Lygiu galimybiu politka es
5 (100%) 1 vote

Lygiu galimybiu politka es

TURINYS

ĮVADAS 3

1. LYGIOS GALIMYBĖS 4

2. MOTERYS EUROPOJE 4

3. STRAIPSNIAI 5

4. EUROPOS SĄJUNGOS INSTITUCIJŲ DARBAS 6

5. GALIMYBĖS MOTERIMS EUROPOS PARLAMENTE 6

6. MOTERŲ PADĖTIS LIETUVOJE 7

6.1 MOTERYS POLITINIAME IR VIEŠAJAME GYVENIME 7

6.2 MOTERYS ŠVIETIME 7

6.3 MOTERYS IR NEDARBAS 8

7. ATEITIES UŽDAVINIAI 9

IŠVADOS 10

LITERATŪRA 11

ĮVADAS

Moterų teisės yra žmogaus teisės, o lyčių lygybė yra pagrindinis principas, kuriuo vadovaujasi kiekviena šiuolaikinė demokratinė valstybė. ES sutartyje lygių galimybių užtikrinimas apibūdinamas kaip vienas svarbiausių ES rūpesčių. Jau aštuntajame dešimtmetyje ES pirmoji įsipareigojo užtikrinti lygias galimybes. ES lygių galimybių politika buvo formuojama remiantis ES sutarties nuostata, reikalaujančia, kad vyrams ir moterims už tą patį darbą būtų mokamas vienodas atlyginimas. Tačiau praktiškai šis žingsnis lygybės link užtikrino tik palaipsnius pokyčius. Todėl, nepaisant visų pastarųjų dešimtmečių pastangų, vis dar nepavyko užtikrinti visiškai lygių galimybių. Moterys Europoje vis dar uždirba vidutiniškai ketvirtadaliu mažiau negu vyrai, dirbančioms moterims dažniausiai suteikiama mažiau saugumo garantijų ir jos rečiau pasiekia aukščiausiąjį karjeros laiptelį. Šeimose pagrindinė vaikų auginimo ir namų ruošos našta taip pat tenka moterims. Kitaip tariant ES dar teks nemažai nuveikti, kad lygios vyrų ir moterų galimybės būtų užtikrintos praktiškai.

Nors lygių galimybių užtikrinimo politika naudingiausia moterims, tačiau ji duoda naudos ir Europos vyrams. Pavyzdžiui, Europos teisingumo teismo precedento teisės nuostatos turėjo daug įtakos daugumoje valstybių narių įtvirtinant reikalavimą suvienodinti vyrų ir moterų pensinį amžių. ES galiojančios nuostatos dėl vaiko priežiūros atostogas vaikui gimus arba jį įvaikinus, be to tėvai, kaip ir motinos, turi teisę neatvykti į darbą, jei prireikia prižiūrėti sergantį arba nelaimingą atsitikimą patyrusį šeimos narį. (3;24-25psl.)

Taigi savo referate nagrinėsiu jau ankščiau minėtas problemas. Paminėsiu straipsnius draudžiančius diskriminaciją, taip pat moteris Europoje, jų galimybes Europos Sąjungos parlamente, t.y. pateiksiu medžiagos apie Europos Sąjungos vykdomą politiką šiuo klausimu. Manau, kad daugiau aptarsiu moterų poziciją šia tema, nes ji mane labiau domina. Taipogi aptarsiu moterų padėtį Lietuvoje tokiose srityse kaip švietimas, politinis ir viešasis gyvenimas, nedarbas. Darbo pabaigoje pabandysiu padaryti išvadas.

1. LYGIOS GALIMYBĖS

ES valstybės narės daug dėmesio skiria vyrų ir moterų lygioms karjeros galimybėms užtikrinti bei neįgaliesiems integruoti į darbo rinką. Todėl ES valstybės nusprendė:

· imtis priemonių, padedančių užtikrinti, kad moterys galėtų įsidarbinti ir būtų įsileidžiamos į tas sritis ir specialybes, kur nuo seno daugumą užima vyrai;

· pasirūpinti didesnėmis vaikų ir pagyvenusių žmonių priežiūros galimybėmis ir taip sudaryti moterims palankesnes sąlygas pradėti dirbti arba neatsisakyti turimo darbo;

· palaipsniui šalinti kliūtis, trukdančias vyrams ir moterims po pertraukos (pvz., po motinystės atostogų) vėl grįžti į darbą;

· ypatingą dėmesį skirti sunkumams, su kuriais susiduria darbo ieškantys neįgalieji. (3;11psl.)

2. MOTERYS EUROPOJE

Daugiau nei pusė iš 375 milijonų gyventojų Europos Sąjungoje yra moterys. Nuo 1920 metų, kai dauguma Europos šalių suteikė teisę moterims balsuoti, jų vaidmuo politiniame ir ekonominiame gyvenime žymiai išaugo. Daugiau nei bet kada iki šiol Europos Sąjungoje moterys yra užimtos mokamu darbu ir uždarbis auga. Taip pat auga ir socialinis pripažinimas ir asmeninė laisvė.Kaip bebūtų tai atspindi kasdienybė. Nepaisant fakto, kad lygus elgesys yra vienas iš pagrindinių demokratijos principų , moterys dar neužima visiškos lygybės su vyrais tokiose srityse, kaip užimtumas, uždarbis, darbo organizavimas, atsakomybės prisiėmimas, pagarbos aukštinimas ir pristatymas viešajame gyvenime, pozicijos.

Dauguma moterų susiduria su ta pačia diskriminacijos rūšimi: pavyzdžiui, nedarbas, ypatingai ilgalaikis, įtakoja jas daugiau nei vyrus. Darbe jos labai dažnai užima žemesnes pozicijas nors vidurinėje mokykloje paprastai joms sekasi daug geriau. Nepaisant to Europos Sąjungos moterys gali padėti pakeisti tokią situaciją į geresniąją pusę. (1;4psl.)

Europos Sąjungos steigimo sutartyje moterų reikalų politika apskritai neminima. Vis dėlto nuo 1957 metų, kai buvo įsteigta Europos ekonominė bendrija, ji parengė ir įgyvendino daug įvairių vienaip ar kitaip su moterų klausimu susijusių programų. Jos buvo vertinamos kaip Europos Sąjungos veikla, turinti du pagrindinius siekius: ekonominės politikos reglamentavimą papildyti socialinės politikos aspektu ir imtis priemonių sušvelninti struktūrinės krizės darbo rinkoje pasekmes moterims. Tačiau ne mažiau svarbu atsižvelgti ir į moterų socialinio vaidmens pasikeitimą – juk negalima paneigti, kad laikui bėgant moterys vis labiau įsitraukė į įvairias veiklos sritis, ir atitinkamai padidėjo joms keliami reikalavimai. Pasikeitė ir moterų asmeninės reikmės. Moterų karjeros modelių negalima lyginti su vyrų, mes moters gyvenimas išlieka veikiamas dviejų – šeimos ir profesinės veiklos
– traukos polių.

3. STRAIPSNIAI

EUROPOS ŽMOGAUS TEISIŲ KONVENCIJA. 14 straipsnis. Diskriminacijos uždraudimas. Tu gali naudotis visomis šiomis teisėmis nepriklausomai nuo savo odos spalvos, lyties, kalbos ar religinių įsitikinimų ar kilmės.

EUROPOS EKONOMINĖS BENDRIJOS 119 straipsnis. Moterų klausimas Europoje netiesiogiai buvo iškeltas jau Romos sutartyje. EEB sutarties – EB sutartis – 119 straipsnis nurodo valstybių narių pareigą užtikrinti, kad vyrai ir moterys už vienodą darbą gautų vienodą atlygį. Europos integracijos raidoje “vienodo atlygio už vienodą darbą” principas tapo pagrindiniu tolesnėms diskusijoms dėl lygių galimybių netiesioginės moterų diskriminacijos panaikinimo.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 879 žodžiai iš 2917 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.