Mąstymas juristo veikloje
5 (100%) 1 vote

Mąstymas juristo veiklojeŠiandien teisę mes suprantame kaip kaip solidarumo priemonės teoriją, iš kurios kilusios kategorijos perėjo į teisėsdogmatiką ir mokslą. Vienas iš kertinių šios teorijos teiginių : teisės aktai – ne vien įstatymų leidėjo aktai. Iš konfliktinės teorijos perimti civilinės teisės principai : rungtyniškumo, šalių lygybės. Konfliktų teorijos (Jheringas) kertinis teiginys : teisė – jėgos politika. Logika ne visada gali išsamiai paaiškinti žmogaus elgesi, todel svarbus yra ir kiti veiksniai: intuicija, iprociai.

Intuicija- teisingumo ar klaidingumo, protingumo ar kvailumo vidinis pojutis be loginio paaiškinimo. Laikydamas konkretu poelgi teisingu konkreciomis aplinkybemis, žmogus vadovaujasi praeities patirtimi. Aplinkybes nebutinai turi buti identiškos. Pakanka, keliu leidžianciu apibendrinti elementu. Laikoma, kad intuicija veikia tokiu principu: žmogus pergyvena konkretu ivyki, ji apibendrina ir veliau vadovaujasi tuo apibendrinimu. Apibendrinimas gali buti teisingas ir klaidingas.

Intuicijos procesai nera iki galo aiškus, nes jie labai priklauso nuo pasamones. Su intuicija susijusios ir dvi samones funkcijos: atmintis ir gebejimas apibendrinti.

Kitas žmogaus elgesi formuojantis faktorius- iprociai. Tai standartine asmens reakcija i aplinka, susiformavusi del daugkartiniu ankstesniu reakciju panašiomis aplinkybemis praeityje. Kai kurios iprociu formos pasitaiko ypac dažnai. Tai pieštuko galo kramtymas, atsakymo pradžia žodeliu “na…”, nesamoningas švilpavimas arba žodžio “žinai” kartojimas. Priežastys, del kuriu atsiranda iprociai, logiškai nepaaiškinamos, todel kartais tenka pasistengti, kad ju atsikratytume.

Iprociai- svarbi žmogaus elgesio dalis, kadangi jie atmeta butinybe spresti daugeli problemu keleta kartu- tai padaroma automatiškai (pvz., knygos puslapiu vertimas). Kuo dažniau kartojamas veiksmas, tuo didesne tikimybe pakartoti ji panašiomis aplinkybemis ateityje. Iprocio susiformavimas priklauso nuo išorinio teigiamo ar neigiamo poveikio, laiko tarp pirminio iprocio pasireiškimo ir skatinimo.

Žmogaus elgesi veikia dar viena veiksniu grupe – vertybiu sistema ir žmogaus pozicija.

Vertybiu sistema ir pozicija dažnai apibudinamos kaip tikejimas (ne religine prasme). Priešingai intuicijai ir iprociams, vertybiu sistema ir pozicija perimama iš aplinkiniu,dažniausiai pasireiškia samones lygyje.

Pagrindinės teisės funkcijos : reguliacine apsauginė.

Teisinis reguliavimas – tam tikrų normų nustatymas tam tikriem santykiam sureguliuoti ir tik teisinės sociologijos pagalba galima nustatyti, kuriuos santykius ir kokios teisės šakos normomis reikia sureguliuoti.

Vienas savarbiausių yra poreikis nustatyti visuomenės stabilumą, jo priežastis. Toks socialinio stabilumo veiksnys – socialinės normos, tarp kurių teisės normos – vienos svarbiausių, kaip ypatinga socalinių normų rūšis.

Susijusi su teisiniu pozytivizmu, kuris reiškia norminį požiūrį, kad teisė – normų visuma, išimtinai susijusi su įstatymų leidėjo valia. Jį teigė romanų-germanų teisinės sistemos tradicijos ir vystymasis. Valstybė, kuri savo galią ilgainiui iškovojo iš bažnyčios, iškėlė teisinės technikos, tuo pačiu ir teisininko profesijos reikšmingumą. XX a. pr. kilo problema – ką reiškia teisinis pozytivizmas ? Teisės atitrūksta nuo šaknų, ji nebesuprantama kaip visuomeninis reiškinys, bet suvokiama tik sąryšyje su įstatymų leidėjo valia. Išsivysčiusi sutarčių teisė, kuri rėmėsi dispozityviu požiūriu, nebuvo susieta su įstatymų leidėju, bet su korporacijų įstatais ir t.t. Iškilo kitokio požiūrio būtinumas, ir XX a. pr. plito teorijos, susijusios su Marksu ir Engelsu, Vėberiu, parodžiusios politikos reikšmę teisėje. Klausimas : “kas pirma : teisė ar valstybė ? ” teisės filosofijoje neiškilo, bet su klasės valios teorijomis parodyta, kad teisė ir visuomeninio sluoksnio vadovavimas susiję. Vėliau šis vadovavimas interpretuojamas kaip visuotinas interesų patenkinimas. Pozityvizmas nebegalėjo patenkinti politinių ir teisinių poreikių, nes teisė – ne įstatymų leidėjo valia, bet visuomeninių poreikių sąlygotas reiškinys. Visos visuomenės poreikiai liko nepastebėti ir vėliau atsirado teorija, kad teisė – teisininkam. Lietuvoje anksčiau vienintelis teisės šaltinis – įstatymas, dabar bandoma įvesti precedentą.

Šiuo metu Jūs matote 64% šio straipsnio.
Matomi 613 žodžiai iš 955 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.