDINĖ ORGANIZMO TERPĖ – dauguma kūno ląstelių neturi ryšio su išorine aplinka. Jų gyvybinei veiklai sudaro sąlygas vidinė terpė – KRAUJAS, TARPLĄSTELINIS, arba AUDINIŲ SKYSTIS ir LIMFA. Kraujui tekant kapiliarais, pro plonas jų sieneles nuolat prasisunkia dalis kraujo plazmos, kuri pasiskirsto tarp audinių ląstelių. Pro kapiliarų sieneles prasiskverbia ir dalis leukocitų. Iš kapiliarų prasisunkusi plazma vad. tarpląsteliniu, arba audinių skysčiu. Šis skystis aprūpina visas ląsteles maisto medžiagomis ir sugeria jose vykstančios medžiagų apykaitos produktus. Tarpląstelinis skystis be perstojo skalauja audinių ląsteles ir yra jų gyvenamoji aplinka. Jis nuolat atsinaujina per limfagyslių sistemą: tarpląstelinis skystis suteka į limfagysles (čia jis vad. limfa).

Homeostazė būtų neįmanoma, jei neegzistuotų būdai atsilaikyti prieš galima parazitų ir (arba) toksinų įsigalėjimą. Imunitetui priklauso visi įmanomi savigynos būdai, tarp jų ir limfinės sistemos teikiama parama. Ji užtikrina, kad į audinius pratekėję skysčiai būtų grąžinti atgal į kraujotaką.

IMUNINĖ SISTEMA – speciali audinių ir organų ląstelių sistema, kuri:

· saugo organizmo genetinį pastovumą,

· gina nuo infekcinių ligų sukėlėjų (bakterijų ir virusų), piktybinių (vėžinių) ląstelių bei įvairių kitokių organizmui svetimų medžiagų,

· palaiko organizmo vidinės terpės pastovumą (homeostazę).

· Nuo normalaus šios sistemos funkcionavimo priklauso svaikatos būklė.

Imuninę sistemą sudaro ląstelės, gebančios atskirti “savo” nuo “svetimo”, įvertinti ir neutralizuoti arba pašalinti svetimą medžiagą. Pagrindinė imuninės sistemos ląstelė – limfocitas. Be jų, dar priskiriama makrofagai ir kitos giminingos ląstelės.

Svarbiausia imuninės sistemos dalis yra limfinė sistema.

LIMFINĖ SISTEMA

Žinduolių limfinė sistema sudaryta iš limfagyslių ir limfoidinių organų. Šios glaudžiai su širdies ir kraujagyslių sistema susijusios sistemos pagrindinės funkcijos yra:

1. Limfagyslės surenka audinių skysčio perteklių ir grąžiną jį į kraują.

2. Limfiniai kapiliarai sugeria riebalus plonosios žarnos gaureliuose ir perneša juos į kraują

3. Limfinė sistema padeda kūnui gintis nuo ligų.

LIMFAGYSLĖS – organizmo vamzdeliai, kuriais limfa iš audinių teka į veninę sistemą. Limfagyslės prasideda limfiniais kapiliarais, kurie audiniuose ir organuose sudaro tankų tinklą (limfinė sistema). Limfiniai kapiliarai yra ploni (10-20µm), vingiuoti, nelygių kontūrų, aklai prasidedantys vamzdeliai. Limfinių kapiliarų sienelė susideda vien iš epitelio yra labai pralaidi. Pro ją rezorbuojamas audinių skystis, ląstelių irimo produktai, mikrobai, navikinės ląstelės, dulkių dalelės (plaučiuose), eritrocitai (per traumą), sinovinis sąnarių skystis. Limfinių kapiliarų yra beveik visuose organuose ir audiniuose, nėra tik blužnies parenchimoje, odos ir gleivinių epitelyje, kremzlėse, placentoje, akies lęšiuke ir odenoje. Susijungę limfiniai kapiliarai sudaro limfagysles. Limfagyslių sienelė, kaip ir kraujagyslių, susideda iš trijų dangalų: išorinio (jungiamojo audinio), vidurinio (raumeninio) ir vidinio (epitelinio). Limfagyslės turi daug vožtuvų, kurie leidžia limfai tekėti tik į centrą. Susijungdamos limfagyslės sudaro sritinius limfinius kamienus, kurie įeina į 2 pagrindinius limfinius latakus: krūtininį ir dešinįjį limfinį. Krūtininis latakas (30-41cm ilgio) prasideda pilvo ertmėje, prie stuburo, nedideliu išsiplėtimu, į kurį suteka limfa iš kamienų. Šis latakas įteka į kairįjį veninį kampą. Jis surenka limfa iš ¾ kūno (išskyrus viršutinę dešinę jo dalį). Dešinysis limfinis latakas yra 1-1,5 cm ilgio ir įteka į dešinįjį veninį kampą. Suaugusio žmogaus organizme į veninę sistemą per parą suteka 1,5-2 l limfos.

Limfos nutekėjimas limfagyslėmis gali sutrikti dėl piktybinio naviko, uždegimo, įsiskverbus parazitų; tuomet vystosi limfinė edema, dramblialigė.

Limfagyslėmis gali plisti ir vėžinės ląstelės, kurios pirmiausia papuola į limfmazgius. Tuomet limfmazgiai taip pat padidėja (tai vadinama vėžio metastazėmis).

LIMFINĖ SISTEMA – limfinių kapiliarų, limfagyslių su jomis tekančia limfa ir limfmazgių sistema, kuriai dar priskiriama blužnis ir tonzilės. Ji surenka iš audinių skysčių perteklių kartu su ląstelių ir mikrobų irimo produktais, perneša į kraują baltymus, lipidų emulsiją, sulaiko mikrobus ir kt. kenksmingas daleles, gamina limfocitus. Limfinė sistema prasideda limfiniais kapiliarais, kurie yra išsišakoję organuose ir audiniuose. Susijungę kapiliarai sudaro limfagysles, į kurias yra įsiterpę limfmazgiai.

LIMFINIAMS ORGANAMS priklauso limfmazgiai, blužnis, užkrūčio liauka ir raudonieji kaulų čiulpai. Visuose juose yra limfocitų.

LIMFMAZGIAI – limfinės sitemos organai. Esti apvalūs arba ovalo formos, rausvai pilki, 1-30 mm dydžio. Jų yra beveik visame organizme, išskyrus smegenis, kaulus ir kaulų čiulpus, pėdas ir plaštakas. Kiekvienas limfmazgis įsiterpęs į limfagyslę. Limfmazgį gaubia jungiamojo audinio dangalas, kuriame yra lygiųjų raumenų skaidulų. Jos susitraukdamos padeda limfai tekėti.

Svetimkūnius apauga jungiamasis audinys, dėl to mazgas padidėja, keičia spalvą (pvz., angliakasių ar daug
rūkančių žmonių bronchiniai limfmazgiai yra tamsūs). Limfmazgiai padidėja, pasidaro skausmingi, kai uždegimas pažeidžia tą organizmo vietą, iš kurios į pastaruosius limfmazgius nuteka limfa.

Limfmazgiai yra limfos rezervuarai, todėl nuo jų iš dalies priklauso organizmo skysčių pasiskirstymas. Kiekviename mazgelyje yra sinusas – atvira vieta, užpildyta daugybe limfocitų ir makrofagų. Limfai tekant pro sinusus, makrofagai išvalo ją nuo infekcijos ir visokių atliekų. Limfmazgiai grupuojasi po 10-20. Tokios grupės vad. sritiniais limfmazgiais. Jos išsidėsto saugesnėse vietose – stambių sąnarių lenkiamosiose pusėse, kūno duobėse, pvz. tonzilės, adenoidai, Pejerio plokštelės.

BLUŽNIS – sandara primena limfmazgius, yra kavos pupelės formos. Blužnis ardo pakitusius eritrocitus ir trombocitus, gamina imunines ląsteles ir antikūnus, valo kraują nuo kenksmingų medžiagų ir mikrobų, yra kraujo talpykla. Todėl sergant tam tikromis kraujo, imuninėmis, navikinėmis, infekcinėmis ligomis, blužnis padidėja. Išorinis audinys dalija organą į skilteles, kuriose yra sinusai. Tačiau blužnies sinusai užpildyti ne limfa, o krauju.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 935 žodžiai iš 2860 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.