Linux jo instaliavimas katalogų struktūra ir pagrindinės komandos
5 (100%) 1 vote

Linux jo instaliavimas katalogų struktūra ir pagrindinės komandos

LINUX. Jo instaliavimas, katalogų struktūra ir pagrindinės komandos

(Einaras Daunys)

Linux’o instaliavimas.

Linux’ui reikia mažiausiai vieno GB vietos. Paliekame kietame diske laisvos vietos Linux failų įrašymui(naudoti komandą fdisk). Jei reikia vietos archyvams laikyti galima sukurti papildomą lentelę(extended, fat16, įvardintas kaip vienas iš loginių kompiuterio dikų), kurioje bus galima pasidėti Linux šaltinius. Perkrauname kompiuterį MS -Mode pavidalu..

Atsiduriame dose. Red Hat programos instaliaciją pradedame komandomis:

D:

Cd dosutils

Autoboot.bat.

Tada kompiuteris klausia, ar tikrai norime instaliuoti. Spaudžiame OK. Atsiranda lentelė, kurioje klausiama, ar mūsų monitorius spalvotas. Spaudžiame Yes. Tada atsiranda kita lentelė, kurioje prašoma pasirinkti klaviatūros konfigūraciją. Klavišo Tab pagalba pasirenkame UK ir spaudžiame OK. Tada išmetama dar viena lentelė, kurioje klausiama, kokį instaliavimo būdą mes renkamės. Galima instaliuoti iš CD-ROM’o, bet mes renkamės Hard drive. Spaudžiame OK. Dabar kompiuteris klausia, ar turime SCSI adapterį. Atsakome, kad ne. Tada kompiuteris klausia, kokiame kietame diske ieškoti Linux’o. Pasirenkame, pvz., hda5. Atsiranda dar viena lentelė, kurioje klausiama, ar tikrai pradėti instaliuoti. Pasirenkame Install, Custom ir spaudžiame OK. Atsiranda lentelė Disk druid. Spaudžiame Add. Toje lentelėje pasidarome vieną Native, o kitą – Swap. Linux’e būtinai turi būti abu variantai. Dabar atsiranda lentelė, kurioje klausiama, kokius sektorius vartotojas norėtų patikrinti. Nepakenktų patikrinti visus sektorius. Spaudžiame Check. Dabar atsiranda lentelė, kurioje reikia pažymėti, ką norime instaliuoti. Jei toje lentelėje pasirinksime Select individual packages, galėsime pasirinkti dar daugiau programėlių. Susižymime ir spaudžiame OK. Instaliavimas prasideda. Jeigu instaliavimo programa suranda kokį nors paketą reikalingą kitam paketui, ji išmeta lentelę, kurioje leidžiama įterpti reikalingą paketą. Po paketų instaliavimo vartotojui reikia sukonfigūruoti pelę, X Window (jei jie suinstaliuoti), tinklą, spausdintuvą ir laikrodį. Programa rado pelę. Pasirenkame Generic Mouse (PS/2) ir spaudžiame OK. Programa randa video kortą, monitorių. Jei programa teisingai parinko video kortą ir monitorių, tai spaudžiame OK. Jei neteisingai, o mes žinome savo įrenginių duomenis, pasirenkame Unlisted Card (pirmu atveju) ir Custom (antru atveju). Ten surašome duomenis ir spaudžiame OK. Tada klausia, ar norime susikonfigūruoti tinklo kortą. Atsakome Yes. Atsiranda lentelė, kurioje prašoma nurodyti IP adresą, Netmask, Default Gateway, Primary namesaver. Parašome IP adresą, kitus duomenis suranda programa. Spaudžiame OK. Dar viena lentelė, kurioje klausiama koks domeinas (su.lt), Host name (st3. Su.lt), Secondary name server (193…..). Po tinklo instaliavimo programa klausia, ar konfigūruoti spausdintuvą. Jei norime, tai spaudžiame Yes, jei nenorime – No. Tada atsiranda dar viena lentelė, kurioje reikia pasirinkti laiko juostą, kurioje mes gyvename (Europe/Vilnius). Slaptažodis. Atsiranda lentelė, kurioje reikia parašyti slaptažodį. Jis turi būti ne trumpesnis kaip 6 simboliai, negali būti lengvai atspėjamas ir t.t.

(Literatūra: Red Hat Linux, paskaita apie Linux’o instaliavimą)

Katalogų struktūra ir paskirtis.

/ – taip žymimas pagrindinis katalogas. Jame yra sudėti patys svarbiausi failai. Pvz., šis katalogas gali atrodyti taip: /bin /sbin /etc /home /mnt /tmp /var /usr /root.

Pačios svarbiausios programos Linux’ui palaikyti ir dirbti su juo yra kataloguose /bin ir /sbin. Katalogas /bin dažniausiai naudojamas saugoti tokioms dažnai naudojamoms programoms kaip

• login

• programiniai procesoriai (bash, ksh, csh)

• darbas su failais (cp, mv, rm, ln, tar)

• redaktoriai (ed, vi)

• failinės sistemos (dd, df, mount, umount, sync)

• sisteminiai utility (uname, hostname, arch)

Katalogas /sbin naudojamas sisteminių programų saugojimui:

• fsck

• fdisk

• mkfs

• shutdown

• lilo

• init.

Katalogai /bin ir /sbin skiriasi tuo, kad programas iš katalogo /sbin gali naudoti tik pagrindinis vartotojas arba supervartotojas.

Katalogas /etc naudojamas saugoti konfigūraciniams visos sistemos failams. Kai kurie svarbūs šio katalogo failai:

• passwd

• shadow

• fstab

• hosts

• motd

• profile

• shells

• services

• lilo.conf

/etc/passwd yra visa informacija apie vartojoją, išskyrus slaptažodį, kuris yra /etc/shadow. Tai būtina sistemos apsaugojimui. Nerekomenduojama šių failų taisyti rankomis.

/etc/fstab leidžia automatiškai sumontuoti įrenginius.

/etc/hosts – IP adresų sąrašas.

/etc/motd – čia sisteminis administratorius palieka dienos pranešimus.

Kataloge /home saugomi visi vartotojų sistemos valdymo katalogai. Įdomu tai, kad supervartotojo valdymo katalogas yra saugomas /home/root.

Katalogas /mnt vadinamas montavimo katalogu. Jame galima sumontuoti CD-ROM’ą, Zip ar Jaz diskus, ir kt.

Katalogai /tmp ir /var naudojami laikinų failų ir kintamųjų saugojimui. Dažniausiai kataloge /tmp saugomi failai, kurie yra būtini trumpalaikiam naudojimui ir jie gali būti pašalinti bet kada. Šis katalogas neturi apibrėžtos savo struktūros. Jis naudojamas kaip bazinis katalogas programų instaliavimui. Katalogas
/var nuo katalogo /tmp skiriasi tuo, kad /var turi savo struktūrą.

Kataloge /usr yra sistemos vartotojams skirtos programos ir failai.Tam tikra prasme, šis katalogas panašus į pagr. katalogą.

(Literatūra: Red Hat Linux)

Pagrindinės komandos

1. logname – parodo vartotojo loginį vardą, kuris iškvietė procesą.

2. man komandos_pavadinimas – pateikia informaciją apie nurodytą komandą.

3. appres – parodo, kokie moduliai yra instaliuoti Linux’e.

4. bc – iškviečia kalkuliatorių. Pvz., daugyba: rašome 4*5 ir spaudžiame Enter. Kompiuteris parašo atsakymą. (Darbo pabaiga CTRL+C)

5. chsh – pateikia visų turimų komandinės eilutės interpretatorių sąrašą: -l parodo sąrašą, kuris yra /etc/shells, -s interpretatorius nustato komandinės eilutės interpretatorių, kuris iškviečiamas automatiškai.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 872 žodžiai iš 2850 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.