Mediniai kryžiai Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Mediniai kryžiai Lietuvoje

Turinys:

1. Kryžių kilmė ir plėtojimasis 3

2. Medinių kryžių skirstymas 3

3. Paprasti mediniai kryžiai 4

4. Saulėtieji arba karūnuotieji mediniai kryžiai 4

5. Kryžiai su koplytėlėmis. 5

6. Keliakryžmiai kryžiai 6

1. Kryžių kilmė ir plėtojimasis

Ikikrikščioniškais laikais kryžius atitiko pasaulio šalių modelį, vėliau- saulės simbolį, o dar vėliau tapo vienu iš daugelio ornamentikos elementų, naudojamų skirtingose tautodailės šakose. Įvedus krikščionybę Lietuvoje imta statyti lotyniško tipo kryžius ir kryžiai tapo krikščionių religijos simboliu. Lotyniško tipo kryžiai Lietuvoje įsitvirtino XIV – XV amžiais.

Kryžių būta labai įvairių, medinių ir metalinių, liturginių (apeiginių), glaudžiai sietinų su sakraline architektūra, liaudies papročiais ir tradicijomis, ir įvairiais istoriniais įvykiais.

Ilgą laiką populiarūs buvo mediniai kryžiai, nes medį lietuviai garbino dar pagonybėje. Tik XIX a. viduryje atsirado lietinių metalo kryžių.

Medinius kryžius yra paplitę visoje Lietuvoje, nors ir turi ir kai kurių regioninių ypatybių. Jie buvo statomi kapinėse ir šventoriuose, prie kelių ir kryžkelių, sodybose ir net laukuose. Netolimoje praeityje beveik prie kiekvieno ūkininko sodybos gražiausioje ir garbingiausioje vietoje – rūtų daržely, šalia pirkios matydavai stovint puošniai pjaustytą lietuvišką kryžių. Tokių sodybas puošiančių kryžių kai kur matyti ir dabar.

2. Medinių kryžių skirstymas

Pagal ypatybes medinius kryžius būtų galima išskirti į keturias stambesnes grupes:

1. Pirmą grupę sudaro padaryti gana kukliai, daugiausia augaliniais ornamentais puošti gana aukšti mediniai kryžminiai kryžiai.

2. Kryžiai, šale savęs turintys koplytėlę.

3. Kryžiai su „karūnomis“ arba sauliniai kryžiai .

4. Kryžiai, turintys Kristaus kankinimo įnagius ir priemones.

5. Keliakryžmiai kryžiai

3. Paprasti mediniai kryžiai

Tai gana paprastai puošti, aukšti kryžiai. Jie daugiausia buvo puošiami augalinės tematikos ornamentais. Alytaus apskrities kryžiai iš kitų išsiskiria aukštais, nežymiai profiliuotais stiebais ir kuklia kryžmų pažastų puošyba. Čia vyrauja daugiausia augmeninė – lelijų žiedų ornamentika. Iš tokių kryžių galima paminėti Daugų, Jiezno ir kai kurių kitų vietų kryžius. Tarp tokio pobūdžio kryžių gražiai derinasi Kauno apskrities (Garliavos, Karmėlavos, Seredžiaus)ir kai kurie pačio Kauno (Viljampolės ir Šančių, 51, 52) kryžiai. Panašą, santūrią augmeninę puošybą turi ir kai kurie Žemaitijos bei Aukštaitijos kryžiai (tarp jų ir Gruzdžių). Itin kuklia ir menka puošyba pasižymi daugelis Apžadų arba Jurgaičių kalno. Pabrėžtinai kuklių formų yra Liepiškių, Daujočių, Šaukoto ir kai kurie kiti Šiaulėnų apylinkės kryžiai.

4. Saulėtieji arba karūnuotieji mediniai kryžiai

Šie kryžiai sudaro ne mažesnę (o gal net didesnę!) Lietuvos kryžių dalį nei paprastieji. Tai kryžiai, kurių visą kryžmos erdvę (centrą) užima geometriniai arba augaliniai ornamentai ir jie suformuoja didesnį ar mažesnį „saulės“ ratą. Ryškūs tokių kryžių atstovai yra Kauno miesto ir apskrities (Viljampolės, Mozūriškių km.), Raudonėnų km., Skirsnemunėsir kiti. Prie tokios konstrukcijos ir kompozicijos kryžių galima skirti ne tik kai kuriuos Šiaulių ir Radviliškio apylinkių kryžius, bet ir Dzūkijos bei Suvalkijos kryžius. Tarp tokių „saulėtų“ kryžių minėtini Punios, Kruonio, Alytaus, o taip pat Marijampolės paminklai. Kartais jie turi net kelias sakralines „saules“. Tokie yra jau paminėtas Alytaus, Simno, Petrašiūnų, Ribolių km. ir kiti kryžiai. Šiuo atveju ypač originalūs yra pastarieji (Kretingos apskr.) kryžiai, papuošti amžinosios (dieviškosios) šviesos spinduliais virš krucifikso ir dar aukščiau esančios Apvaizdos akies.

Šiuo metu Jūs matote 60% šio straipsnio.
Matomi 609 žodžiai iš 1021 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.