Maironis ir vincas krėvė
5 (100%) 1 vote

Maironis ir vincas krėvė

Jeigu neprieštarausite, tai siūlau pakeisti mūsų pokalbio temą ir skirti dėmesį lietuvių literatūros klasikui Maironiui (1862 11 02–1932 06 28). Jaunystėje mūsų poetas studijavo Kijevo universitete, o Jums teko aptikti ir visiems mums svarbių archyvinių dokumentų apie Maironį Kijeve.

Ne vien Maironio, bet ir Vinco Krėvės (1882 10 19–1954 07 07) dokumentų. Radinys buvo tuo labiau džiuginantis, nes Kijevo universitetas Antrojo pasaulinio karo metais juk buvo sudegintas. Laimei, tie dokumentai anksčiau buvo perduoti kažkokiam žinybiniam archyvui ir per karą išliko. Vėliau visas Kijevo universiteto fondas buvo perduotas Kijevo miesto archyvui. Ten ir radau Maironio ir Vinco Krėvės asmens bylas.

1983 m. išėjo iš ukrainiečių į lietuvių kalbą išversta mano knyga Baltai slavų giminaičiai. Tai knygai parašiau naują skyrių Maironio ir Krėvės semestrai Kijeve. Mano vertėjas buvo kalbininkas Bonifacas Stundžia (dabar Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas, profesorius – G. Z. past.). Pirmiausia kaip atskiras straipsnis šis mano rašinys buvo išspausdintas žurnale Pergalė, vėliau pateko į minėtą knygą.

1977 m. Vilniuje rusų kalba buvo išleista vienatomė Lietuvių literatūros istorija, kurioje teigiama, kad Kijevo universitete esą dėstymo lygis buvo žemas, todėl Maironis tomis studijomis ir nusivylė… Iš tikrųjų buvo visai kitaip. Tada buvo tokia tvarka: studentas turėjo mokytis pusę metų (preliminarų puskursį), o paskui reikėjo laikyti egzaminus ir stoti į vieną iš trijų skyrių – rusų-slavų, klasikinį arba istorijos. Egzaminai prasidėjo maždaug sausio 20 dieną, o Maironis 1884 m. sausio 19 d. įteikė rektoriui pareiškimą, kad neturėdamas galimybės tęsti studijas universitete prašo grąžinti jam dokumentus.

Taigi Maironis išvis nelaikė egzaminų ir į Kijevo universitetą nė į vieną iš tų specialybių nestojo. Kokios buvo tikrosios priežastys, sutrukdžiusios tęsti pagrindines studijas, lieka nežinoma. Tačiau jis lankė nemažai preliminarių puskursių, klausė ir slavų tautų istorijos paskaitų. Grįžęs į Kauną Maironis parašė istorinį veikalą Apsakymai apie Lietuvos praeigą (1886 m., išsp. 1891 m. Stanislovo Zanavyko slapyvardžiu. Vėliau papildęs ir paredagavęs veikalą iki 1926 m. išspausdino 4 kartus – G. Z. past.). Šis Maironio veikalas atspindėjo Kijevo universiteto istorikų požiūrį į Lietuvos istoriją. Nepamirškime, jog tuo metu Kijevas buvo tikras Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tyrinėjimų centras. Maironis iš Kijevo net atsivežė istoriko Vladimiro Antonovičiaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos apybraižas (1877–1878, šis veikalas yra V. Antonovičiaus daktaro disertacija – G. Z. past.). Ši knyga ligi šiol saugoma Maironio muziejuje Kaune, aš pats ją savo akimis mačiau. Visa tai padarė didelį poveikį Maironiui.

Neabejotina, kad Kijevo universitete klausytosios Lietuvos istorijos paskaitos, tame universitete atliekami Lietuvos istorijos tyrinėjimai turėjo gerokai kaitinti lietuvio poeto romantiko kraują. Kas žino, gal Kijeve patirtiems įspūdžiams mes turėtume būti dėkingi ir už kai kuriuos vėliau Maironio sukurtus nemirtingus lietuvių literatūros kūrinius, kurie ne tik veikė, bet ir formavo lietuvių savimonę.

Ar metė šešėlį poetas savo alma mater

Maironiui ir Vincui Krėvei skirtus tyrinėjimus Jūs atlikote dar tarybiniais laikais. Ar per tą laiką nerasta naujų duomenų apie šių mūsų didžiųjų rašytojų gyvenamąjį laikotarpį Kijeve?

Visiškai naujų duomenų, deja, negaliu pateikti, bet yra naujų interpretacijų. Šiandien negalėčiau visai ramiai priimti vieno literatūrologo priekaišto dėl Kijevo universiteto dėstymo lygio tuo laiku, kai ten rengėsi studijuoti Maironis.

Ukrainai tapus nepriklausoma valstybe, žurnale Ukrainos Nacionalinės mokslų akademijos žinynas (Bicķuź Ķąöioķąėüķīæ ąźąäåģiæ ķąóź Óźšąæķč) atspausdinau straipsnį apie Maironį Ar poetas meta šešėlį savo alma mater? Štai toks klausimas.

Ir ką Jūs atsakote į savo paties iškeltą klausimą?

Kad Maironis to šešėlio Kijevo universitetui nemeta. Mums nežinomos priežastys, dėl kurių Maironis 1883 m. Kijevo universiteto Istorijos-filologijos fakultete studijavo tik vieną semestrą. Yra duomenų, kad esą Maironis 1884 m. pavasarį ir vasarą dirbo namų mokytoju H. Žurovskio dvare Samhorodoke. Bet tokio kaimo pavadinimą aš aptikau iškart dviejose srityse. Tai kuris gi iš jų tikrasis Maironio Samhorodokas? Straipsnyje dar kartą analizuojami dokumentai, rodantys, kad Maironis vis dėlto kažkodėl Kijevo universitete nepradėjo pagrindinio kurso. Deja, neatsirado tyrinėtojo, kuris būtų šitai giliau patyrinėjęs.

Taigi straipsnyje analizavau tą situaciją, kiek apie ją galima spręsti iš mums prieinamų dokumentų, išspausdinau jauno Maironio portretą, o pabaigoje pridėjau dviejų jo eilėraščių savo vertimus į ukrainiečių kalbą.

Kokie tai eilėraščiai?

Vienas jų vadinasi Nuo Birutės kalno. Man pasirodė artima jūros tema. Kitas vadinasi Sudie. Jis baigiasi taip: Lig kol alyvos/ Žydės pavasarį baltai/ Ir kolei širdys plaks mums gyvos,/ Manoji plaks vien tau tiktai. Teko kažkur skaityti, kad šis Maironio eilėraštis tapo liaudies daina ir buvo dainuojama net pagal kelias
melodijas.

Kai bibliografas prof. Vladas Žukas išgirdo, jog esu pirmasis aptikęs archyvinius dokumentus apie Maironį Kijeve, tai telefonu susirado mane net Kaukaze, kur tuo metu poilsiavau rašytojų kūrybos namuose. Prisimenu, kai tuos dokumentus archyve aptikau, net negalėjau iškart pradėti skaityti: iš susijaudinimo išėjau iš archyvo patalpos į gryną orą, kad nusiraminčiau.

Pagrindinė Maironio gyvenimo ir kūrybos tyrinėtoja prof. Vanda Zaborskaitė, kai vieną kartą buvome susitikę Mokslininkų rūmuose Verkiuose, savotiškai net atsiprašė, jog buvo patikėjusi tvirtinimu, esą Kijevo universiteto archyvas sudegė per Antrąjį pasaulinį karą.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 890 žodžiai iš 2694 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.