Literatūra
5 (100%) 1 vote

Literatūra

TurinysTURINYS…………………………………………………………………………….2

KNYGA………………………………………………. ………………………………3

ELITINĖ,ARBADAUGIASLUOKSNĖ,LITERATŪRA…………….3

NEGROŽINĖ LITERATŪRA…………………………………………………4

POPULIARIOJI LITERATŪRA……………………………………………..4

ŠALTINIAI……………………………………………………………………………6

Atsiverti baltą (o gal gelsvą ar pilkšvą,nesvarbu) knygos puslapį, dar kvepiantį naujos, nevartytos knygos aromatu. Tas svaigus aromatas pasklinda jaukiame kambaryje, nustelbdamas netgi ant stalelio šalia jaukios sofos pastatyto karštos arbatos puodelio aromatą. Virpančios rankos ir iš malonumo spurdanti širdis išduoda pasitenkinimą, jaučiamą paėmus į rankas naują, taip ilgai lauktą ir pagaliau nusipirktą knygą.

Kažkurią sekundės dalį netgi pasijunti kaip koks pamišęs maniakas, pasislepęs savo buveinėje ir dorojantis šios nakties grobį: kiekvienam užėjusiam pultum į atlapus už sudrumstą ramybės ir pasitenkinimo jausmą. Galiausiai įninki į „visagalį“ puslapį ir pamiršti realybę…

Ką gi, skaitančio žmogaus gyvenime knyga – tai šis tas daugiau nei stačiakampio formos popierių ryšulėlis, prirašytas nesuprantamų minčių, išreikšų raidėmis, tai – gyvenimo išmintis, svajonių vadovas ar tam tikras „stabas“. Kiekvienas juk mąstome skirtingai. Būtent – mąstymas! Ko gero, sunku paneigti, kad skaitančio žmogaus mąstymas truputėlį kitoks, nei nesiimančio šio „amato“. Galbūt net neakivaizdžiai ir realiai to nesuvokiant, mes iš kiekvienos knygos pasiimame sau skirtą dalį, tą lego kaladėlę, kuri atitinka mūsų pasąmonės statinį. Taigi knyga žmogaus gyvenime reiškia šį tą daugiau negu kai kurie gali įsivaizduoti, to žodžiais galbūt ir nepaaiškinsi – instinktas įaugęs į sielą ir kraują.

Tad ir mano gyvenime knyga formuoja tam tikrą pasaulėžiūrą. Dažniausiai „raštijos‘ griebiuosi tada, kai norisi atitrūkti nuo savo realybės; pasinerti į kitą pasaulį ir kitų žmonių gyvenimus – paprasčiausias atsipalaidavimo būdas. Taip pat knyga – neatsiejamas draugas, kai išsiilgsti kažko „protingo“, kai nori pasisemti naujų idėjų, išminties. Man knygos, tiek mokslinės, rimtesnės, tiek grožinė literatūra, suteikia tam tikro stimulo, naujų idėjų ir įkvėpimo. Perskaičiusi įdomią knygą jos mintimis, siužetu, iliuzija gyvenu dar kurį laiką ir bandau rasti atitikmenį realybėje. Kaip koks Šerlokas Holmsas, bandantis iššaiškinti nusikaltimą, kurio iš tikrųjų neįvyko…

Daug įvairiausių dalykų galima pasakyti apie „geras“ knygas, tačiau visa tai kažkodėl lieka labai abstraktu. Galbūt todėl, kad visų jausmų, kurie užvaldo, pasinėrus į puslapius, neįmanoma apsakyti vien tik žodžiais, tai reikia pajusti ir suprasti savo protu.

Žiūrint pakreipus galvą kitu kampu, knyga – tai lyg mažytis draugas, lydintis nuo pat vaikystės. Kažkada visi pradėjom „Šaltinėliu“, neaišku, kuo baigsim. Dabar knygynuose dešimtys tūkstančių raštiškosios išminties. Apsuka galvą, ar ne? O kaip iš tokios gausybės išsirinkti sau tinkamą „draugą“? Štai čia padeda įgyta patirtis ir ne per vienerius metus kauptos žinios apie rašytojus ir jų skirtingus stilius. O jei esi naujokas? Na ką gi, teks pačiam pradėti ieškojimų kelią, kol suvoksi kaip sudėliotos mūsų kūrėjų žodžių lentynos. Išvada čia tik viena: skaityti – tai savotiškai tobulėti, neatskleidžiant šio tikslo kitiems, o kartais ir sau pačiam.

ELITINĖ, ARBA DAUGIASLUOKSNĖ, LITERATŪRA

Paprastai, perdėm paprastai kalbėdami, literatūros kūrinius galėtume skirstyti į sudėtingus ir paprastus. Vadinamąjį paprastumą pirmiausia laiduoja nuoseklus, aiškus siužetas, daug įvykių, neraizgi intriga. Taip pat aiškios mintys, idėjos — jeigu jų apskritai kūrinyje yra. Taigi skaitai ir nesuki sau galvos. (Ypač tai pasakytina apie prozą, mat eilėraščio paprastumas, — jeigu tai nėra pasakojantis, išvardijantis eilėraštis, — gali būti apgaulingas.)

Sudėtingas kūrinys iš pirmo žvilgsnio išgąsdina — ypač jaunus, mažiau patyrusius skaitytojus. Mat tokio kūrinio neįmanoma suvokti vien perbėgus akimis, vos pradėjęs skaityti, iškart pajunti kažkokią paslaptį, glūdinčią kitapus eilučių, būtinybę susikaupti…

Norėdami tuos du literatūros polius nusakyti moksliškesne kalba, vartotume masinės, populiariosios, trivialiosios bei priešingas — aukštosios, elitinės literatūros sąvokas.

Žodis elitas <…> paprastai taikomas tam tikriems visuomenės sluoksniams įvardyti, taip pat ir geriausiems augalams bei gyvuliams, gryanaveislei augalų sėklai ir netgi rinktinei kariuomenei apibūdinti.

Vadinasi, elito kultūra, elito literatūra — geriausiems, išrinktiesiems. Tikslesniuose elitinės literatūros apibrėžimuose sakoma, jog tokios literatūros suvokėjas turi būti išprusęs, ypatingai pasirengęs, turėti tam tikrų žinių. Bandytume pridurti, jog būtinos ir dvasios bei proto pastangos, tam tikras vidinis pagavumas, kuris yra ne tik Dievo
duotas, bet ir išugdomas. Elitinė literatūra, žinoma, nevienalytė, nevienaveidė. Esmingą jos klodą sudarytų kūriniai, grindžiami užuominomis, potekste, vadinamuoju „antruoju planu“.

Be jokios abejonės, kalbantieji apie elitinę literatūrą turi galvoje suaugusiuosius — tik suaugusius skaitytojus, net „labai“ suaugusius. Tačiau šiuolaikinė jaunų žmonių, netgi jaunesniųjų paauglių literatūra tokia įvairi ir turtinga, jog randasi pagrindas galvoti ir apie elitinę paauglių, jaunimo literatūrą. O ką jau sakyti apie jaunuolius, gebančius, o neretai ir mėgstančius skaityti sudėtingus, vadinamuosius elitinius tekstus suaugusiesiems?

Tokių yra, ir nemažai.

Taigi šis vadovėlio skyrius yra rizikingas iššūkis suaugėliams. (Tik pamanykit! Devintokai — elitiniai skaitytojai…) O kodėl gi ne? <…>

Šio skyriaus kūrinius, ištraukas skaityti bus įdomu dar ir dėl to, kad jie teikia galimybes kiekvienam suvokti, pajusti ką nors vis kitaip, panerti, pasiekti skirtingą kūrinio gylį. O gal dar teisingiau bus sakyti, jog šis skyrius — proga išmokti nardyti po sudėtingą literatūros pasaulį. Arba pakilti kuo aukščiau — kaip žuvėdrai.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 937 žodžiai iš 1834 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.