Linux ir ms dos operacines sistemos
5 (100%) 1 vote

Linux ir ms dos operacines sistemos

Turinys

Įvadas – 3 –

Linux ir MS DOS apžvalga – 4 –

Resursų valdymo algoritmų savybės – 4 –

Vartotojo sąsaja – 5 –

Komandų aplinka – 5 –

Failų sistema – 7 –

MS DOS failų sistema – 7 –

Linux failų sistema – 9 –

Prisitaikymas prie įvairiose šalyse naudojamų simbolių sistemų ypatybių – 9 –

Išvados – 12 –

Literatūra – 13 –

Įvadas

Operacinė sistema (toliau – OS) didžia dalimi apibrėžia kompiuterinę sistemą. Nežiūrint į tai, dažnai yra sunku apibrėžti OS. Dalinai taip yra todėl, kad OS atlieka dvi iš esmės mažai susietas funkcija: vartotojams suteikia patogias darbo priemones su kompiuteriu ir padidina kompiuterio panaudojimo efektyvumą racionaliai valdant jo resursus.

Pirmasis kompiuteris, išrastas XIX a. pabaigoje anglų matematiko Čarlzo Bebidžio, operacinės sistemos neturėjo. Šeštojo dešimtmečio viduryje atsiradusios paketinio apdorojimo sistemos yra šiuolaikinių OS pirmtakas, jos tapo pirmosiomis sisteminėmis programomis, skirtomis skaičiavimų procesų valdymui.

Kai kompiuteris tapo prieinamas atskiram žmogui, prasidėjo personalinių kompiuterių era. Kompiuterius pradėjo naudoti vartotojai ne kompiuterių specialistai. Tai pareikalavo sukurti “draugišką” programinę įrangą. OS rinkoje dominavo dvi sistemos: MS DOS ir Unix. Vienprograminė vienvartojiška MS DOS buvo plačiai naudojama kompiuteriuose, sukurtuose mikroprocesorių Intel. Daugiaprograminė daugiavartojiška OS Unix dominavo kompiuteriuose, ypatingai sukurtuose didelio našumo RISC procesorių bazėje.

Šių dienų kompiuterinėse sistemose vartojamos įvairios modernios, šiuolaikinės OS, pavyzdžiui, Windows, Linux ir panašios.

Šiame darbe nagrinėjamos dvi OS: MS DOS ir Linux.Linux ir MS DOS apžvalga

MS DOS – operacinė sistema (Operacinė sistema, – tai standartinių programų rinkinys, sukuriantis kompiuterio darbo programinę terpę) buvo sukurta kartu su IBM PC kompiuteriu, kartu su juo išplatinta, ir kuri iki šiol yra plačiai naudojama įvairiems uždaviniams spręsti. MS DOS – tai žodžių Microsoft Disk Operating System sutrumpinimas, o lietuvių kalboje: firmos Microsoft kaupiklinė operacinė sistema. Žodis „kaupiklinė“ čia reiškia, kad ši sistema yra įkraunama iš informacijos kaupiklių (tarkime, diskelių). MS DOS buvo sukurta 1981 metais firmoje Microsoft pagal firmos IBM užsakymą ir skirta kompiuteriams IBM PC. Tačiau tvarkyklės programas buvo pritaikytos “Windows”, todėl poreikis DOS vis mažėjo. (Figurnivas V.E., 1998, p. 150).

Linux – vienas iš karščiausių specialiųjų terminų kompiuterių pasaulyje. Paprastai tariant, Linux yra operacinė sistema, turinti kelias unikalias savybes. Pirma, ji labai stabili ir patikima, sukurta laiko patikrintos Unix OS pagrindu. Antra, ji pateikiama pirminiu kodu, kuris leidžia vartotojui pačiam kurti savo operacijų sistemos kodą. Iš esmės Linux yra Unix operacinės sistemos klonas.

Resursų valdymo algoritmų savybės

OS gali skirtis pagrindiniais kompiuterio resursų (procesorių, atminčių, įrenginių) valdymo algoritmais, naudojamų projektavimų metodų ypatybėmis, aparatūros platformų tipais, naudojimo sritimis ir daugeliu kitų bruožų.(VenčkauskasA., Venčkauskienė A., 2002, p. 8)

Pagal procesoriaus valdymo algoritmą, OS skirstomos į daugiaužduotines ir vienužduotines, daugiavartojiškas ir vienvartojiškas, į sistemas realizuojančias daugiagijį darbą ir ne, diaugiaprocesines ir vienprocesines.

Pagal vienu metu vykdomų užduočių skaičių MS DOS yra vienužduotinė. Jos pagrindinė funkcija yra suteikti vartotojui virtualią mašiną, kad būtų paprastesnis ir patogesnis vartotojo ir kompiuterio bendravimo procesas. Vienužduotinėse OS yra periferinių įrenginių, failų valdymo ir vartotojo sąsajos (interfeiso) priemonės.

Linux – daugiaužduotinė OS, kuri be išvardintų funkcijų, valdo bendrai naudojamų resursų, procesoriaus, operatyviosios atminties, aplankalų (failų) ir išorinių įrenginių paskirstymą.

Pagal vienu metu dirbančių vartotojų skaičių MS DOS vienartotojiškas, o Linux – daugiavartojiškas. Pagrindinis daugiavartojiškų sistemų skirtumas nuo vienvartojiškų yra vartotojo informacijos apsaugos nuo nesankcionuoto kitų vartotojų naudojimo priemonės. (VenčkauskasA., Venčkauskienė A., 2002, p. 9).

Vartotojo sąsaja

Priemones, kurias kompiuterį valdantis vartotojas mato vaizduoklio ekrane, vadinamos vartotojo sąsajos. Sąsajos būna dviejų tipų: tekstinės arba grafinės.

MS DOS vartotojo sąsaja yra tekstinė. Tai reiškia, kad visa tai, ką matome ekrane, yra sudaryta iš fiksuoto dydžio tekstinių simbolių: raidžių, skaitmenų, skyrybos ženklų ir specialios paskirties ženklų. Kitaip sakant, tekstinė sąsaja gali rodyti bet kurį ženklą iš ASCII kodų lentelės.

Linux sąsajos yra grafinės (GUI – Graphical User Interface). Tai reiškia, kad bet kuris ekrano taškas (angl. pixel) gali būti bet kokios spalvos, matomas ar nematomas. Turėdami ekrane, pvz., 800600 taškų, GUI kūrėjai gali vaizdžiai, spalvingai ir patogiai pateikti informaciją.

Bandant palengvinti darbą ne GUI terpėje, buvo sukurtos programos – tarpininkės, kurios padeda tvarkyti bylas ir katalogus, paprasčiau atlikti tai, kas ankščiau buvo atliekama, tiesiog užrašant MS DOS komandas.

Komandų aplinka

Komandų aplinkoje įvedamos komandos ir
pateikiami OS pranešimai. Tekstas dažniausiai rašomas baltomis raidėmis juodame arba mėlyname fone. Čia nėra įprastų grafinių priemonių, mygtukų ar išskleidžiamų menių. Komandų aplinkoje darbas yra daug produktyvesnis nei grafinėje aplinkoje. (Eastton C., 2004, p. 49).

Linux komandų aplinka labai panaši į DOS aplinką. Tačiau DOS turi tik vieną komandų aplinką su ribotu komandų pasirinkimu. Linux sistemoje yra kelios atskiros komandų aplinkos ir daugybė joms skirtų komandų. Šios komandų aplinkos yra panašios ir kiekvienoje veikia labai daug komandų.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 828 žodžiai iš 2720 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.